Artykuły

Kraj. Wystartowało Lato w teatrze 2018

Dzięki ogólnopolskiemu programowi LATO W TEATRZE dzieci i młodzież w 40 miejscowościach spędzą wakacyjne dni na warsztatach artystycznych. Nie ma mowy o nudzie także tam, gdzie dotrze namiot cyrkowy ze spektaklem "Pippi Pończoszanka". Dzięki zaangażowaniu artystów i pedagogów w tegorocznej edycji programu udział weźmie ponad 5700 młodych uczestników w całym kraju. LATO W TEATRZE potrwa do końca wakacji.

- Od pierwszych dni wakacji dzieci m.in. w Golczewie, Wałbrzychu, Krzywem, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Kielcach i Ciekotach mają możliwość udziału w warsztatach, wprowadzających w świat teatru w sposób niestandardowy, poszerzających definicję doświadczenia teatralnego, stawiających na dziecięcą wyobraźnię i ekspresję - podkreśla Joanna Krukowska-Gulik, koordynatorka programu, specjalistka w Dziale Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - organizatora programu. - Z naszego punktu widzenia LATO W TEATRZE przyczynia się do myślenia o teatrze jako miejscu do podejmowania refleksji i wyrażania własnego zdania. Program umożliwia także wymianę doświadczeń animatorom zajmującym się na co dzień pracą z dziećmi i młodzieżą oraz poszerza ofertę samorządowych instytucji kultury i instytucji pozarządowych - dodaje.

Podczas zrealizowanych od 2008 r. dziesięciu edycji odbyły się 303 warsztaty, z których skorzystało łącznie ponad 10 000 dzieci. W tegorocznej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski - 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. W module LATO W TEATRZE+ dofinansowanie przyznano pięciu ośrodkom, tworzącym lokalne partnerstwa.

Tradycyjnie LATO W TEATRZE współtworzą także pokazy spektaklu "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który powstał dzięki współpracy Instytutu Teatralnego z Teatrem Pinokio w Łodzi i odbywa się w przystosowanym do tego celu namiocie cyrkowym. Zagościł on przez ostatnie 5 lat w 73 miejscowościach, nie posiadających teatru, a często nawet ośrodka kultury, a obejrzało go ok 22 tys. osób. Odwiedzinom Pippi towarzyszą koncert, warsztaty i parada. Przedstawienie będzie można zobaczyć w 12 miejscowościach w Małopolsce i na Śląsku.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

Więcej na temat konkretnych projektów w wymienionych miejscowościach oraz terminach objazdów spektaklu w namiocie cyrkowym dowiedzieć się można na www.latowteatrze.pl oraz www.facebook.com/programLatowteatrze

***

LATO W TEATRZE 2018 organizują:

LATO W TEATRZE

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. (Gorzów Wielkopolski), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem (Krzywe), Fundacja t:(Wałbrzych), Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie (Golczewo), Fundacja Szafa Gra (Ornontowice), Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (Kraków), Gminny Ośrodek Kultury w Górznie (Górzno), Centrum Kultury i Promocji Gminy (Ciężkowice), Grupa Inicjatywna Baranówko, Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie (Borne Sulinowo), Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" (Katowice), Stowarzyszenie K.O.T. (Wojnowice), Teatr Polski w Poznaniu (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Kłodawie z/s w Wojcieszycach (Wojcieszyce), Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu (Suszec), Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku (Słupsk), Fundacja Sztuki "JAW DIKH" (Czarna Góra), Centrum Kultury Gminy Jabłonna (Jabłonna), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu (Toruń), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie (Gniezno), Fundacja Da Rade (Piotrowice Nyskie), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana (Będzin), Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (Pacanów), Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca (Białystok), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Fundacja MUCHA (Rumia), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Fundacja CircArt (Chełmża), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Kalisz), Małopolski Instytut Teatralny (Gmina Wielka Wieś)

LATO W TEATRZE +

Wrocławski Teatr Lalek + Wrocławski Teatr Pantomimy (Wrocław),

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" + Szklany Dom (Kielce),

Teatr Zagłębia + Miejski Klub Maczki (Sosnowiec),

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Gryfiński Dom Kultury (Stępnica),

Teatr Lalek Pleciuga + Miejski Ośrodek Kultury w Policach (Szczecin i Police)

NAMIOT CYRKOWY

Pacanów, Szczucin, Breń, Szerzyny, Gromnik, Ciężkowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Krzanowice, Rybnik-Boguszowice, Suszec, Strumień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji