Artykuły

Poznań. Dziś Czerwone Świnie Strzępki i Demirskiego na Malcie

To już czas. Plac Wolności znów przemienił się w centrum wydarzeń Festiwalu Malta z spektaklami, spotkaniami i koncertami. Jakich artystów usłyszymy tam oraz w innych poznańskich miejscach przez kilkanaście dni festiwalu?

Piątek. Na początek z przytupem, zadziornie i punkowo. Na placu Wolności wystąpią Czerwone Świnie [na zdjęciu], czyli zespół założony przez najbardziej rozchwytywany polski duet teatralny - Pawła Demirskiego (w zespole gra na basie) i Monikę Strzępkę (śpiew) oraz muzyków, dawniej występujących m.in. w Houk - Tomika Grewińskiego (perkusja) i Tomka Sierajewskiego (gitara). Ale uwaga: "Czerwone Świnie nie istnieją ironicznie ani nie są przedsięwzięciem teatralnym" - zastrzegają członkowie zespołu.

Czerwone Świnie pierwszy raz wystąpiły 11 listopada 2017 r. w Cafe Kulturalna. Lokal mieści się w Pałacu Kultury, przed którym tuż przed koncertem tłumnie gromadzili się uczestnicy nacjonalistycznego Marszu Niepodległości. I to właśnie przeciw narastającym tendencjom zamykania się kraju czy cezurze protestują za pomocą muzyki. Godz. 21.30. Wstęp wolny.

Co w weekend?

Sobota. Ten wieczór zdominują oldschoolowe, ale bynajmniej nie staroświeckie syntezatory. Krakowiacy z Romantic Fellas z chęcią zanurzają się w klimacie lat 80. i 90. W swoich piosenkach wracają nie tylko do tamtego brzmienia, ale w nagraniach wykorzystują także np. wokal przetworzony przez automatyczną sekretarkę. Mózgiem zespołu jest kompozytor i pianista Ignacy Matuszewski, który skomponował wszystkie piosenki.

Niedziela. Zagra rapowa grupa Poeci Strefy Wojny. Skład powstał w 2010 roku w Jemenie, ale dziś jego członkowie Ammo Sensei i Abzilla mieszkają w Poznaniu. Rapują o problemach, które wyszły na światło dzienne po Arabskiej Wiośnie. Z grupą zagrają Koala i Hajczi, którzy poznali się podczas warsztatów muzycznych, które PSW prowadzili w Zakładzie Poprawczym w Poznaniu. Ich koncert na Malcie będzie finałem Polsko-Jemeńskiej Wyprzedaży Garażowej. Godz. 20, wstęp wolny.

Nie tylko Needcompany

Wtorek. To czas na bardziej wysublimowaną muzykę. Duet Bardo, czyli Barbara Kinga Majewska i Bartłomiej Wąsik, to wyrafinowany fortepian i pełen emocjonalny subtelnie przekazywanych emocji głos. Muzycy zbaczają tu kawałek ze znanej sobie ścieżki muzyki współczesnej, kierując się w stronę piosenek. Godz. 19.30, sala Biała hotelu Bazar, wstęp wolny.

Środa. Rzecz z pogranicza teatru i muzyki. Grupa teatralna Needcompany, której członkowie są kuratorami festiwalu, na pl. Wolności urządzi widowisko-hołd dla kultowego utworu "All Tomorrow's Parties" nowojorskiej grupy z lat 60. The Velvet Underground. Godz. 21.30, wstęp wolny.

Czwartek. Na pl. Wolności wystąpi Paulina Przybysz. Piosenkarka, znana choćby z występów w zespole Sistars ze swoją siostrą Natalią, w ubiegłym roku wydała album "Chodź Tu". Wypełnia go elektroniczna, miejska i hiphopowa muzyka i soulowy wokal Przybysz. Za nagranie otrzymała Fryderyka. Godz. 21.30, wstęp wolny.

W następny weekend podczas Malta Festival zagra wyśmienity zespół Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym wybitni muzycy związania m.in. z wytwórnią Lado ABC sięgnęli po klasyczne polskie piosenki jazzowe z lat 20. i 30, m.in. z repertuaru Adama Astona, i tchnęli w nie nowe życie. Na koniec festiwalu projekt Konieczny-Koniecznie. Piosenki i muzykę filmową Zygmunta Koniecznego usłyszymy w nowych, orkiestrowych aranżacjach Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel, Bartłomieja Wąsika i Andrzeja Bauera oraz Orkiestry Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

Poza koncertami godnym odnotowania w dziale muzycznym jest wydarzenie poświęcone zmarłemu 3 czerwca 2018 r. Robertowi Brylewskiemu, legendarnemu muzykowi, twórcy zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia. W poniedziałek, godz. 21.30 na pl. Wolności zobaczymy filmy "Exodus. Robert Brylewski" z 1997 r. oraz rejestrację koncertu Brygady Kryzys, który odbył się podczas Festiwalu Malta w 2005 r. Z publicznością spotkają się także bliscy współpracownicy artysty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji