Artykuły

Lear premierowo

Raz tylko widziałem "Króla Leara" wystawionego prawie w całości. Pięć aktów trwało grubo ponad cztery godziny. Litewski reżyser Cezaris Grauzinis nie pozwoli nam wstać z teatralnych foteli we Wrocławskim Teatrze Współczesnym tylko przez dziewięćdziesiąt minut.

Szekspirowskie sceny i dialogi poukładał po swojemu. Zburzył nie tylko tradycję wystawiania tego wspaniałego i przejmującego dramatu, ale też stworzył swoją chronologię wydarzeń na scenie. Reżyser nie tyle chce pokazać króla zaślepionego w miłości do córek. Bardziej interesuje go szaleństwo Leara, jego cierpienie.

Tym razem dyrektor Krystyna Meissner zaprosiła do współpracy litewskiego reżysera Cezariusa Graužinisa, dyrektora teatru w Helsinkach i szefa wileńskiej Cezaris Group, która trzy lata temu prezentowała spektakl wyreżyserowany przez lidera eksperymentalnego teatru "Próby (z jej) życia" na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych i wzbudziła duże zainteresowanie.

Nad niekonwencjonalnym przedstawieniem o Learze - człowieku szalonym - Grauzinis pracował ze swoimi rodakami. Muzykę skomponował Martynas Bialobżeskis, a scenografię zaprojektował Marijus Jacovskis. W foyer teatru będziemy mogli obejrzeć wystawę niezwykłych portretów Adomasa Jacovskisa, ojca autora scenografii.

W tytułowej roli zobaczymy jednego z najwybitniejszych polskich aktorów Bogusława Kierca, który niemal dokładnie 45 lat temu zaistniał w naszej świadomości rolą Krzysztofa Cedro w filmie Andrzeja Wajdy "Popioły" wg powieści Stefana Żeromskiego. Aktor, reżyser i pedagog wrocławskiej szkoły teatralnej jest także poetą i pisarzem. Postacią, która towarzyszy niemal bez przerwy tytułowemu bohaterowi (w tej roli Kierc), jest Błazen grany przez Marię Czykwin.

Na dużej scenie przy ul. Rzeźniczej zobaczymy dziś w premierowym przedstawieniu także: Annę Kiecę, Katarzynę Z. Michalską, Martę Malikowską-Szymkiewicz, Krzysztofa Boczkowskiego, Tomasza Cymermana, Szymona Czackiego, Tomasza Orpińskiego, Bartosza Woźnego i Krzysztofa Zycha. Premiera 5 czerwca we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Kolejne spektakle 6 i 7 oraz 9 i 10 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji