Artykuły

Warszawa. Festiwalowy czerwiec w Teatrze Powszechnym

Pod koniec czerwca w Teatrze Powszechnym w Warszawie zaprezentowane zostaną cztery spektakle gościnne, w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe oraz międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe".

25 czerwca odbędzie się pokaz spektaklu "Drugie wygnanie / Second Exile" w reż. Olivera Frljicia, którego premiera miała miejsce rok temu w Teatrze Narodowym w Manheim. To kolejny, gościnny pokaz przedstawienia chorwackiego reżysera w Powszechnym, po spektaklach "Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny" w 2015 roku i "Trylogia o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatr" w 2017 roku. Reżyser wspólnie z aktorami z Niemiec i byłej Jugosławii rysuje indywidualne losy związane z globalnym kryzysem uchodźczym.

Następnego dnia, 26 czerwca, w godzinach 16.00 i 18.30, będą miały miejsce pokazy spektaklu dla młodzieży "Kiedy mój tata zmienił się w krzak" w reż. Jakuba Skrzywanka, z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Przed premierą na teatralnej scenie, spektakl z sukcesem był zaprezentowany aż 30 razy w szkołach Wałbrzycha i okolic. Po spektaklu przewidziane są warsztaty pedagogiczno-teatralne prowadzone przez Dorotę Kowalkowską, pedagożkę teatru.

Temat rasizmu wobec Polaków, Brexit-u i podziałów we wspólnocie pojawi się 27 czerwca w spektaklu "Polska gnida / Polish Vermin" w reż. Agnieszki Błońskiej. Projekt zrodził się z inicjatywy trójki polskich artystów żyjących w Wielkiej Brytanii, a materiał powstawał w Kornwalii, brytyjskim regionie, który głosował za wyjściem z Unii Europejskiej oraz w Bristolu, mieście, które zagłosowało za pozostaniem w europejskiej wspólnocie.

Na sam koniec miesiąca, 29 i 30 czerwca, zaplanowano prezentacje argentyńsko-angielskiego spektaklu "POLE MINOWE / MINEFIELD" w reż. Loli Arias - (na zdjęciu) to swoisty eksperyment społeczny, który łączy starych wrogów - weteranów wojny o Falklandy - i opowiada o ich wspólnych przeżyciach, a także sposobach reprezentacji ludzkiej pamięci.

Więcej informacji o spektaklach: www.powszechny.com

***

"Drugie wygnanie / Second Exile"

Teatr Narodowy w Manheim (Niemcy)

premiera: 22 czerwca 2017 r.

pokaz w Teatrze Powszechnym: 25 czerwca - godz. 19.00, Scena Duża

reżyseria i scenografia: Oliver Frljić

dramaturgia: Marija Karaklajić, Carolin Losch

kostiumy: Sandra Dekanić

reżyseria światła: Wolfgang Schüle

obsada: Linda Begonja, Boris Koneczny, Anne-Marie Lux, Jacques Malan, Hannah Müller, Fabian Raabe, Enes Salković

czas trwania: 1 godz. 30 minut.

W 1992 roku 16-letni Oliver Frljić uciekł przed wojną z Bośni do Chorwacji, stając się częścią narodu uchodźców. Uchodźstwo oznacza prześladowanie i pozostawanie na łasce instytucji państwowych, z powodu faktów, na które nie masz żadnego wpływu, jak np. miejsce urodzenia czy narodowość twoich rodziców. W 2017 roku Frljić znowu znalazł się na wygnaniu. Jako dyrektor Chorwackiego Teatru Narodowego w Rijece w centrum swojej pracy artystycznej umieścił potrzebę przepracowywania wojennych zbrodni i traum - reakcją na to były groźby pozbawienia życia i uznanie za wroga publicznego.

Na tytułowym "drugim wygnaniu" Frljić może spojrzeć 20 lat wstecz, kiedy po raz pierwszy, w 1995 roku, przybył do Niemiec, jako osoba ubiegająca się o azyl. Reżyser wspólnie z aktorami z Niemiec i byłej Jugosławii rysuje indywidualne losy związane z globalnym kryzysem uchodźczym. W dobie rosnącego nacjonalizmu, nietolerancji wobec mniejszości i zagrożeń dla wolności sztuki, stajemy przed pytaniem: dokąd zmierzasz Europo?

Oliver Frljić, urodzony w 1976 r. w Bośni, studiował filozofię i reżyserię w Akademii Sztuk Dramatycznych

w Zagrzebiu. W swojej pracy reżyserskiej zajmuje się takimi tematami jak: wojenne losy i przyszłość Europy

w dobie globalizacji, przemoc symboliczna, władza religii i tolerancja dla inności. Polskiej publiczności teatralnej znany jest dzięki spektaklom prezentowanym w Teatrze Powszechnym w Warszawie: "Klątwa", "Trylogia o chorwackim faszyzmie: cz. III Chorwacki teatr", czy "Przeklęty niech będzie zdrajca swej ojczyzny" oraz podczas Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy: "Nasza przemoc, wasza przemoc".

Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych.

Partner: Goethe-Institut, przy wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

***

"POLE MINOWE / MINEFIELD"

premiera: Brighton Festival 2016

dwa pokazy w Teatrze Powszechnym w Warszawie: 29 i 30 czerwca - godz. 19.00, Scena Duża

reżyseria i tekst: Lola Arias

scenografia: Mariana Tirantte

muzyka: Ulises Conti

kostiumy: Andrea Piffer

reżyseria światła i kierownictwo techniczne: David Seldes

wideo: Martin Borini

dźwięk: Roberto Pellegrino/Ernesto Fara

asystenci reżyserki: Erika Teichert, Agustina Barzola

badania i produkcja: Sofia Medici, Luz Algranti

współpraca produkcyjna: Gema Films

brytyjscy producenci dla LIFT: Erica Campayne, Carolyn Forsyth, Matt Burman

obsada: Lou Armour, David Jackson, Gabriel Sagastume, Ruben Otero, Sukrim Rai, Marcelo Vallejo

czas trwania: 1 godz. 40 min.

"POLE MINOWE / MINEFIELD" to projekt, który łączy argentyńskich i angielskich weteranów wojny o Falklandy, aby zbadać, co pozostało w ich umysłach trzydzieści pięć lat później. W filmowym wehikule czasu, ci, którzy walczyli, są teleportowani w przeszłość, by zrekonstruować wojnę i następstwa wspomnień.

Lou Armor był na okładce każdej gazety, gdy Argentyńczycy wzięli go do niewoli, a teraz jest pedagogiem specjalnym. Rubén Otero przeżył zatonięcie okrętu wojennego, a obecnie ma zespół muzyczny zainspirowany twórczością The Beatles. David Jackson spędził wojnę na słuchaniu i przepisywaniu kodów radiowych, a teraz słucha innych weteranów w swoim gabinecie psychologicznym. Gabriel Sagastume był żołnierzem, który nigdy nie chciał strzelać, a teraz jest adwokatem kryminalnym. Sukrim Rai był Ghurkiem (najemnym żołnierzem walczącym w brytyjskim wojsku kolonialnym), który walczył nożem, a obecnie pracuje jako ochroniarz. Marcelo Vallejo był członkiem artylerii, a teraz uprawia triathlon. Jedyne, co ich łączy, to bycie weteranem wojennym. Ale kim jest weteran? Ocalonym? Bohaterem? Szaleńcem?

Projekt Loli Arias konfrontuje różne wizje wojny, łączy starych wrogów, by opowiedzieć jedną historię. "POLE MINOWE / MINEFIELD" przygląda się bliznom pozostawionym przez wojnę, analizuje związek między doświadczeniem i fikcją oraz tysiącami sposobów reprezentowania pamięci.

Spektakl "POLE MINOWE / MINEFIELD" został pierwotnie zamówiony i koprodukowany przez: LIFT, Royal Court Theatre, Brighton Festival Universidad Nacional de San Martín, Theaterformen, Le Quai Angers, Künstlerhaus Mousonturm, Maison des Arts de Créteil, Humain Trop Humain / CDN de Montpellier and Athens i Epidaurus Festival.

współpraca: British Council, Embajada de la República Argentina en Gran Bretaa e Irlanda del Norte, Arts Council England, The Sackler Trust.

***

"Polska gnida / Polish Vermin"

premiera: 13 lipca 2017 r., Ferment BOV (Bristol Old Vic Theatre) w Arnolfinii Gallery w Bristolu

pokaz spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie: 27 czerwca - godz. 19.30, Scena Mała

reżyseria: Agnieszka Błońska

tekst: Agnieszka Błońska, Patrycja Kujawska

wizualizacje: Michał Iwanowski

dźwięk: Benji Bower

współpraca przy dźwięku: Jack Drewry

producentka: Helen Edwards

występuje: Patrycja Kujawska

czas trwania: 45 min.

W czerwcu 2016 roku, po przeprowadzonym referendum, zalaminowane kartki z napisem "Leave the EU, no more Polish Vermin" ("Wyjść z UE, dosyć polskich gnid") podrzucano pod drzwi społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii. Na odwrocie niektórych z nich znajdował się dopisek: "Go home Polish Scum" ("Wracajcie do domu polskie szumowiny").

Jaką pozycję zajmuję wobec przemocy i podziałów? Czy mogę cokolwiek zmienić? W jaki sposób? Neutralność nie jest odpowiedzią, a zamęt możliwości przytłacza. Czy jeszcze tu przynależę? "Polska gnida / Polish Vermin" bada nasz stosunek do Brexit-u i tego, co nas czeka w przyszłości. Spektakl zrodził się z inicjatywy trójki polskich artystów żyjących w Wielkiej Brytanii. Materiał powstawał w Kornwalii, brytyjskim regionie, który głosował za wyjściem z Unii Europejskiej oraz w Bristolu, mieście, które zagłosowało za pozostaniem w europejskiej wspólnocie.

Spektakl powstał dzięki wsparciu Arts Council England i FEAST oraz Bristol Old Vic Ferment, Hall for Cornwall, Arnolfini Gallery, Newlyn Art Gallery i Kneehigh.

Pokaz spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe".

Projekt współfinansowany ze środków programu "Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

***

"Kiedy mój tata zmienił się w krzak"

na podstawie utworu Joke van Leeuwen

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

dwa pokazy w Teatrze Powszechnym w Warszawie: 26 czerwca - godz. 16.00 i 18.30

reżyseria: Jakub Skrzywanek

przekład: Jadwiga Jędryas

adaptacja i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak

działania edukacyjne: Dorota Kowalkowska

współpraca pedagogiczna: Małgorzata Simm, Ewa Węgrzyn-Jonek

scenografia i kostiumy: Agata Skwarczyńska

muzyka: Anna Stela

konsultacje merytoryczne: Elżbieta Krawczyk (CEO)

obsada: Angelika Cegielska, Michał Kosela, Karolina Krawiec, Ryszard Węgrzyn, Irena Wójcik

czas trwania: 60 minut

Spektakl "Kiedy mój tata zmienił się w krzak" jest historią o wojnie i uchodźctwie, ukazaną z perspektywy kilkuletniej dziewczynki - Tody. Tożsamość narratorki nie jest tu jednak określana tylko przez status uchodźcy i doświadczenie wojenne. Historia Tody jest przede wszystkim opowieścią o jej domu, wyobraźni, wspomnieniach, babci i listach od ojca, który zmienił się w krzak. Podróż opowiadana przez Tody jest zapisem tego, jak dziewczynka widzi świat, który w obliczu stawianych przez nią podstawowych pytań, wydaje się jeszcze bardziej absurdalny i pozbawiony logiki.

Produkcja spektaklu została dofinansowania w ramach 2. Edycji Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl.

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Pokazy spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie realizowane są w ramach międzynarodowego projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe".

Projekt współfinansowany ze środków programu "Kreatywna Europa" Unii Europejskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji