Artykuły

Spektakl o życiu Aliny Szapocznikow w Muzeum Śląskim

Spektakl "Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity" w reżyserii Barbary Wysockiej, poświęcony życiu wybitnej rzeźbiarki, zostanie zaprezentowany w Muzeum Śląskim w Katowicach. Będzie towarzyszył wystawie "Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow - Wróblewski - Wajda", której wernisaż dziś wieczorem.

Niesamowita miłość do życia

Życie Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej - międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury. - Biografia Szapocznikow jest rozpięta między bardzo dramatycznymi wydarzeniami. W wieku 12 lat straciła ojca. Ocalała z zagłady, jako nastoletnia dziewczyna przeszła getta, wywózki i obozy śmierci. Nigdy nie wspominała tego, co się z nią wtedy działo. W 1949 roku niemal umarła na gruźlicę. W 1969 roku stwierdzono u niej raka, który zabił ją cztery lata później. Mimo iż często wpisywana jest w poetykę śmierci - miała niesamowitą miłość do życia. Wygrywała z przeciwnościami losu, zaprzęgając je do swojej twórczości. Do ostatniej chwili nie przestała tworzyć - mówi Barbara Wysocka, pytana o bohaterkę swojego spektaklu.

Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Jej spektakl wykracza poza formę dokumentu. Obserwuje związki między życiem a sztuką, bada interpretacje, jakim przez lata poddawana była Szapocznikow i jej dzieło, przygląda się temu, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy. Spektakl staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania kobiety - artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i płeć, a z drugiej - ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna każdą wypowiedź.

Spektakl będzie miał formę układanki. Jej składowe to rozmowa i subiektywne, ale bez narzucania wniosków, przyglądanie się wybranym slajdom - momentom z życia Szapocznikow i jej pracom.

Przestrzeń dyskusji

- Tworzymy na scenie coś w rodzaju przestrzeni dyskusji, pracowni, w której badamy zjawisko, jakim była Szapocznikow. Przeszukiwaliśmy archiwa, przeglądając wszystkie dostępne materiały - filmy, zdjęcia, dokumenty, relacje tych, którzy ją znali. Z archiwum pełnego dokumentów wyciągamy kilka i przyglądamy im się bliżej. Przywołujemy dzieła: "Stan nieważkości", "Goldfinger", "Desery", "Piotr", pytamy o inspiracje i okoliczności ich powstania. Wykorzystujemy listy, manifesty, teksty autorskie stworzone na podstawie naszych badań, jak również stare wywiady z Szapocznikow, w których dziennikarze zadają jej głupie pytania lub pytają o rzeczy, o których ona nie chce mówić. Postać Szapocznikow stała się pretekstem do postawienia pytań o sens tworzenia w ogóle, o to, jak świat odbiera i interpretuje osobę artysty i jego dzieło i jak bardzo nagina tę interpretację do swoich aktualnych potrzeb - tłumaczy Wysocka.

Producentem spektaklu "Szapocznikow. Stan nieważkości / No Gravity" jest Centrala, Teatr Polski we Wrocławiu oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Swoją premierę miał w 2014 roku. Występują: Barbara Wysocka i Adam Szczyszczaj.

Spektakl zaprezentowany zostanie w Katowicach trzykrotnie w dniach: 28, 29 i 30 czerwca (czwartek-sobota) o godz. 20.30. Bilety w cenie 20 zł kupić można w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie: bilety.muzeumslaskie.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji