Artykuły

Warszawa. Miejsce artystów niepełnosprawnych we współczesnej Europie

British Council w Polsce we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytutem Muzyki i Tańca startuje z projektem "Disability Arts: Teatr-Taniec-Niepełnosprawność". Poprzez przybliżenie sztuki tworzonej przez profesjonalnych niepełnosprawnych artystów, twórcy projektu postawili sobie za cel zmieniać postrzeganie niepełnosprawności.

Tear-Taniec-Niepełnosprawność jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Teatralnego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz British Council w Polsce. Głównym celem projektu jest prowadzenie dialogu na temat dostępności instytucji artystycznych i instytucji kultury dla profesjonalnych artystów z niepełnosprawnościami, dyskusja na temat miejsca tych artystów w dzisiejszym świecie oraz zmiana postrzegania osób niepełnosprawnych poprzez prezentację sztuki, w którą są oni zaangażowani.

Projekt został zainspirowany zorganizowanym przez British Council pobytem przedstawicieli Instytutu Teatralnego i Instytutu Muzyki i Tańca na Festiwalu Unlimited, który odbył się w 2016 roku w Londynie. Festiwal Unlimited poświęcony jest twórczości artystów z niepełnosprawnościami, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Celem wydarzenia jest wprowadzenie twórczości uczestniczących w nim artystów do obiegu w sektorze kultury i sztuki, dotarcie do nowych publiczności oraz zmiana postrzegania niepełnosprawności.

W 2017 British Council, Instytut Teatralny oraz Instytutem Muzyki i Tańca zawarły trójstronne porozumienie mające na celu dzielenie się brytyjskimi dobrymi praktykami w zakresie wspierania artystów i publiczności z niepełnosprawnościami.

Projekt będzie realizowany w latach 2018-2019.

Wydarzenia realizowane w ramach projektu

Warsztaty teatru inkluzywnego "Sign of the times"

Projekt Teatr-Taniec-Niepełnosprawność rozpocznie się od dyskusji panelowej i warsztatów teatru inkluzywnego "Sign of the times", zorganizowanych przez Instytut Teatralny w Warszawie w dniach 8-10 czerwca 2018. W wydarzeniach wezmą udział brytyjscy eksperci zajmujący się kwestiami sztuki tworzonej przez osoby z niepełnosprawnościami oraz tematyką dostępności:

- Jenny Sealey - dyrektorka artystyczna Graeae Theatre Company, współtwórczyni Ceremonii Otwarcia Paraolimpiady w Londynie w 2012 roku; podzieli się z polską publicznością swoimi artystycznymi doświadczeniami w budowaniu nowego języka scenicznego łączącego słyszących i niesłyszących.

- Claire Lamont - zarządza specjalizacją Performans w Brytyjskim Języku Migowym i języku angielskim w The Royal Conservatoire of Scotland; opowie, w jaki sposób powstał ten wyjątkowy kierunek i jak wygląda jego program (więcej na https://www.rcs.ac.uk/staff/claire-lamont/)

- Ben Evans - kieruje programem British Council Sztuka i Niepełnosprawność / Disability Arts; przybliży europejski, a szczególnie brytyjski, kontekst funkcjonowania sztuki niepełnosprawnych, w tym teatru osób Głuchych

Warsztaty taneczne z udziałem Davida Toole'a i Amy Butler (Stopgap Dance Company)

Drugi etap projektu zostanie przeprowadzony w drugiej połowie 2018 roku, w Instytucie Muzyki i Tańca w Warszawie. David Toole i Amy Butler ze Stopgap Dance Company poprowadzą warsztat dla tancerzy i choreografów zorientowany na praktykę tańca współczesnego. Warsztat będzie rodzajem ruchowego laboratorium, w czasie którego uczestnicy będą eksplorować praktyczne zagadnienia związane z pracą z osobami z niepełnosprawnościami.

- David Toole - wybitny tancerz i aktor z niepełnosprawnością; jest dobrze znany polskiej publiczności teatralnej, która miała szansę oglądać go w spektaklu 'The Cost of Living', pokazanym w październiku 2003 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w ramach tournée brytyjskiego teatru tańca DV8 [link: https://www.dv8.co.uk/]

Konferencja Teatr-Taniec-Niepełnosprawność

Projekt zostanie zwieńczony konferencją zorganizowaną przez Instytut Teatralny, Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council, we współpracy z EEPAP (East European Performing Arts Platform). Konferencja odbędzie się w Warszawie w pierwszym kwartale 2019 roku. Więcej informacji wkrótce.

Partnerzy projektu:

***

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Tworzymy przyjazne, zbudowane na wiedzy porozumienie pomiędzy Wielką Brytanią i innymi krajami. Naszym celem jest wnoszenie pozytywnego wkładu w życie mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz krajów, z którymi współpracujemy. Dlatego zajmujemy się tworzeniem nowych możliwości, budowaniem relacji i zaufania.

Jesteśmy obecni w ponad 100 krajach na całym świecie prowadzimy działania w obszarze kultury i sztuki, języka angielskiego, edukacji i społeczeństwa obywatelskiego. Co roku współpracujemy bezpośrednio z ponad 20 milionami osób, a poprzez nasze kanały online i programy radiowe i telewizyjne docieramy od ponad 500 milionów osób. British Council powstał w 1934 roku, jest organizacją dobroczynną Zjednoczonego Królestwa z Przywilejem Królewskim (Royal Charter) oraz instytucją publiczną. Większość naszych źródeł finansowych pochodzi z płatnych usług w zakresie języka angielskiego i egzaminów, kontraktów edukacyjnych i rozwojowych oraz współpracy partnerskiej z publicznymi i prywatnymi organizacjami. Osiemnaście procent obrotu stanowi grant rządu brytyjskiego.

Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych i szkołach partnerskich w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, współpracę z ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. Efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla British Council działaniem priorytetowym.

Więcej informacji dostępnych jest na www.britishcouncil.pl. Można nas śledzić na tych kanałach: twitter.com/plBritish, www.facebook.com/BritishCouncilPolska i blog.britishcouncil.org.

British Council działa w Polsce od 1938 r. W 2018 r. świętujemy 80 lat relacji kulturalnych i współpracy między Wielką Brytanią a Polską, realizując bogaty program wydarzeń.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji