Artykuły

Radość dzieciństwa

Młody Witkacy w Teatrze im. J. Słowackiego.

"Juvenilium Permanens" to spektakl oparty na młodzieńczych utworach Stanisława Ignacego Witkiewicza: "Komedii z życia rodzinnego", "Księżniczki Magdaleny", "Karaluchów", "Menażerii" przygotował Tomasz Wysocki w Teatrze im. J. Słowackiego.

- Te teksty są kwintesencją wyobraźni ośmioletniego dziecka. Wyobraźni nieskażonej doświadczeniem życia, wolnej od znajomości trendów i tendencji w sztuce. To jest rodzaj czystej wyobraźni, za którą my, wyedukowani w literaturze i teatrze, tak naprawdę tęsknimy. Ośmioletni Staś nie znał wymogów teatru, lecz pisał wedle własnego, dziecięcego odczuwania świata i własnej wyobraźni.

Teksty Witkacego, jak zapewniają realizatorzy, nie zostały wykorzystane instrumentalnie, lecz twórcy spektaklu pozostali wierni autorowi.

- Tomek, posługując się tekstami Witkacego, robi spektakl także o sobie, o swojej pamięci i o dziecku, które wciąż w nim tkwi. Myślę, że każdy z widzów wróci na tym przedstawieniu do własnego dzieciństwa, słysząc dowcipne dialogi i oglądając zabawne zdarzenia przetworzone przez wyobraźnię ośmioletniego Stasia - dodaje Rafał i Dziwisz, autor scenariusza i zarazem odtwórca jednej z ról.

Premiera przedstawienia, w scenografii Barbary Guzik, z muzyką Tomasza Budzyńskiego - 26 V o godz. 19 na Scenie Miniatura. Wystąpią m.in.: Rafał Dziwisz, Marta Waldera, Błażej Wójcik, Anna Tomaszewska, Maciej Jackowski, Marian Cebulski, Natalia Strzelecka, Joanna Mastalerz. Kolejne przedstawienie 27 V. Bilety - 16 i 22 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji