Artykuły

Warszawa. Błąd w decyzji wojewody oddala budowę teatru TR Warszawa na pl. Defilad

Nawet o miesiące może się opóźnić wydanie pozwolenia na budowę i ogłoszenie przetargu na budowę gmachu teatru TR Warszawa na pl. Defilad, obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wszystko przez błąd w decyzji wojewody, który w lutym wywłaszczył grunt pod dojazd do teatru

TR Warszawa ma powstać pomiędzy Pałacem Kultury a Muzeum Sztuki Nowoczesnej, planowanym od strony ul. Marszałkowskiej. W pierwszych przymiarkach, jeszcze za czasów architekta Christiana Kereza, muzeum i teatr miały znajdować się w jednym gmachu wybudowanym na planie litery L. W obecnym projekcie, autorstwa amerykańskiego architekta Thomasa Phifera budynki są dwa: większy, o jasnej elewacji to muzeum, mniejszy, o ciemnej elewacji to teatr.

Stołeczny samorząd buduje te obiekty oddzielnie. Muzeum ma już pozwolenie na budowę, przetarg jest w toku. Zgłosiło się pięć firm - Warbud, konsorcjum Hochtief i Mar-Bud, konsorcjum IDS-Bud i Polimex-Mostostal, Budimex oraz Strabag. - Jeszcze nie opublikowaliśmy zaproszenia do składania ofert. Stanie się to w ciągu najbliższych tygodni. Szacujemy, że składanie ofert odbędzie się na przełomie sierpnia i września - informuje Joanna Mytkowska, dyrektor MSN. Wykonawca ma być wybrany jesienią, muzeum ma być gotowe przed końcem 2021 r.

Z budową teatru jednak jest kłopot. Wszystko przez skrawek gruntu o powierzchni 386 m kw. położony między Pałacem Kultury i Nauki a Marszałkowską, mniej więcej na osi ślimakowej rampy przy parku Świętokrzyskim. Jest własnością prywatną. Trzeba tę ziemię wykupić, żeby mógł powstać dojazd do muzeum.

Działka została zreprywatyzowana na podstawie roszczeń przedwojennych właścicieli. Przejęła ją spółka Milstone, która potem odsprzedała ją spółce Waban, której właścicielem jest inwestor z Cypru.

Miasto próbowało wywłaszczyć działkę, wskazując, że jest potrzebna pod inwestycję celu publicznego. Waban zawzięcie zaskarża każdą kolejną decyzję w tej sprawie. Zaskarżyła także decyzję wywłaszczeniową wojewody mazowieckiego, który wydał ją w lutym 2018 r., po długiej procedurze. Jak podał w poniedziałek portal tvnwarszawa.pl, wojewódzki sąd administracyjny uchylił decyzję wywłaszczeniową w całości, wskazując na błędy formalne popełnione przez urzędników wojewody.

Sprawa może być teraz zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego. To na długie miesiące oddali możliwość przejęcia działki, wydania pozwolenia na budowę dla teatru i ogłoszenia przetargu na tę inwestycję.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji