Artykuły

Warszawa. Budowa TR Warszawa opóźniona o kolejne miesiące

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody mazowieckiego, który w lutym wywłaszczył sporną działkę na placu Defilad. Budowa opóźni się o co najmniej kilka miesięcy.

Informację podał serwis Tvnwarszawa.pl. Potwierdza ją rzeczniczka WSA, Joanna Kube. Wywłaszczenie sprawiłoby, że działka trafiłaby w ręce miasta, które mogłoby się ubiegać o pozwolenie na budowę, a w następnym etapie - rozpisanie przetargu na realizację inwestycji. Brak wywłaszczenia oznacza jedno - opóźnienie budowy TR Warszawa o kolejne miesiące. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem, co z TR Warszawa?

Od kilkunastu wiemy, że na pl. Defilad mają powstać dwa budynku - Teatru Rozmaitości oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Miasto zdecydowało o rozdzieleniu inwestycji na dwa postępowania. I tak na Muzeum Sztuki Nowoczesnej już zdobyło oficjalne pozwolenie na budowę. 

Na pozwolenie na budowę czeka jednak wciąż teatr TR Warszawa, którego budynek ma stanąć obok, bliżej PKiN. Wciąż nie zakończył się spór z właścicielem działki - spółką Waban, która odzyskała działkę w efekcie reprywatyzacji. Próba wywłaszczenia terenu przez wojewodę nie przyniosła zamierzonego skutku. Waban zaskarżyła jego decyzję do WSA. 

W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody, powołując się na artykuł 139 KPA. Wynika z niego, że organ nie może wydać decyzji na niekorzyść strony, która się odwołała. Pełne uzasadnienie decyzji, jak informuje biuro prasowe WSA, zostanie opublikowane za ok. dwa tygodnie. Decyzja jest nieprawomocna.

Zagospodarowanie pl. Defilad

Budynek MSN oraz budynek Teatru Rozmaitości mają powstać w ramach zagospodarowania pl. Defilad. Plan został uchwalony 12 lat temu. Projekty zaprezentowane zostały w 2015 roku. Zarówno jeden, jak i drugi obiekt będą przypominać kształtem kostki lub pudełka. Jedno będzie mniejsze, drugie większe. Oba będą miały identyczną wysokość (24 m). Bliżej Pałacu Kultury znajdzie się budynek TR Warszawa. Od ulicy Marszałkowskiej stać będzie MSN.

W ramach planu, od strony Emilii Plater mają ponadto powstać trzy wysokie budynki, z czego dwa, znajdujące się przy południowo-zachodnim narożniku placu mają być wyższe niż Pałac Kultury (planowana wysokość to 233 i 245 metrów). Zabudowa wysokościowa ma przełamać dominację budynku PKiN w panoramie miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji