Artykuły

Solniki. Nowy festiwal teatralny

Wymyślili teatralną enklawę w lesie, w poprzednich latach zapraszali na własne spektakle, a teraz poszli o krok dalej, organizując międzynarodowy festiwal. I nazwali, jak na imprezę leśną przystało: LasFest - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie. Zapraszają do Solnik niedaleko Zabłudowa w dniach 9-15 sierpnia.

Jak Solniki, to wiadomo: Grupa Coincidentia, duet w życiu i na scenie - Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk - oraz ekipa ich współpracowników. Znakomici aktorzy na tworzeniu spektakli nie poprzestali, postanowili dwa lata temu zbudować nowe miejsce na mapie teatralnej Podlasia: Solniki 44. To ośrodek teatralny w leśnej głuszy pod Zabłudowem, około 20 km od Białegostoku. Dwa lata temu otworzyli przed widzami drzwi teatralnej stodoły, grali w niej sami, w kolejnym roku zapraszali też przyjaciół i organizowali warsztaty dla dzieci.

Dwa lata temu, dzięki ministerialnemu dofinansowaniu, byli w stanie nie tylko podarować widzom spektakle za darmo, ale również jeszcze tych, którzy nie mieli własnego środka transportu, dowozili na nie autokarem, a po przedstawieniu odwozili z powrotem. W ub.r. na transport darmowy pieniędzy już nie starczyło, ale na spektakle nadal obowiązywał wstęp wolny. I tak będzie teraz, podczas festiwalowego sierpniowego tygodnia. Wstęp na spektakle jest bezpłatny.

Gatunki, szyszki i rykowisko

Teatromani powinni koniecznie rezerwować sobie te terminy. W ramach pierwszej odsłony międzynarodowego festiwalu organizowanego w unikatowych warunkach wystąpią teatry z Polski, Niemiec, Holandii i Izraela, odbędą się koncerty, można będzie też podglądać proces powstawania wspólnych prac międzynarodowego kolektywu.

Jako że festiwal odbywać się będzie w lesie, będzie miał też leśny sznyt. Pierwsza odsłona nosi tytuł "Edycja Dzika", a zaplanowane spektakle żartobliwie posegregowano wedle leśno-gatunkowych kryteriów.

I tak na program LasFest składać się będą następujące nurty:

* Gatunki występujące w Polsce (czyli ni mniej, ni więcej... spektakle krajowe);

* Gatunki rzadko występujące w Polsce (spektakle zagraniczne);

* LasLab - czyli pokazy sesyjne, prace w toku, prezentacje laboratoryjne;

* Rykowisko (wydarzenia muzyczne);

* Spotkania z szyszkami (rozmowy z zaproszonymi artystami);

Natura i kultura

Porozmawiać będzie można m.in. z artystami zaangażowanymi w projekt "Try out Hamlet" - będzie też można ich podglądać w toku pracy (realizować będzie go międzynarodowy polsko-niemiecki skład twórców: Mannes / Christl /Bielski /Laskowski /Coincidentia).

Będzie też koncert - piosenki Boba Dylana zaśpiewa Łukasz Lach.

- Ideą LasFest są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym, w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji - mówią Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk. Niebagatelne, a właściwe kluczowe znaczenie, ma tu unikalny charakter leśnej przestrzeni, w której artyści się spotykają. Tu wszystko ma się przenikać - świat natury ze światem teatru, tworząc kompletnie nową jakość artystyczną.

Wedle zamysłu organizatorów każda odsłona LasFest będzie posiadać swojego patrona.

- W 2018 roku jest nim leśne uosobienie opanowania i impulsywności - Dzik - mówią pomysłodawcy festiwalu.

Przyszłe zaś edycje festiwalu zostaną wzbogacone także o Młodniak - pokazy studentów i świeżych absolwentów szkół artystycznych.

- Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: info.solniki44@gmail.com - informuje Anna Andraka ze Stowarzyszenia Promocji Artystycznej.

PROGRAM

LasLab:

* 9 sierpnia, godz. 20 - "Try out Hamlet" - pokaz pracy w toku Mannes/Christl/Bielski/Laskowski/Coincidentia (Polska/Niemcy)

Gatunki występujące w Polsce:

* 10 sierpnia, godz. 18.00, 19.15, 20.30 - "Huljet, huljet" Teatr Figur/Polska

* 13 sierpnia, godz. 18 - "Straszka pospolita" Grupa Coincidentia/Polska

Gatunki rzadko występujące w Polsce:

* 11 sierpnia, godz. 20 - "And my Heart Almost Stood Still" Ari Teperberg/Izrael

* 12 sierpnia, godz. 18 - "Rusty Nails & Other Heroes" TamTam Objectentheater/Holandia

* 14 sierpnia, godz. 20 - "Acts. The silent song of forwardness" Antje Töpfer/Niemcy

Spotkania z szyszkami:

* 9 sierpnia, godz. 21 (po pokazie) - Rozmowa z artystami zaangażowanymi w projekt "Try out Hamlet"

* 12 sierpnia, godz. 19.30 (po pokazie) - Rozmowa z twórcami spektaklu "Rusty Nails & Other Heroes" TamTam Objectentheater

Rykowisko:

* 15 sierpnia, godz. 20 - "Songs of Bob Dylan" Łukasz Lach/Polska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji