Artykuły

Kraków. Uroczystość nadania imienia sali Centrum Kongresowego ICE z udziałem Pendereckiego

Największa sala Centrum Kongresowego ICE w Krakowie otrzymała w środę imię kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. - Domyślałem się, że kiedyś - może po moim odejściu - ta sala będzie nosiła moje imię - powiedział Penderecki.

Mistrz podziękował prezydentowi Krakowa za decyzję o nadaniu jego imienia sali w ICE Kraków. - Domyślałem się, że kiedyś - może po moim odejściu - ta sala będzie nosiła moje imię. Stało się inaczej (za życia już-PAP) - powiedział podczas uroczystości Krzysztof Penderecki.

Jak wspominał, przyjechał do Krakowa w 1951 r. jako student i "jeszcze niczego w życiu nie dokonał". - I zawsze marzyłem, że jeszcze coś w Krakowie dokonam - mówił kompozytor. Zastanawiał się też czy to właśnie dzięki przebywaniu w tym mieście nie został "kimś" - kompozytorem.

Tablica, znajdująca się przy jednym z wejść do sali i informująca o jej nazwie, wykonana została na podstawie miedziorytu prof. Krzysztofa Skórczewskiego. - Bardzo z żoną cenimy pana i nie pierwszy raz stykam się z pańską pracą - zwrócił się do Skórczewskiego Penderecki.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał w swoim wystąpieniu osiągnięcia kompozytora. Jak zaznaczył, dzieła mistrza nieustannie inspirują innych twórców. Majchrowski powiedział też, że pytał kompozytora o to, czy sala spełnia jego wymogi. - Pan profesor potwierdził, więc podjęliśmy decyzję, by nadać imię - mówił prezydent Krakowa, dziękując Pendereckiemu za to, że zgodził się, by pomieszczenie nosiło jego imię.

Uroczystość nadania imienia sali odbyła się w ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej i była częścią krakowskich obchodów 85. urodzin kompozytora. W programie festiwalu tuż po uroczystości nadania imienia Pendereckiego sali w ICE znalazł się koncert "Penderecki2Cinema", podczas którego artysta miał zasiąść na widowni.

Sala audytoryjna ICE Kraków to sala wielofunkcyjna z widownią otaczającą scenę z trzech stron, dostosowana do funkcji konferencyjno-kongresowych i koncertowych. Pomieszczenie dysponuje zmienną akustyką - dostosowywaną każdorazowo do rodzaju wydarzenia - o podwyższonych parametrach, oferuje także najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu techniki estradowej.

Technologia wielosegmentowej sceny umożliwia aranżację przestrzeni zgodnie z oczekiwaniami organizatorów imprez. Sala audytoryjna wyposażona jest w zapadnię dla stanowisk realizacyjnych, kabiny reżyserskie na każdym z trzech poziomów oraz kabiny do tłumaczeń symultanicznych.

- Mimo że ten budynek funkcjonuje niespełna cztery lata, to już stał się ikoną miasta, a nawet Europy. Sala audytoryjna imienia Krzysztofa Pendereckiego to jedyna tego typu sala w Polsce - powiedział rzecznik prasowy ICE Kraków Michał Zalewski.

Krzysztof Penderecki to jeden z najbardziej znanych kompozytorów w świecie, który inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Zasłużył się dla kultury muzycznej tworząc m.in. takie dzieła jak "Tren 'Ofiarom Hiroszimy", "Polskie Requiem", cykl VIII "Symfonii". Jego muzyka pojawia się m.in. w filmach "Lśnienie", "Egzorcysta" oraz "Rękopis znaleziony w Saragossie".

Krzysztof Penderecki związał się z Krakowem już w czasach swojej młodości. Tutaj zaczął studiować prywatnie kompozycje pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. W 1958 r. objął asystenturę w Katedrze Kompozycji na swojej macierzystej uczelni, a w 1972 r. został mianowany jej rektorem. Tę funkcję pełnił do 1987 r. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

Penderecki jest m.in. honorowym obywatelem miasta Krakowa i członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Twórczość artysty była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji