Artykuły

Wielkopolska. Taniec i muzyka na Off Operze

25 lipca rozpocznie się projekt Off Opera. Tegoroczna edycja pod nazwą "Ansambl / Wielogłos / Wspólnota / Wielkopolska" oraz Projekt Off Opera 2018 program edukacyjny, to blisko 70 wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, inspirujące warsztaty, wykłady, koncerty i spektakle.

Organizatorzy projektu Off Opera Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury z Poznania od kilku lat aktywnie włączają się w działania na rzecz kultury, sztuki, edukacji i harmonijnej komunikacji społecznej. Odbywające się od 2014 roku projekty to unikatowe wydarzenia, gdzie radosna zabawa przeplata się z wysokim poziomem artystycznym. To doskonała okazja, by poznać historię Wielkopolski, a także współczesne małe ojczyzny. Na przestrzeni lipca i października 2018 r. na terenie Wielkopolski, już po raz czwarty odbędzie się Off Opera - jedyne takie wydarzenie w Polsce!

Projekt Off Opera wskrzesza ideę publicznego teatru operowego, dostępnego dla każdego odbiorcy, realizowanego przez profesjonalnych artystów.

Tegoroczna edycja zogniskowana jest wokół głównego tematu, jakim jest: ANSAMBL | WIELOGŁOS | WSPÓLNOTA | WIELKOPOLSKA. Temat projektu odwołuje się do formy wypowiedzi muzyczno-teatralnej jaką jest ansambl harmonijne połączenie wielu głosów (rozumianych tutaj jako dźwięk, ale także jako zabranie głosu w dyskusji na tematy istotne dla społeczności i wspólnoty). Ansambl jako forma muzyczna silnie obecna w dziele operowym wykorzystuje możliwość przemawiania wielu bohaterów w tym samym czasie. Natomiast metafora ansamblu staje się użyteczna do próby stworzenia czasoprzestrzeni dialogu i twórczej wymiany myśli pomiędzy artystami i publicznością. Uczestnicy projektu postarają się odpowiedzieć na kilka pytań: Czym jest wspólnota narodowa i lokalna? Jak teatr operowy reaguje na procesy reorganizacji wspólnoty? Czym jest społeczność lokalna w dziele operowym? Czy taniec w dziełach polskich wieszczów narodowych ma charakter wspólnototwórczy?

Projekt obejmie swym zasięgiem miejscowości oddalone od społeczno-kulturalnego centrum województwa wielkopolskiego realizowany będzie m.in. w: Gnieźnie, Gołuchowie, Pleszewie, Tarnowie Podgórnym i Pobiedziskach.

Czyj taniec?

Tegoroczna edycja Off Opery składa się z trzech projektów: "Czyj taniec?", "Pogłosy" oraz "Śpiewy historyczne". Pierwszy z nich rozpocznie się już 25 lipca cyklem warsztatów taneczno-muzycznych dedykowanych wychowankom Domu Dziecka w Pleszewie, które odbędą się w Gołuchowskim Ośrodku Turystyki i Sportu. Warsztaty w Gołuchowie (25-28 lipca) zostaną uświetnione koncertem Malwiny Paszek (27 lipca) - poznańskiej muzyczki i śpiewaczki, zajmującej się muzyką tradycyjną od wielu lat. Podczas koncertu zabrzmi lira korbowa w repertuarze tradycyjnym. Pojawią się pieśni z różnych regionów Polski. Lirniczka, Malwina Paszek zagra pieśni z bliskich jej regionów.

Taniec to forma, która spaja wspólnotę. Tańczymy samotnie, w parze, w grupie, ale to co wyrażamy ruchem jest najważniejsze. Taniec towarzyszy nam przy różnych okolicznościach wesela, imieniny, zakończenie szkoły, ale również jest bardzo ważnym elementem naszej polskiej kultury. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" ostatnią księgę "Kochajmy się" kończy Polonezem, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zakończone jest "Chocholim tańcem", Stanisław Moniuszko buduje finał "Halki" na narodowym mazurze. Taniec jest ważnym elementem naszego myślenia o wspólnocie i kulturze. Mamy wiele różnych form ruchu, od technik współczesnych po tradycyjne, ale pytanie pozostaje niezmienne: czyj taniec?

Odpowiedzi na to pytanie szukać będą w trakcie warsztatów dzieci z Domu Dziecka w Pleszewie (25-28 lipca) oraz grupa seniorów z Tarnowa Podgórnego (16-18 sierpnia). Podczas kilku spotkań z instruktorami tańca warsztatowicze oraz warsztatowiczki poszerzą wachlarz swoich ruchów, o takie które można odnaleźć w technice Hip-hop czy Swing. Ostatnie spotkanie będzie dotyczyło tańców charakterystycznych dla regionu Wielkopolski. Każde spotkanie taneczne zakończy się warsztatem filmowym. Warsztaty to także panele dyskusyjne o tańcu. Wypowiedzi zostaną zebrane w formie publikacji, która będzie odpowiedzią na postawione przez nas na początku pytanie.

Pogłosy

W kultowej PRL-owskiej komedii "Dziewczyny do wzięcia" trzy panny z prowincji wyruszają pociągiem do Warszawy, aby spotkać się z tamtejszymi kawalerami. Krótki wyjazd do stolicy stwarza im okazję do wyrwania się z towarzyszącej ich codzienności monotonii i poznania nowych osób. Spotkania te okazują się tyleż fascynujące, co kłopotliwe, zabawne, co niepokojące.

W projekcie "Pogłosy" film Janusza Kondratiuka z 1972 roku jest punktem wyjścia dla organizacji warsztatów, w których udział wezmą mieszkające w Gnieźnie i reprezentujące kilka pokoleń kobiety. Ich historie, dotyczące pierwszych zauroczeń, nastoletnich wyjazdów i niezapomnianych spotkań, posłużą jako materiał do pokazu, wieńczącego dwutygodniowe przygotowania. Ich wielogłos na temat miłości stanie się podstawą do stworzenia większej formy scenicznej. W trakcie wydarzenia finałowego, otwartego dla mieszkańców Poznania, monologi kobiet zostaną zilustrowane muzyką, tworzoną na żywo przez Jacka Szymkiewicza vel. "Budynia".

Śpiewy historyczne

Cykl działań warsztatowych poświęconych utworom wokalnym do słów Juliana Ursyna Niemcewicza powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. Pieśni konstruują muzyczno-literacką narrację dotyczącą kształtowania się wspólnoty narodowej Polski. Podczas warsztatów uczestnicy przyjrzą się strukturze oraz tematyce cyklu pieśni Niemcewicza, a następnie skonstruują własną muzyczno-teatralną narrację dotyczącą historii wspólnoty wielkopolskiej, inspirowaną cyklem pieśni do słów Niemcewicza. Efektem warsztatów będą słowa pieśni oraz scen dramatycznych, które zostaną następnie umuzycznione poprzez wypracowaną na warsztatach ścieżkę dźwiękową, której materiał pochodzić będzie z nagrań przestrzeni miejskiej. Grupa uczestników podczas warsztatów antropologiczno-muzycznych prowadzić będzie badania terenowe za pośrednictwem dyktafonów oraz telefonów komórkowych ich celem będzie zebranie nagrań własnej miejscowości, małej ojczyzny. Zebrany materiał posłuży kompozytorowi do stworzenia kompozycji elektroakustycznej, która stanie się podkładem muzycznym podczas pokazu pracy warsztatowej. Biorąc na warsztat pieśni oraz arie z polskich oper, a także utwory powstałe podczas warsztatów "Śpiewy historyczne" współtwórcy wydarzenia postawią widzom-współtwórcom pytania o potencjalną możliwość współczesnej tożsamości zbiorowej oraz lokalnej, regionalnej wspólnoty. Widowisko zostanie zrealizowane w przestrzeni miejskiej w Pobiedziskach oraz w Poznaniu.

Wszystkie wydarzenia wchodzące w skład projektu są bezpłatne. Reaktywujemy w ten sposób ideę obywatelskiego, społecznego teatru operowego, która przyświecała twórcom wielkopolskich scen operowych od końca XVIII wieku. Wyprowadzając teatr muzyczny oraz szeroko pojmowaną edukację kulturalną w przestrzeń mniejszych ośrodków kulturalnych staramy się wykazać, że stereotypowo rozumiane: muzyka poważna oraz "sztuka wysoka" nie muszą kojarzyć się z elitarnym gronem odbiorców. Opera jest dla nas nie tyle miejscem, ile sposobem postrzegania rzeczywistości i opowiadania o niej. Dlatego chcemy by wszyscy mieszkańcy Wielkopolski mieli do niej dostęp!

Więcej informacji na temat zrealizowanych przez SMAK projektów we współpracy z wielkopolskimi instytucjami kultury, domami dziecka, szkołami, teatrami znajduje się na stronie internetowej, fanpage'u oraz kanale na youtube.com:

http://offopera.pl/#/offprojects/

https://www.youtube.com/channel/UC611SHSOLqiz4Px9Q1UvLDA

https://www.facebook.com/offopera/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji