Artykuły

Warszawa. Premiera "Chinki" Klaudii Hartung-Wójciak w piątek

Spektakl "Chinka" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak to romans gangstersko-polityczny, inspirowany fragmentami scenariuszy filmowych Jean-Luca Godarda i powieścią "Biesy" Fiodora Dostojewskiego. Premiera przedstawienia w TR Warszawa - 29 czerwca.

Spektakl wyreżyserowała Klaudia Hartung-Wójciak.

Spektakl "Chinka" to romans gangstersko-polityczny, inspirowany fragmentami scenariuszy filmowych Jean-Luca Godarda i powieścią "Biesy" Fiodora Dostojewskiego, a także oparty na aktorskich improwizacjach. "Grupa badaczy z Laboratorium Rekonstrukcji bierze na warsztat polityczne strategie i utopie z przeszłości. Rekonstruując i przetwarzając rewolucyjne archiwum, bohaterowie pytają o dziedzictwo lewicy i dzisiejszy potencjał społecznej zmiany. Co zostało z ideałów studenckiej rewolty 1968 r.? Jakie jest miejsce dla ruchu lewicowego wobec przejęcia przez prawicę postulatów społecznych? Czy dawny podział na lewicę i prawicę jest jeszcze zasadny? Jaka forma politycznego zaangażowania jest możliwa w ramach przestrzeni kultury?" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Podczas konstruowania scenariusza przedstawienia w TR Warszawa szukano inspiracji w filmie Godarda "Chinka" z 1967 r., będącym opowieścią o studenckiej komunie w Paryżu, która przygotowuje się do walki rewolucyjnej. "Premiera filmu poprzedziła i zapowiedziała protesty studenckie z maja 1968 r." - napisano na stronie teatru.

"Za francuskim reżyserem twórcy przedstawienia podejmują temat komercjalizacji politycznego ruchu, który staje się częścią kapitalistycznego systemu konsumpcji i kultury popularnej. Przestrzeń akustyczna spektaklu w TR Warszawa oparta jest na deformacji popularnych pieśni i cytatów z muzyki filmowej, natomiast scenografia nawiązuje do projektu Rosy Esman z 1966 r. pt. +7 Objects In a Box+, pierwszej kolekcji mikro dzieł światowej sławy artystów (m.in. Claesa Oldenburga). Projekt ten był pierwszym w historii przypadkiem, gdy sztuka nie tyle została reprodukowana, ile zyskała swój popularny, tani odpowiednik - stała się towarem" - wyjaśniono w zapowiedzi.

Spektakl "Chinka" został zrealizowany w ramach nagrody Debiut TR, wspierającej rozwój najciekawszych twórców teatralnych młodego pokolenia. Co roku laureat/laureatka Debiutu TR zapraszani są do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa. Nagrodę ustanowiono w 2015 r. i przyznawana jest co roku na Forum Młodej Reżyserii organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.

Za dramaturgię odpowiada Daria Kubisiak. Autorką scenografii, kostiumów i układu świateł jest Agata Skwarczyńska, a muzyki - Piotr Peszat.

W spektaklu występują: Jan Dravnel, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Maria Maj i Paweł Smagała.

Klaudia Hartung-Wójciak jest reżyserem i dramaturżką; studentką reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Została laureatką nagrody Debiut TR 2016, przyznawanej przez zespół artystyczny TR Warszawa na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Jest współautorką i reżyserem instalacji performatywnej "Przedwiośnie. Ćwiczenia z wyobraźni historycznej (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 2017); reżyserem i autorką projektu "Tkacze. Historia jak z życia wzięta, a przez to bardzo smutna" wg Gerharta Hauptmanna (Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, 2016 i Łaźnia Nowa, 2017), który nagrodzono w ramach Forum Młodej Reżyserii w 2016 r. Wyreżyserowała też "Szukając Romea" (Teatr Bagatela w Krakowie, 2018). Była dramaturgiem m.in. spektakli "Cezary idzie na wojnę" (reż. Cezary Tomaszewski, Komuna Warszawa, 2017), "Gdyby Pina nie paliła, to by żyła" (reż. Cezary Tomaszewski, Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2017).

Jest laureatką Konkursu im. Jana Dormana w 2018 r. i tegoroczną stypendystką Miasta Krakowa.

Premiera - 29 czerwca o godz. 20. Kolejne przedstawienia - 30 czerwca i 1 lipca br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji