Artykuły

Warszawa. Centrum Sztuki Tańca otwarte również latem

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie - projekt promujący taniec współczesny i oferujący szereg działań edukacyjnych - przygotował ofertę również na wakacyjny czas.

Repertuar na koniec czerwca oraz lipiec obejmie otwarty pokaz pracy, który stanowi podsumowanie miesięcznych warsztatów prowadzonych przez tancerkę, choreografkę i pedagoga, Paulinę Wycichowską, pokaz work in progress interdyscyplinarnego performansu z udziałem tańczącej młodzieży - "Insta Show" oraz prezentację spektakli tańca współczesnego ze Szwajcarii i z Mołdawii. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

25 czerwca odbędzie się otwarty pokaz pracy z choreografką, tancerką, pedagogiem - Pauliną Wycichowską. Pokaz stanowi zwieńczenie trwających przez miesiąc warsztatów. Jednocześnie jest zamknięciem trwającego od lutego cyklu - 5 odsłon współczesności, kuratorki Mai Katarzyny Molskiej, w ramach którego prezentowane były rożne techniki tańca współczesnego. Końcowa prezentacja, dostępna dla szerokiej publiczności, będzie obejmowała wybrane ćwiczenia ze wszystkich etapów lekcji realizowane przez uczestników. Pokaz na żywo będzie następnie skonfrontowany z wideo zawierającym wybrane oryginalne elementy techniki Marthy Graham z komentarzem prowadzącej. Stworzy to otwartą płaszczyznę dyskusji z widzami, gdzie znajdzie się przestrzeń dla ich pytań, a także wyciągania wspólnych wniosków. W pokazie uczestniczyć mogą osoby, które nigdy nie brały udziału w tego rodzaju warsztatach zarówno w sposób aktywny, jak i w roli obserwatora.

Kolejną wakacyjną propozycją stanie się pokaz performansu HOTELOKO movement makers - "Insta Show", który odbędzie się 8 lipca w Promie Kultury Saska Kępa. Performans, z udziałem młodzieży w wieku 13-16 lat, oparty jest na różnorodnych technikach tanecznych i aktorskich oraz jest wynikiem dwutygodniowej warsztatowej pracy, realizowanej pod okiem autorki koncepcji performansu, choreografki - Magdaleny Przybysz oraz reżyserki Agaty Życzkowskiej. Grupa została wybrana podczas dwudniowego castingu. Oficjalna premiera odbędzie się 10 września w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w Domu Kultury Kadr.

W lipcu Centrum Sztuki Tańca zaprasza również na wyjątkowy wieczór ze spektaklami zagranicznymi, który odbędzie się 9 lipca i rozpocznie się o godzinie 18:00. W ten wakacyjny czas zaprezentowane zostaną spektakle "Jungle"- Pink Mama Theater ze Szwajcarii oraz "The other side of fear" - Voices Dance Company z Mołdawii. Kuratorki Agata Życzkowska i Paulina Święcańska podczas tego wieczoru zaprezentują dwa odmienne style taneczne - dwa różnorodne europejskie spektakle z dziedziny tańca współczesnego. Agata Życzkowska zaprasza na Pink Mama Theatre, a Paulina Święcańska na Voices Dance Company.

Spektakl "Jungle" to opowieść o czwórce ludzi, reprezentantach nas wszystkich, których życiorysy pozornie tylko mają mało ze sobą wspólnego. Opowieść staje się punktem wyjścia do rozmowy o odwiecznej chęci ludzi do rozwoju przybierającego różne formy oraz do tworzenia idei, których skutki nie zawsze miały szczęśliwy finał. Z kolei spektakl "The other side of fear" to laboratorium strachu zrealizowane przez tancerzy związanych ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Tańca Nowoczesnego w Mołdawii. Po każdym spotkaniu odbędzie się rozmowa z artystami i widzami, którą poprowadzi Joanna Szymajda

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie powstało z inicjatywy warszawskich artystów/ek i teoretyków/ek tańca działających w 20 organizacjach pozarządowych NGO oraz kolektywach tanecznych związanych z tańcem współczesnym i sztukami performatywnymi. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

***

REPERTUAR

CZERWIEC

25.06./ godz. 16.00

OTWARTY POKAZ PRACY/ PAULINA WYCICHOWSKA

sala 307, III piętro

wstęp wolny

5 odsłon współczesności to program edukacyjny Centrum Sztuki Tańca. Otwarta lekcja z Pauliną Wycichowską odbędzie się w formie pokazu. Końcowa prezentacja dla publiczności będzie obejmowała wybrane ćwiczenia ze wszystkich etapów lekcji realizowane przez uczestników i prowadzącą w kontekście ukazania, w jaki sposób praca na podłodze znajduje swój konsekwentny efekt w działaniach stojących, lokomocji i elewacji. Pokaz na żywo będzie następnie skonfrontowany z wideo zawierającym wybrane oryginalne elementy techniki Marthy Graham z komentarzem prowadzącej. Stworzy to zarazem otwartą płaszczyznę dyskusji z widzami, gdzie znajdzie się przestrzeń dla ich pytań, a także wyciągania wspólnych wniosków.

Paulina Wycichowska - choreograf, pedagog tańca i tancerka, trenerka Pilates Core

Absolwentka OSB w Poznaniu i London Contemporary Dance School, gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Uprzednio związana zawodowo przez 17 lat z Polskim Teatrem Tańca jako solistka i choreograf, obecnie jest artystką niezależną, a także wykładowcą na kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej AWF w Poznaniu, kierunku Edukacja Prorozwojowa Collegium da Vinci w Poznaniu oraz gościnnym pedagogiem szkoły "Fouetté" w Poznaniu. Jest pedagogiem tańca współczesnego, technik modern i choreologii. Prowadzi autorskie zajęcia z tańca kreatywnego, jest również trenerem grupowym i personalnym metody Pilates Core, koncentrującej się na stabilizacji głębokiej kręgosłupa. Współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce realizując warsztaty tańca współczesnego, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania. Prowadziła również gościnne masterclasses z tańca współczesnego i technik modern poza granicami Polski, m. in w Izraelu, Norwegii, Islandii, Niemczech, Portugalii, Rosji i na Łotwie. Oprócz tego jest aktywnym członkiem Polskiego Forum Choreologicznego. Paulina Wycichowska jest autorką ponad dwudziestu dzieł choreograficznych, w tym sześciu dużych, pełnowieczorowych, autorskich spektakli. Tańczyła w spektaklach stworzonych między innymi przez choreografów takich jak: Ohad Naharin, Jo Strmgren, Orjan Andersson, Jens Ostberg, Dominique Baguet, Joe Alter, Jossi Berg, Virpi Pakkinen, Istvan Juhos-Putto, Wayne McGregor, Sue McLennan, Henri Oguike, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Iwona Pasińska, Magdalena Reiter, Anna Piotrowska, Andrzej Adamczak, Daniel Stryjecki.

***

LIPIEC:

INSTA SHOW

8.07./ godz. 18.00

Miejsce - PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23

Wstęp wolny: rezerwacja zaproszeń - biuro@centrumsztukitanca.eu

Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz

Reżyseria: Agata Życzkowska

Wykonanie: Zuzanna Gałka, Kseniia Gluskina, Jakub Hardecki, Gabriela Jóźwiak, Oliwier Kasica, Malwina Polańska, Hanna Snochowska, Karina Szutko

Koprodukcja: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers / PROM Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: PROM Kultury Saska Kępa / Dom Kultury Kadr / Fundacja Artystyczna PERFORM

Spektakl taneczny, w którym biorą udział młodzi performerzy wybrani do projektu podczas castingu. Instagram jest pretekstem do opowiedzenia o młodym pokoleniu poprzez ruch i story telling. Premiera realizowana w ramach Programu Koprodukcji Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

"Insta Show" to kolejny projekt choreografki Magdaleny Przybysz we współpracy z reżyserką Agatą Życzkowską. Tym razem pragnie ona skupić się głównie na młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym i zaprosić do spektaklu młodych zdolnych tancerzy w wieku 13-16, wybranych do projektu w drodze castingu. Wraz z Agatą Życzkowską, założycielką HOTELOKO movement makers, która będzie odpowiedzialna za reżyserię i dramaturgię spektaklu, twórczynie spektaklu pragną zachęcić młodych performerów do tego, aby swoim głosem opowiedzieli o tożsamości nastolatków. Punktem wyjścia do rozmów i poszukiwań materiału ruchowego ma być temat treści zamieszczanych przez młodzież na jednym z internetowych narzędzi społecznościowych, Instagramie, które jest niezwykle popularnym medium wśród młodego pokolenia.

To, co jest esencją tego projektu, to fakt, że twórczynie "Insta Show" planują zrealizować performans dla młodzieży, w którym pragną oddać wypowiedź młodym performerom. W ten sposób chcą wydobyć autentyczność i artystyczną szczerość przekazu przy jednoczesnym wysokim poziomie wykonania.

www.fundacjarozwojuteatru.pl

***

9.07./ godz. 18.00

JUNGLE / PINK MAMA THEATRE

Idea, reżyseria, scenografia i kostiumy: Sławek Bendrat i Dominik Krawiecki

Choreografia: Sławek Bendrat

Dramaturgia: Dominik Krawiecki

Produkcja muzyczna i koncept: Valentin Markus Oppermann

Obsada: Charlotte Mclean, Valentin Markus Oppermann, Izabela Orzełowska, Tomek Pomersbach

Wideo i projekcje: Patrycja Płanik

Kierownictwo produkcji: Angelika Rohrer

Spektakl wyprodukowany dzięki: Kultur Stadt Bern, Swisslos Kultur Kanton Bern, Gesundheits- und Fürsorgedirektion des Kantons Bern Abteilung Integration, Migros Kulturprozent, Burgergemeinde Bern

Bilety 10 zł / dostępne na stronie www.dkkadr.waw.pl lub przed spektaklem

"Europa to cywilizacja, a kolonializm to poszerzanie świata cywilizowanego". To hasło było w Europie przez lata usprawiedliwieniem zachodniej wyższości rasowej i kulturowej nad światem nie-zachodnim. Czwórka bohaterów "JUNGLE" to Vicky (w tej roli Charlotte Mclean)- wyzwolona, brytyjska feministka, Carmen (Tomek Pomersbach)- południowoamerykańska dziewczyna z ubogich przedmieść, Teresa (Izabela Orzełowska)- zagubiona misjonarka oraz Billy (Valentin Markus Oppermann) ztraumatyzowany, amerykański żołnierz spotykają się w bliżej nieokreślonym miejscu, będąc w swoistej otchłani. Oni umarli i wraz z nimi cała ludzkość. Świat zostaje więc "uwolniony" od ludzi, a natura wygrywa z kulturą. Jednak tylko pozornie, gdyż i tutaj w otchłani, miejscu być może nieistniejącym, ludzie próbują zmartwychwstać i odzyskać swoje człowieczeństwo. Dżungla, nazwa wywodząca się z sanskryckiego słowa "jangala" oznaczającego "nieużytek, ziemię nie nadającą się do uprawy", we współczenych językach nabrała wielu innych znaczeń i skojarzeń. Opowieść o czwórce ludzi, reprezentantach nas wszystkich, których życiorysy pozornie tylko mają mało ze sobą wspólnego, staje się punktem wyjścia do rozmowy o odwiecznej chęci ludzi do rozwoju przybierającego różne formy oraz do tworzenia idei, których skutki nie zawsze miały szczęśliwy finał. Kolonializm, komunizm, neokolonializm, faszyzm i idące za nimi konsekwencje w zglobalizowanym już świecie, doprowadzają nas dziś do sytuacji politycznej i społecznej, która może bardzo niepokoić.

"JUNGLE" to dwunasta premiera PINK MAMA THEATRE, wyprodukowana w koprodukcji z TOJO Theater w Bernie, w Szwajcarii.

Spektakl trwa 80 minut bez przerwy.

PINK MAMA THEATRE

SŁAWEK BENDRAT

Tancerz, choreograf. Wrocławianin, studiował na wydziale pedagogiki baletu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; absolwent Poznań-skiej Szkoły Baletowej. Przez wiele lat był związany jako tancerz z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej w Poznaniu,następnie w Luzerner Theater w Szwajcarii jako tancerz i choreograf. Kolejne dwa lata pracował w zespole Baletu Narodowego w Marsylii (Ballet National de Marseille) kierowanego przez Frederica Flamanda, W 2010 roku otrzymał nagrodę na Baltic Movement Contest za solo "Pinku Chirashi. Jest jednym z założycieli Pink Mama Theatre, w którym sprawuje funkcję dyrektora artystycznego oraz choreografa wszystkich spektalki teatru.

DOMINIK KRAWIECKI

Aktor, reżyser. Wrocławianin, był studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (wydział aktorski) we Wrocławiu, z której został wyrzucony, oraz wiedzy o teatrze na UJ. Przez kilka lat ściśle związany z życiem teatralnym Wrocławia. Założyciel i przez dwa lata dyrektor Teatru Zakład Krawiecki. Aktor Teatru "Zielona Latarnia" pod kierownictwem Ireny Rzeszowskiej. Prowadził liczne imprezy teatralne (m.in. WROSTJA). Po wyjeździe z Polski osiedlił się w Lucernie w Szwajcarii i przez trzy lata był na stałe związany z Luzerner Theater. Jest współzałożycielem Pink Mama Theatre, w którym pełni funkcję dyrektora naczelnego i reżysera wszystkich spektakli teatru.

Vimeo link promo trailer: https://vimeo.com/246305668

Po spektaklu rozmowa artystów z widzami.

Spotkanie prowadzi Joanna Szymajda.

***

9.07./ godz. 20.00

THE OTHER SIDE OF FEAR / VOICES DANCE COMPANY

Performerzy: Alexandra Soshnicova, Serghei Golovnea, Olga Braga, Stan Potoku

Muzyka na żywo: Stan Potoku

Bilety 10 zł / dostępne na stronie www.dkkadr.waw.pl lub przed spektaklem

"Kiedy trzeba dokonać wyboru i podążać swoją drogą.

Kiedy stawiacie czoła swojemu strachowi, gdzie wtedy jesteście?

Może poza tym strachem istnieje tęsknota za wami?

Jeśli tak, jak to przeżyć?

Spróbuję przekroczyć granicę, przekroczyć nasze granice i zobaczyć "co tam jest" i "gdzie jesteśmy" razem. "

SERGHEI GOLOVNEA

Pracuje jako choreograf i tancerz-performer. Jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tańca Współczesnego w Mołdawii ADDM. Uczestniczy w międzynarodowych projektach i festiwalach. Stworzył choreografię dla różnych grup tanecznych. Od 2001 r. współorganizował mołdawskie festiwale taneczne. Tańczy, improwizuje, uczy, tworzy choreografię, bierze udział w międzynarodowych projektach i spektaklach. Podróżuje i uczy w państwach takich jak: Mołdawia, Ukraina, Białoruś, Bułgaria, Izrael, Estonia, Rosja, Łotwa, Irlandia Północna, Francja, Gruzja, Grecja, Włochy, Rumunia, Węgry. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Mołdawii. Współpracuje także z profesjonalnymi tancerzami, aktorami, muzykami i twórcami wideo oraz studentami, amatorami, z dziećmi i dorosłymi. Jest organizatorem wielu imprez tanecznych na szczeblu lokalnym i międzynarodowym w Mołdawii, międzynarodowych projektów kooperacyjnych i edukacyjnych w Mołdawii. Współorganizator profesjonalnych projektów performatywnych w Mołdawii, Białorusi, Ukrainie i Gruzji.

ALEXANDRA SOSHNICOVA

Jest choreografką, tancerką i wiceprezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tańca Współczesnego w Mołdawii ADDM. Tworzy grupę Dance Company Voices oraz jest dyrektorem artystycznym dziecięcej szkoły tańca "Fantasy". Tańczy, improwizuje, uczy, tworzy choreografię, bierze udział w międzynarodowych projektach i spektaklach (w roli tancerki i choreografki) oraz podróżuje. Współpracuje również z profesjonalnymi tancerzami, aktorami, muzykami i twórcami filmów oraz studentami, amatorami, z dziećmi i dorosłymi. Jest organizatorką międzynarodowych festiwali tańca współczesnego w Mołdawii, które organizuje od 2000 r. (obecnie zorganizowała 10 różnych festiwali), przy wsparciu m.in. Fundacji Sorosa, ECF, Pro Helvetia, Szwedzkiego Instytutu, Ambasady Niemiec, Alliance Francai.

OLGA BRAGA

Tancerka, choreografka, trenerka tańca, członkini Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tańca Współczesnego w Mołdawii ADDM. Współorganizatorka międzynarodowych festiwali tańca nowoczesnego w Mołdawii, nauczyciel dziecięcej szkoły tańca "Fantasy", tancerka i choreografka w nowoczesnej grupie tanecznej "Głosy" oraz prowadzi kieruje grupę taneczną "Scotch". Od 2005 r. bierze udział w międzynarodowych projektach i festiwalach oraz jest współorganizatorem mołdawskich festiwali tanecznych. Tańczy, improwizuje, uczy, bierze udział w międzynarodowych projektach, spektaklach (jako tancerka i choreografka) oraz podróżuje. http://theprojecthome.org/

STANISLAV BARYSH (STAN POTOKU)

Jest muzykiem, pedagogiem i psychologiem. Pochodzi z Ukrainy. Od trzech lat mieszka w Mołdawii i uczestniczy w działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tańca Współczesnego w Mołdawii (ADDM). Jest performerem w koprodukcji z grupą Voices Dance Company oraz organizatorem lokalnych wydarzeń artystycznych dla dzieci i dorosłych. Opracowuje swoją autorską metodę "Intuicyjny śpiew", eksperymentuje w połączeniu "głosu i ruchu". Gra na różnych instrumentach i tańczy kontakt improwizację. Jest nauczycielem i psychologiem w Art Studio "Happy Kids".

Po spektaklu rozmowa artystów z widzami.

Spotkanie prowadzi Joanna Szymajda.

***

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B'cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja "Myśl w Ciele" / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca "Eferte" / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie "Akademia Umiejętności Społecznych"/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

***

Na zdjęciu: zajęcia prowadzone przez Paulinę Wycichowską

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji