Artykuły

Lubelskie. Artyści wyruszą śladami Singera

- Dla wielu miasteczek festiwal "Śladami Singera" jest jedną z najważniejszych imprez w ciągu roku. Mieszkańcy czekają na nasz przyjazd, a potem towarzyszą nam przez cały czas trwania wydarzenia - mówi Witold Dąbrowski, organizator festiwalu. Pierwszym przystankiem będzie Chełm.

Ósma edycja rozpocznie się w poniedziałek i dotrze do dwunastu miast. Formuła festiwalu organizowanego przez Bramę Grodzką - Teatr NN jest niezwykła: młodzi artyści i animatorzy wsiadają do autobusu i objeżdżają miasta i miasteczka Lubelszczyzny znane z powieści i opowiadań Isaaca Bashevisa Singera. Pierwszy przystanek zaplanowano w Chełmie, kolejne spotkania odbędą się w Piaskach, Szczebrzeszynie, Krasnobrodzie, Józefowie, Biłgoraju, Tyszowcach, Janowie Lubelskim, Bychawie, Kraśniku i Kocku. Na koniec trasy, 28 lipca, festiwal zawita do Lublina.

- Staramy się zabawić, zaciekawić i zachwycić. Zależy nam, by pojawiła się głębsza refleksja dotycząca potrzeby zachowania zbiorowej i indywidualnej pamięci mieszkańców miast, które odwiedzamy. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN od ponad dwudziestu lat upomina się o tę pamięć w Lublinie. Poprzez działania w regionie upominamy się również o nią wśród mieszkańców lokalnych społeczności i wśród instytucji, które tam działają - mówi Dąbrowski.

Energia, która przenosi się na mieszkańców

W tym roku w podróż wyruszy międzynarodowa 13-osobowa grupa artystów, która zabierze widzów w świat teatru, cyrku, tańca, fire show i muzyki przywołujących postaci literackich bohaterów Singera. Z mieszkańcami spotkają się m.in. tancerze David Milôme i Chantal z Martyniki, Maya Full Power, artystka cyrkowa i tancerka z Czech, włoski linoskoczek Raffaele Rigio czy chorwacki mistrz hula-hoop Marko Kalc.

- Nie było kryteriów doboru artystów. Chodziło o to, by stworzyć różnorodną grupę zarówno pod względem dyscyplin społecznych, jak i pochodzenia kulturowego artystów. Taka mieszanka daje szansę na stworzenie pewnej energii, która przenosi się potem na publiczność - tłumaczy Arkadiusz Ziętek, dyrektor artystyczny festiwalu. W każdej z miejscowości podróżujący spędzą dwa dni (wyjątkiem jest Lublin).

Przewodnikiem po magicznym świecie dawnych sztetł Lubelszczyzny będzie najbardziej znana z postaci Singerowskich - Jasza Mazur, główny bohater "Sztukmistrza z Lublina". Pierwszego dnia organizatorzy m.in. zaprezentują twórczości Icchoka Baszewisa Singera oraz zaproszą do wspólnego czytania opowiadań noblisty, których akcja toczy się w danej miejscowości. W programie znalazły się też m.in. gra terenowa, spektakl teatralny w wykonaniu Howarda Ryppa z Teatru Nephesh oraz projekcja filmu dokumentalnego "Karski i władcy ludzkości". Drugiego dnia goście zaproszą lokalną społeczność do działań kulturalnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program:

16-17 lipca Chełm; 17-18 lipca Piaski; 18-19 lipca Szczebrzeszyn; 19-20 lipca Krasnobród; 20-21 lipca Józefów; 21-22 lipca Biłgoraj; 22-23 lipca Tyszowce; 23-24 lipca Janów Lubelski; 24-25 lipca Bychawa; 25-26 lipca Kraśnik; 26-27 lipca Kock; 28 lipca Lublin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji