Artykuły

Warszawa. Zapowiedź sezonu 2018/2019 w TR Warszawa

TR Warszawa ogłosił wydarzenia sezonu 2018/2019. We wrześniu odbędzie się premiera spektaklu "Dawid jedzie do Izraela" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego. Drugą premierą tej jesieni będzie premiera wersji work in progress "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny.

Jakie jest zadanie teatru publicznego w czasach zaostrzających się podziałów społecznych i konfliktów politycznych? Czy teatr powinien je odzwierciedlać i podsycać, czy przeciwnie, próbować nawiązywać dialog między skonfliktowanymi stronami i szukać porozumienia?

TR Warszawa chce łączyć, a nie dzielić, przywracać do wspólnoty tych wszystkich, którzy zostali z niej z różnych powodów wykluczeni. Naszą misję rozumiemy jako budowanie przestrzeni artystycznej, w której mogą się spotkać na równych prawach zarówno ludzie, jak idee i poglądy, na co dzień oddzielone wysokim murem uprzedzeń i niezrozumienia.

Premierowe spektakle sezonu 2018/2019 TR Warszawa będą koncentrować się wokół problemu komunikacji międzyludzkiej, będą mówić o przełamywaniu barier, dzielących ludzi o różnym kulturowym i społecznym pochodzeniu. Będą próbą empatycznego zrozumienia innych, opartego nie na sentymentalnym współczuciu, ale na wzajemnym poszanowaniu odrębności i niepowtarzalności ludzkich istnień. Bo inni to przecież także my.

"Inni ludzie" - najnowszy hip-hopowy poemat Doroty Masłowskiej w adaptacji i reżyserii Grzegorza Jarzyny, dyrektora artystycznego TR Warszawa będzie patronował całemu sezonowi, wyznaczając kierunek naszych poszukiwań. Ta napisana wirtuozerskim językiem opowieść o współczesnej Warszawie, zanurzonej w smogu, podzielonej społecznie i ekonomicznie metropolii, pędzącej donikąd, opisuje podstawowe sprzeczności późnego kapitalizmu: alienację jednostki w wielkiej, ludzkiej zbiorowości, przesyt konsumpcji zderzony z nigdy nie zaspokojonym głodem wrażeń i emocji, samotność dopadającą cyfrowych nomadów. Będzie to kolejny, po "Między nami dobrze jest" z 2009 roku, spektakl Grzegorza Jarzyny, oparty na tekście jednej z najważniejszych polskich pisarek młodego pokolenia. Przedstawienie zrealizuje kolektyw, w skład którego wejdą aktorzy z zespołu TR Warszawa, kompozytorzy, artyści warszawskiej sceny hip-hopu, twórcy wideo i projektanci kostiumów.

Pierwsze efekty ich pracy w postaci pokazu work-in-progress będzie można zobaczyć już w październiku 2018 roku na dużej scenie TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8. Premiera gotowego spektaklu planowana jest na wiosnę 2019 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

O bliskości i obcości opowiadać będzie druga duża produkcja sezonu: "Cząstki kobiety" (premiera: 14 grudnia 2018, TR Warszawa/ATM Studio). Tym spektaklem do TR Warszawa powraca Kornél Mundruczó, wybitny węgierski reżyser filmowy i teatralny, twórca nagradzanego spektaklu "Nietoperz" (premiera w TR Warszawa w 2012 roku), laureat nagrody Un Certain Regard w Cannes za film "Biały bóg" w 2014 roku. "Cząstki kobiety" będą rewersem "Nietoperza", po spektaklu na temat eutanazji węgierski reżyser zrealizuje przedstawienie, dla którego punktem wyjścia są narodziny. Oryginalny scenariusz Katy Wéber osnuty jest wokół historii młodej kobiety, która po tragicznej stracie musi zakwestionować całe swoje dotychczasowe życie. Tragedia sprawia, że traci nie tylko tego, kogo najbardziej kochała, ale i siebie. W centrum tej rodzinnej historii jest sytuacja współczesnych kobiet, poddanych presji sprzecznych oczekiwań, z jednej strony ideologii sukcesu i niezależności, z drugiej - tradycyjnych norm i wzorców zachowań. Czy między nowoczesnością a tradycją jest miejsce na wolność osobistą i samorealizację?

Próbą zasypania podziałów, jakie tworzy dyskusja na tematy polsko-żydowskie będzie przedstawienie w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego oparte na tekście Huberta Sulimy "Dawid jedzie do Izraela" (premiera 8 września 2018 roku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN). To zwycięski projekt z konkursu na spektakl, inspirowany żydowskim doświadczeniem Marca'68, zorganizowanego wspólnie przez TR Warszawa i Muzeum POLIN. Pół wieku po antysemickiej nagonce, w wyniku której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Polek i Polaków pochodzenia żydowskiego, przyjrzymy się kulturowej figurze Żyda, obecnej w polskiej pamięci zbiorowej. Młodym twórcom zależy na przyjęciu perspektywy łączącej, dlatego chcą podważać polsko-żydowskie klisze i odżegnywać się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci i narodowego cierpienia. Będzie to druga już praca Jędrzeja Piaskowskiego z zespołem TR Warszawa, po spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" według tekstu Magdy Fertacz, zrealizowanym w ramach konkursu Debiut TR - nagrodzonym główną nagrodą na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni w 2018 roku i spektaklu finałowym tegorocznego 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

TR Warszawa to teatr pracujący dla przyszłości, dlatego ważną częścią naszego programu jest nurt Młody TR, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych twórców teatralnych. Służy temu m.in. konkurs Debiut TR, w ramach którego młodzi reżyserzy i reżyserki wybrani przez TR Warszawa podczas krakowskiego Forum Młodej Reżyserii realizują swoje przedstawienia na scenie TR Warszawa/sala warsztatowa. Kolejnym laureatem nagrody Debiut TR jest Grzegorz Jaremko, student wydziału reżyserii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Na początku 2018 roku w TR Warszawa prezentowany był jego egzamin reżyserski Powrót Odysa według Stanisława Wyspiańskiego z krakowskiej AST. W kwietniu 2019 reżyser wystawi z aktorami TR Warszawa "Woyzecka" Georga Büchnera. Klasyczny dramat z 1837 roku jest przerażająco aktualny, pozwala zrozumieć sposób, w jaki kształtowana jest dzisiaj męska tożsamość, a także rozpoznać źródła przemocy i agresji w zarządzanym przez mężczyzn świecie. Premiera "Woyzecka" będzie już trzecim spektaklem, realizowanym w ramach konkursu Debiut TR, po "Puppenhaus. Kuracja" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (prem. 2017) i "Chince" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak (prem. 29 czerwca 2018).

Jesienią wrócą na afisz dwa wielkie przeboje TR Warszawa: "Między nami dobrze jest" według tekstu Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny i "Nietoperz" w reż. Kornéla Mundruczó, osnuty na motywach Zemsty nietoperza Johanna Straussa. Te dwa spektakle przypomnimy w kontekście nowych inscenizacji Grzegorza Jarzyny i Kornéla Mundruczó przygotowywanych w sezonie 2018/2019.

W jesiennym repertuarze planowane są także m. in. pokazy spektakli TR Warszawa z ostatnich sezonów - "Fantazja" w reż. Anny Karasińskiej, "Kalifornia. Grace Slick" w reż. René Pollescha, "Moja walka" w reż. Michała Borczucha, "Robert Robur" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego i "Strach" w reż. Małgorzaty Wdowik. W nadchodzącym sezonie spektakle TR Warszawa będą prezentowane za granicą na wielu scenach teatralnych i festiwalach, m. in. na Dublin Theatre Festival - najstarszym festiwalu teatralnym w Europie pokazana zostanie "Fantazja" w reż. Anny Karasińskiej (wrzesień 2018).

Premierom i spektaklom repertuarowym, podobnie jak w poprzednich sezonach, będą towarzyszyć pokazy filmowe, koncerty i gościnne prezentacje spektakli.

W sezonie 2018/2019 będziemy kontynuować cieszący się powodzeniem cykl comiesięcznych specjalnych projekcji i pokazów przedpremierowych filmów dokumentalnych i fabularnych, w ramach cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PREZENTUJE, realizowanym we współpracy z Against Gravity, dystrybutorem i organizatorem największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity. Cykl zainauguruje 1 września 2018 w TR Warszawa/Marszałkowska 8 projekcja obsypanego nagrodami dokumentu Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego "Książę i dybuk" o zagadkowej biografii Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka" a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Pokaz filmu znajdzie się w programie festiwalu Warszawa Singera. Współpraca TR Warszawa i Against Gravity to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji, działających w obszarze kultury w Warszawie na rzecz rozwoju publiczności w Warszawie. Współpraca opiera się m. in. na przygotowywaniu wspólnego programu zarówno dla widzów wiernych od lat, jak i nowych odbiorców.

W październiku w TR Warszawa gościć będzie Teatr Dada von Bzdülöw z Trójmiasta. Jeden z najważniejszych polskich zespołów tańca współczesnego, założony przez choreografa i reżysera - Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę - Katarzynę Chmielewską, obchodził niedawno jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. W ramach trzydniowego przeglądu spektakli pod hasłem DADAIDA na początku października na scenie TR Warszawa/ATM Studio Teatr Dada von Bzdülöw pokaże swoje produkcje z ostatnich sezonów: "INTRO" ze specjalnym udziałem punkowego zespołu "Nagrobki", który w TR Warszawa zagra na żywo ścieżkę muzyczną przedstawienia oraz wieczór solowych przedstawień twórców teatru: "Strategię" Leszka Bzdyla i "Why Don't Like You Sadness" Katarzyny Chmielewskiej.

Udział zespołu Nagrobki w pokazach spektaklu INTRO jest możliwy dzięki współpracy TR Warszawa z Avant Art Festival - imprezą prezentującą na muzycznej scenie Warszawy najnowsze nurty w muzyce eksperymentalnej i awangardowej. W ramach festiwalu Avant Art w TR Warszawa również na początku października na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 zabrzmi alternatywna muzyka z Polski i Stanów Zjednoczonych. Zagrają: Rob Mazurek, amerykański kompozytor i kornecista, jeden z najważniejszych muzyków świata oraz Lotto, gdański zespół muzyczny, którego płyta "Elite Feline" zwyciężyła w rankingu "Gazety Wyborczej" na Płytę Roku 2016.

***

TR WARSZAWA PO DWÓCH STRONACH WISŁY

W kolejnym sezonie TR Warszawa zaprasza mieszkańców Warszawy i Mazowsza oraz odwiedzających stolicę gości do trzech przestrzeni, w których od 2017 roku stale grane są spektakle TR Warszawa: do siedziby TR przy ul. Marszałkowskiej 8, gdzie znajduje się duża scena i sala warsztatowa) oraz do dodatkowej przestrzeni TR Warszawa/ATM Studio, mieszczącej się w hali ATM Studio, przy ul. Wał Miedzeszynski 384. W TR Warszawa/ATM Studio na publicznosc czeka w pełni wyposazona sala teatralna z widownia na ponad 300 miejsc, sala edukacyjna, funkcjonalnie zaaranzowana przestrzen foyer oraz parking. Dzięki dodatkowej scenie TR Warszawa ma wiecej miejsc na widowni w dwoch lokalizacjach po obu stronach Wisły. To kolejny etap przygotowań do budowy nowej siedziby teatru. TR Warszawa rozwija swój program i zespół, zmienia strukturę organizacyjną, a także jest na ostatnim etapie poprzedzającym uzyskanie pozwolenia na budowę nowego budynku TR ma Placu Defilad.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji