Artykuły

Lublin. Wicha wg Papisa u Andersena

"Lekcje niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia", spektakl dla dzieci i rodziców o tym jak rozumieć grzeczność, na podstawie książki Marcina Wichy, przygotował Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Premiera - w niedzielę.

- Sztuka ma tytuł prowokacyjny. Nie chodzi nam o uczenie niegrzeczności, a wręcz przeciwnie o znalezienie tego, co jest dobrze rozumianą grzecznością, czyli niezaprzeczanie samemu sobie, znalezienie odpowiedniego poziomu asertywności, a z drugiej strony - niekrzywdzenie innych i niesprawianie im bólu - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Teatru im. Andersena, Krzysztof Rzączyński.

Reżyser spektaklu Jacek Papis podkreślił, że sztuka adresowana jest też do rodziców, ma skłaniać do refleksji o tym, jak wychowywać dzieci. "Opowiada o dziewczynce, która jest tak grzeczna, że nie przychodzi jej z tego nic dobrego. Od początku nie jest lubiana przez kolegów, a tak naprawdę jest stłamszoną osobowością" - powiedział.

- To jest bardzo ważny tytuł dla rodziców, którzy - myślę - że też odnajdą w sobie dziecko, załapią się na radość, która ma w sobie ta opowieść; ale też, że skłoni ich ona do refleksji, jakie dzieci my chcemy wychować, czy chodzi o to, by były posłuszne, wymusztrowane. (...) Myślę, że dzieci już się nie dają musztrować, musimy to zaakceptować, znaleźć nowe sposoby i nowe środki, by do nich dotrzeć - dodał Papis.

Spektakl oparty jest na książce Marcina Wichy "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności". Papis zaznaczył, że niesie ona wiele radości. - To najśmieszniejsza książka, jaką czytałem moim dzieciom. Tak się śmiały, że wiedziałem, że ma dla dzieci dużą wartość; staramy się tę radość przenieść na scenę - zapewnił.

Spektakl rozgrywa się na scenie zaaranżowanej na szkolną salę gimnastyczną. W szkole odbywa się konkurs grzeczności, jego uczestnicy noszą na szyi "grzecznomierze", oceniające ich zachowanie. Główna bohaterka, Strusia, jest najgrzeczniejsza w klasie, ale nie ma kolegów. Wtedy w jej życiu pojawia się pies Łysol, który stanie się jej przyjacielem, pokaże jej, że warto pracować nad asertywnością, otwartością, pewnością siebie.

Sztuka przeznaczona jest dla widzów od 5 lat. Premiera odbędzie się w niedzielę o godz. 17. Na premierowym przedstawieniu zorganizowana będzie zbiórka artykułów do pielęgnowania psów i kotów znajdujących pod opieką fundacji Ex Lege, z którą lubelski teatr współpracuje. Późniejszym przedpołudniowym spektaklom towarzyszyć będą warsztaty kreatywności dla dzieci oraz spotkania poświęcone właściwemu traktowaniu zwierząt domowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji