Kraków. Trendy azjatyckiego teatru ulicznego na 31. Ulicy
Trendy azjatyckiego teatru ulicznego będą głównymi tematami 31. Ulicy, czyli Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie. Przegląd rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
"Wiatr od Wschodu" - to hasło przewodnie tegorocznej Ulicy. Publiczność zobaczy tradycyjne nurty w teatrze azjatyckim, ale przede wszystkim trendy współczesne. Znawcy teatru będą mogli odpowiedzieć sobie na pytanie na ile azjatycki teatr uliczny, plenerowy, inspiruje się kulturą, teatrem europejskim, a na ile stanowi samodzielną jakość wyrosłą z tradycji Wschodu.
Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, szczególnie mocnym akcentem festiwalu będzie prezentacja teatru południowokoreańskiego, który po raz pierwszy zagości na festiwalu.
Z Korei Południowej do Krakowa przyjadą grupy CCOT i The Seed Dance Project Group. Pierwszy będzie codziennie po południu występował na Plantach z pokazem "Masażysta". Drugi zaprezentuję "Interakcję" - na Rynku Głównym, w czwartek i piątek dwukrotnie oraz w niedzielę późnym popołudniem.
Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, instytucji która od 1988 r. organizuje festiwal, w rozmowie z PAP szczególnie polecił widowisko "Frameshift" - odbędzie się ono w pierwszy wieczór festiwalu na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Twórcami tego pokazu są Południowokoreańczycy i Australijczycy - wystąpią wspólnie jako grupa Stalker Theatre, Creative Dandi & Drifterzcrew.
Łącznie podczas festiwalu będzie można obejrzeć 80 przedstawień w wykonaniu 30 grup teatralnych z różnych zakątków świata - z krajów azjatyckich, ale i z m.in. z Gruzji, Rosji, Ukrainy.
Miejscem festiwalowych wydarzeń będą, oprócz Rynku Głównego, m.in. Mały Rynek, Rynek Podgórski, park Jordana, park Bednarskiego.
W ub. roku w festiwalu teatrów ulicznych w Krakowie wzięło udział ok. 70 tys. osób, w tym roku organizatorzy spodziewają się podobnej, albo i - jak powiedział Zoń - większej frekwencji.
Kolejna edycja Ulicy poświęcona ma być połączeniu teatr-cyrk.