Artykuły

Warszawa. W sali obrad odbędzie się "Sąd nad Pałacem"

Oskarżony Pałac Kultury stanie przed ławą przysięgłych, a wyrok zostanie wydany przez sędziego Jarosława Gwizdaka - 22 lipca o godz. 19.00, w Sali Warszawskiej (sala obrad) PKiN oraz na placu Defilad w Warszawie.

W wydarzeniu w reżyserii Seba Majewskiego wezmą udział m.in.: Małgorzata Gorol, Przemysław Bluszcz, Kamilla Baar-Kochańska oraz Olga Mysłowska i Daniel Pigoński, czyli muzyczna formacja POLPO MOTEL. Spektakl jest kulminacją projektu Sąd nad Pałacem.

Jarosław Gwizdak otrzymał nagrodę "za gotowość do spojrzenia na pracę sądu z perspektywy obywatela". Na pytanie Marcina Kąckiego ("Duży Format" 17.10.2016), czemu przejechał po sądzie wózkiem inwalidzkim - sprawdzając, czy wygodnie - i po co angażuje się w sprawy społeczne, odpowiedział: "sędziom, gdy przychodzą zapłakani, zawaleni sprawami, mówię - amerykański śmieciarz, gdy wychodzi rano do pracy, też zmienia jakiś kawałek świata. Zostałem prezesem i pomyślałem, że mogę koło siebie zrobić więcej, a nie tylko pilnować statystyk, administracji. Trzeba zmieniać ten skansen".

W naszym projekcie społecznym Sąd nad Pałacem chodzi przede wszystkim o przeciwstawienie się obojętności, bycie świadomym w wyborach, które podejmujemy. Pałac Kultury i Nauki, regularnie oskarżany o liczne przewiny, jak zburzenie tożsamości Warszawy, gwałt na przestrzeni czy wprowadzenie trwałego podziału urbanistycznego, traktowany jest jako symbol sowieckiej dominacji i polskiego serwilizmu. Bywa określany jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli w Polsce, miejsce znacznie wykraczające poza architektoniczną funkcjonalność. Pałac Kultury i Nauki stanowi obraz polskich sentymentów i antypatii, jest czymś więcej niż obiektem: podziwianym, ale i pogardzanym uczestnikiem życia społecznego Polaków. I co jakiś czas staje się też przedmiotem burzliwych dyskusji o sensie swojego istnienia. Skoro rzeczywiście wzbudza takie emocje, to właśnie o nich chcielibyśmy rozmawiać. Zaproszeni twórcy wchodzą w role zasłyszanych narracji o funkcjonalnościach i emocjach Pałacu. Jednak jest to tylko pretekst do tezy - czy jest to głos publiczny/społeczny, czy medialny? Jak bardzo uczestniczymy w tym procesie aktywnie, a jak obojętność na dzisiejsze przekazy wpływa na nasze otoczenie?

Pierwszy realizowany prze Fundację FOMA proces odbył się w Katowicach, jego twórcy: Jacek Jabrzyk (reżyser) i Seb Majewski (dramaturg) podjęli się osądzenia budynku Dezember Palast, który wśród mieszkańców wzbudzał wiele emocji. Inspiracją były historie słynnych procesów sądowych wytaczanych budynkom czy przedmiotom. W antycznej Grecji, a później także u Anglosasów, Germanów i Rosjan istniała ciekawa tradycja sądzenia przedmiotów (także budynków), które uznawano winnymi jakiejś zbrodni, gdy nie można było za nie osądzić ludzi. Sytuacje, w których ludzie przelewają na przedmioty swoją złość, dokonują osądów i wykonują wyroki, zdarzają się i współcześnie. Przykładem z ostatnich czasów może być willa Goebbelsa, którą zburzono, chcąc zlikwidować potencjalne miejsce kultu.

"Sąd nad Pałacem" ponownie inicjuje chęć przywrócenia debaty publicznej o zasadności podejmowanych wyborów. Istotą projektu jest zwrócenie uwagi na świadomą partycypację w społeczeństwie obywatelskim, możliwość zabrania głosu obywatelskiego, ale też chęć przełamania poczucia niemocy wobec politycznych procesów.

Obywatelski proces w sprawie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ruszył 4 czerwca 2018 roku, dokładnie w 29 rocznicę wolnych wyborów w Polsce. Tego dnia na facebookowym profilu Sądu nad Pałacem (https://www.facebook.com/ProcesPKiN/) uruchomiliśmy ankietę, w której każdy może wyrazić swoją opinię na temat PKiN - zagłosować za skazaniem lub za uniewinnieniem Pałacu. Przy Teatrze Studio, w pobliżu neonu WARSZAWA, stanęła również urna do głosowania wraz z kartami wyborczymi. W przesłuchaniach publicznych dotykaliśmy tematu PKiN w kontekście symbolu władzy i dominacji, Pałacu jako miejsca zdarzeń a także ludzi związanych przeżyciami w tym miejscu.

Zaangażowani w projekt: Katarzyna Janowska, Zuzanna Łapicka, Krzysztof Materna, Tomek Lipiński, Tomasz Wasilewski, Agata Diduszko-Zyglewska, Agnieszka Graff, Agata Szczęśniak, Bogna Świątkowska, Aldona Machnowska-Góra, Maria Konwicka, Jan Kidawa-Błoński, Sylwia Chutnik, Jerzy Owsiak, Michał Komar, Leon Tarasewicz, Krystyna Zachwatowicz, Michał Merczyński, Paweł Potoroczyn, Magdalena Sroka, Jacek Jabrzyk, Krzysztof Iwański, Maciej Nowak, Piotr Sarzyński, Marcin Kącki, Andrzej Szumowski, Kasia Drogowska, Agnieszka Fietz, Karol Działoszyński, Marta Bartkowska, Anda Rottenberg, Joanna Mytkowska, Adam Michnik i wielu innych.

Wyrok zostanie wydany 22 lipca o godzinie 19.00 na placu Defilad, w trakcie publicznej rozprawy z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego.

Na to wydarzenie nie znajdziesz biletu, płacisz swoim czasem i zaangażowaniem - WSTĘP WOLNY

Urna wyborcza będzie stała na placu Defilad do 20 lipca 2018 roku. Ciągle można oddać swój głos.

"Sąd na Pałacem"

Inicjator: Fundacja FOMA

W ramach projektu Plac Defilad /placdefilad.org

Kurator: Magdalena Sroka

Współpraca: Katarzyna Drogowska

Produkcja: Ola Knychalska

Wsparcie produkcyjne Plac Defilad Agata Balcerzak

Grafik: Qki Iwański

Rzecznik: Adrian Luzar

Prezes Fundacji FOMA: Marzena Adamczyk

Aspekty prawno-księgowe: Dominik Czyż

Specjalne podziękowania dla Marty Bartkowskiej #bezktorejnicbysieniewydarzyło

Partnerzy projektu: STUDIO teatrgaleria, Projekt Plac Defilad, Pałac Kultury i Nauki, Miasto Stołeczne Warszawa, ZAIKS, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Malta Festival Poznań, Aktivist, Co jest grane 24, Vogue Polska, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, Gazeta Stołeczna, TOK FM, TVN Fabuła.

Projekt plakatu i identyfikacja wizualna: Krzysztof Qki Iwański

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji