Teatr Żydowski w Warszawie
Jedno z najciekawszych miejsc na mapie teatralnej Warszawy i Polski. Unikatowy, jedyny teatr żydowski w Polsce, na scenie którego, obok języka polskiego, gości język jidysz.
Teatr o blisko 70-letniej historii, od trzech lat zarządzany przez Gołdę Tencer - ikonę teatru żydowskiego w Polsce, aktorkę, założycielkę Fundacji Shalom i twórczynię festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Łączy pamięć, przeszłość i klasykę kultury jidysz, mierząc się niebanalnie ze współczesnością w inspirujących inscenizacjach najlepszych współczesnych polskich reżyserów. To tutaj swoje spektakle tworzą najgłośniejsi obecnie twórcy polskiego teatru: Maja Kleczewska, Anna Smolar, Jędrzej Piaskowski, Paweł Passini, Monika Strzępka i Paweł Demirski.
Twórcy w Teatrze Żydowskim podejmują ciekawe, odważne i aktualne tematy, które nie pozostawiają widzów obojętnymi. W repertuarze obok klasyki, jak "Skrzypek na dachu" czy "Kamienica na Nalewkach", możemy zobaczyć współczesną dramaturgię, jak "Kibiców", "Dybuka" czy "Aktorów Żydowskich" w awangardowych rozwiązaniach scenicznych. Doskonale sprawdza się w nich wszechstronny zespół artystyczny -zachwycający zarówno w repertuarze musicalowym, jak i dramatycznym.
Mimo braku stałej siedziby, w ubiegłym sezonie teatr przygotował jedenaście premier - w tym m.in. głośnie spektakle: "Golem" w reż. Mai Kleczewskiej, "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał", w reż. Agaty Dudy-Gracz, "Ida Kamińska", w reż. Gołdy Tencer czy wreszcie ostatniej premiery mijającego sezonu - "Proszę bardzo" w reż. Wiktora Rubina, na podstawie autobiografii Andy Rottenberg. Teatr gości w różnych lokalizacjach Warszawy - na Scenie Kameralnej przy ul. Senatorskiej 35, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, a nawet w warszawskiej Synagodze im. Nożyków.
Właśnie w Synagodze grany jest "Chumesz Lider" [na zdjęciu] - stąd Icyk Manger zabiera nas w podróż w bogaty świat tradycji jidysz. W klimat międzywojnia przenosi widzów spektakl "Jak w przedwojennym kabarecie" w reż. Gołdy Tencer, pełen piosenek i humoru, scen z życia, porywa urokiem radości i entuzjazmu tamtego czasu. "Wiera Gran" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego to awangardowe spojrzenie na kabaretową aktorkę i pieśniarkę, której postać, nawet po śmierci, budzi wiele kontrowersji. W repertuarze Teatru Żydowskiego znajduje się również "Ida Kamińska" w reż. Gołdy Tencer, z Joanną Szczepkowską w roli tytułowej. Głośny spektakl Teatru Żydowskiego w koprodukcji z Teatrem Polskim w Warszawie "Kilka obcych słów po polsku" w reż. Anny Smolar - o Marcu'68 pokazanym z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. Bogaty repertuar Teatru Żydowskiego to również romantyczne komedie z "happy endem" - "Szabasowa dziewczyna" w reż. Marcina Sławińskiego oraz spektakle edukacyjne dla dzieci, np. "Ostatni Syn", który w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki wierzeń i religii świata.
Dzisiaj otwiera się nowy rozdział dla Teatru Żydowskiego - Warszawa przydzieliła teatrowi miejsce na nową siedzibę - Próżna 14. Żydowskie życie, kultura i sztuka wrócą na stałe do serca żydowskiej Warszawy.