Artykuły

Barbara Wachowicz-Napiórkowska (18.05.1937 - 07.06.2018). Pożegnanie

Wielka Polka. Przeurocza istota. Niepowtarzalna osobowość - Barbarę Wachowicz, zmarłą 7 czerwca 2018, wspomina Witold Sadowy.

Około południa zatelefonowała Krysia Gucewicz. Powiedziała, że o godzinie 10.20 rano dziś 7 czerwca 2018 roku odeszła z tego świata Basia. Wybitna pisarka Barbara Wachowicz. Autorka licznych książek. Wielka Polka. Przeurocza istota. Niepowtarzalna osobowość. Honorowa obywatelka m. st. Warszawy. Odznaczona najwyższymi orderami państwowymi. Uhonorowana licznymi nagrodami. Wśród nich "Orderem Uśmiechu". Była żoną zmarłego w roku 2000 znakomitego scenografa Józefa Napiórkowskiego, z którym pracowałem w teatrze i byłem blisko .W latach 80-tych zaprojektował w Teatrze Rozmaitości scenografię i kostiumy do sztuki Tadeusza Micińskiego "Termopile Polskie" za dyrekcji Andrzeja Marii Marczewskiego. Byli znakomitym i kochającym się małżeństwem. Odżyły wspomnienia. Wspólne spotkania z Nimi i spotkania z Panią Basią Wachowicz w Oficynie Wydawniczej "Rytm", gdzie wydawano Jej książki. A także moje. Spotkania na kiermaszach, gdzie tłum oblegał jej stoisko, aby uzyskać autograf i zamienić z Nią kilka słów. A także na lipcowych imieninach u Krysi Gucewicz na wsi i w Stanach Zjednoczonych. Przyleciała tam na zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej. W Domu Polskim w Filadelfii spotkała się z Polonią i promowała swoją książkę, która rozeszła się w oka mgnieniu. Była osobą niezwykłą. Pełną ciepła i uroku. Życzliwą, uczynną i kochającą ludzi. Uwielbianą przez młodzież. Zwłaszcza przez harcerzy. Pisała o nich. Uczyła miłości do ojczyzny. Uczulała na piękno, dobro i uczciwość. Była wielką patriotką. Pisała o dokonaniach wielkich Polaków. Przygotowywała o nich wystawy, spektakle teatralne i programy telewizyjne poświęcone pamięci Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Dbała o piękno języka polskiego.

Urodziła się w Warszawie 18 maja 1937 roku. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i teorię filmu w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAIKS. Uwielbiała kolor lila. Mówiono o Niej Pani Lila. Wszystko nosiła w kolorze lila. Począwszy od ubrania, a skończywszy na notesie. Żegnam Ją ze smutkiem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji