Artykuły

Język w służbie miłości

Teatr Dramatyczny zaprasza widzów do rozmowy o miło­ści, zmysłowości i erotyzmie.

W 2007 roku w Dramatycz­nym na podstawie "Peer Gynta" i innych tekstów epoki Pa­weł Miśkiewicz przygotował formę nazwaną przez niego esejem scenicznym. W przy­padku przedstawienia "Frag­menty dyskursu miłosnego" esej literacki zostanie przenie­siony na scenę.

Wydana w 1977 roku książ­ka słynnego francuskiego strukturalisty Rolanda Bar­thesa uważana jest za jego opus magnum i jedno z naj­ważniejszych dzieł filozoficz­nych XX wieku. Barthes napi­sał ją jako kontynuację m.in. dwuletniego seminarium po­święconego przede wszyst­kim analizie "Cierpień mło­dego Wertera" Goethego. Je­go książka nie jest jednak tyl­ko wykładem naukowym in­terpretującym dzieło Goethego. Zajmuje się okre­śleniem tożsamości zakocha­nego, ma też kontekst silnie autobiograficzny. Dla Barthe­sa była pewnego rodzaju po­żegnaniem z partnerem ży­ciowym, które w mistrzowski sposób potrafił oddać w uni­wersalnym opisie doświad­czania miłości i erotyzmu.

Dla Radosława Rychcika podstawowym materiałem do pracy nad tekstem stał się język w służbie miłosnego do­świadczenia, który ze wspomnień, zapamiętanych obra­zów i pragnień tworzy prywat­ną mitologię erotyzmu. Jest w niej miejsce na warianty spotkań, echa scen filmowych, strzępy obscenicznych piosenek, wyobrażeń i stereotypów obecnych we współczesnej kulturze.

Po premierze przedstawie­nia w sobotę Dramatyczny za­prasza na After Dyskurs Party (ul. Pankiewicza 3). Podczas imprezy swoją realizację oraz video act V-H-S zaprezentuje formacja artystyczna Suka off we współpracy z Tomaszem Wirackim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji