Artykuły

Szczecin. Wielki Turniej Tenorów w Teatrze Letnim

Ośmiu tenorów z Polski i zagranicy będzie walczyć w sobotę w 20. Wielkim Turnieju Tenorów w Szczecinie. Umiejętności śpiewaków będzie oceniać publiczność, głosując za pomocą róż.

- Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Bardzo trudno jest mi powiedzieć, kto jest najlepszy - tłumaczył w środę dziennikarzom kierownik muzyczny turnieju, dyrygent Vladimir Kiradjiev. Dodał, że w sobotę będzie można usłyszeć wykonania popularnych utworów operowych i operetkowych.

- Utwory, które proponują nasi tenorzy to prawie to samo, co proponują tenorzy na świecie - co pokazują, lubią i śpiewają z przyjemnością, i to, co nasza publiczność lubi i zna od dawna - powiedział Kiradjiev.

Koncert składa się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy wykonują wybrane przez siebie arie operowe, w drugiej - operetkowe lub pieśni neapolitańskie. Będzie można usłyszeć m.in. arie "Che gelida manina" z opery Cyganeria, "La donna e mobile" z Toski czy "Cisza dokoła" ze Strasznego dworu. Na scenie szczecińskiego Teatru Letniego wystąpią Polacy: Sławomir Naborczyk, Dionizy Wincenty Płaczkowski, Maciej Ufniak, Bułgarzy: Mihail Mihaylov, Emil Pavlov, a także Wonhyeok Choi z Korei Południowej, Philipe Gachava z Gruzji i German Gholami z Hiszpanii.

Dwudziesta edycja turnieju ma mieć wyjątkową oprawę, organizatorzy nie chcieli jednak zdradzić szczegółów, zapraszając na sobotnie wydarzenie.

- Zapewniam, że będzie niezwykle. (...) Chciałbym, aby ten dwudziesty turniej był zapamiętany jako wyjątkowy, także pod względem klimatu, który wykreujemy, wyczarujemy na scenie - powiedział dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel.

Na swoich faworytów publiczność będzie głosowała za pomocą róż, które widzowie tradycyjnie otrzymają przed rozpoczęciem widowiska. Po części konkursowej wręczą kwiaty "dwórce" tenora, którego wybrali.

Zwycięzca turnieju zakończy koncert arią "Nessun dorma" z opery Turandot Giacomo Pucciniego. Jak powiedzieli organizatorzy, to najpopularniejszy utwór, którego wykonawca był w poprzednich edycjach niemal pewnym kandydatem do zwycięstwa. Dlatego trzy lata temu zdecydowano o wycofaniu arii z repertuaru konkursowego.

Szczeciński turniej tenorów po raz pierwszy odbył się w 1994 r. z inicjatywy dyrektora ówczesnej Opery i Operetki Warcisława Kunca - na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich zorganizowano pierwsze potyczki tenorów. W szranki stanęło wówczas 12 śpiewaków. Kolejny turniej odbył się 6 lat później, od tamtego czasu jest to coroczne wydarzenie.

Wielki Turniej Tenorów odbędzie się w sobotę w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec w Szczecinie o godz. 20:30. Śpiewakom będzie towarzyszyć chór, balet i orkiestra Opery na Zamku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji