Artykuły

Ostrów Wielkopolski. Festiwal Filmowy Krzysztofa Komedy

Fabuły, dokumenty, filmy muzyczne oraz znakomici goście - w niedzielę, 3 czerwca rusza Festiwal Filmowy imienia Krzysztofa Komedy.

7 GRAND PRIX KOMEDA - MUZYKA POLSKIEGO FILMU

W finale festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Werdykt zostanie ogłoszony na zakończenie festiwalu - tuż przed koncertem "Komeda" kwintetu Wojtka Mazolewskiego, a laureat otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.

To już siódma edycja festiwalu organizowanego w Ostrowie Wielkopolskim przez Ostrowskie Centrum Kultury.

Przez niemal tydzień - od 3 do 9 czerwca - w Ostrowie będziemy oglądali filmy i słuchali muzyki (nie tylko filmowej), wszystko za sprawą konkursu: Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu.

W festiwalowe szranki o nagrodę za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym stanie siedem wyselekcjonowanych obrazów: Niewidzialne - reż. Paweł Sala, muz. Marcin Krzyżanowski, Zgoda - reż. Maciej Sobieszczański, muz. Bartłomiej Gliniak, Pewnego razu w listopadzie... - reż. Andrzej Jakimowski, muz. Tomasz Gąssowski, Amok - reż. Kasia Adamik, muz. Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Człowiek z magicznym pudełkiem - reż. Bodo Kox, muz. Sandro di Stefano, Zwierzęta / Tiere - reż. Greg Zglinski, muz. Bartosz Chajdecki, Atak paniki - reż. Paweł Maślona, muz. Radzimir Dębski

Oceniać je będzie sześcioosobowe jury w składzie: Jowita Budnik, Zygmunt Konieczny, Joanna Kos-Krauze, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Tomasz Lach (przewodniczący) i Mikołaj Trzaska.

Mówi Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury:

Przed nami 7 odsłona Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda -Muzyka Polskiego Filmu. Będzie to pierwsza, ale mam nadzieję nie ostatnia edycja imprezy, podczas której, roli dyrektora artystycznego Festiwalu, podjął się Łukasz Maciejewski.

To on w największym stopniu odpowiada za kształt festiwalowego programu, w którym uważny widz dostrzeże kilka przynajmniej, istotnych zmian. Mam nadzieję, że zwłaszcza w Państwa ocenie będą to zmiany na lepsze. Bo takie jest nasze założenie. By Festiwal Filmowy, któremu patronuje nieodżałowany Krzysztof KOMEDA Trzciński stale się rozwijał i co roku pozytywnie zaskakiwał. Niezmienna pozostaje za to idea Festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie filmów przede wszystkim się słucha i gdzie GRAND PRIX KOMEDA nagradzany jest autor najlepszej muzyki w polskim filmie. Niezmiennie także liczymy na Państwa obecność podczas wszystkich festiwalowych wydarzeń, począwszy już od 28 maja, aż do 15 czerwca

Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu:

Muzyka Krzysztofa Komedy to kwintesencja kina. Trudno byłoby znaleźć nazwisko innego polskiego kompozytora który wyraziściej zaznaczyłby swoją obecność w historii rodzimego i światowego filmu. Od kilku lat, jako krytyk, słyszałem, że Krzysztof Komeda to także Ostrów Wielkopolski i doskonały festiwal jego imienia. Od tego roku, już jako dyrektor artystyczny tej imprezy, mam zaszczyt brać odpowiedzialność za programową jakość festiwalu. Nie będzie żadnej rewolucji, ale ewolucja na pewno. Wzmocniony został konkurs i imprezy towarzyszące. Zależało mi na tym, żeby Grand Prix Komeda stało się prawdziwym świętem kompozytorów muzyki filmowej, miejscem spotkań i debat. Stąd w tym roku pojawią się najwybitniejsi autorzy muzycznych filmowych partytur z różnych pokoleń: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Mikołaj Trzaska, Radzimir Dębski, Bartosz Chajdecki, Wojciech Mazolewski czy Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Będą filmy Komedy, spotkania z gwiazdami (Trzepiecińska, Budnik, Nowicki, Zajączkowska), znakomite koncerty, wystawy, promocje książek, poważne debaty i bardzo prywatne wspomnienia. Tak jak w filmie, jak w muzyce Komedy. Od wyrafinowania po intymność. I to właśnie jest jazz!

Podczas Grand Prix Komeda zobaczymy dokumenty muzyczne, zapisy koncertów, filmowe portrety Zygmunta Koniecznego i Mikołaja Trzaski, będziemy także uczestniczyli w wernisażu multimedialnym Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ostatni dzień natomiast to panel ,,Po co muzyka w filmie": - Pytanie jest prowokacyjne, ale mam nadzieję, że znajdziemy na nie merytoryczne odpowiedzi. Dlaczego w wielu filmach pomija się dzisiaj warstwę muzyczną? Czym w ogóle jest muzyka w filmie? Na to pytanie odpowiedzą m.in. kompozytorzy Bartosz Chajdecki, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Aleksander Gruz, Mikołaj Trzaska, reżyserzy - Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox i Paweł Maślona, aktorzy (Jowita Budnik), oraz pisarze i dziennikarze (Tomasz Lach, Anna Wróblewska, Krzysztof Kwiatkowski) - wyjaśnia Łukasz Maciejewski.

Festiwal Filmowy imienia Krzysztofa Komedy to nie tylko filmy, także spotkania ze znamienitymi gośćmi. Z publicznością spotkają się m.in. aktorzy: Jowita Budnik, Jan Nowicki, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Zajączkowska, reżyserzy: Kasia Adamik, Bodo Kox, Paweł Maślona, Paweł Sala, Maciej Sobieszczański, kompozytorzy: Bartosz Chajdecki, Radzimir Dębski (Jimek), Tomasz Gąssowski czy Marcin Krzyżanowski. Tradycyjnie nie zabraknie również literackich spotkań autorskich. W tym roku do Ostrowa przyjadą: Magdalena Grzebałkowska ze swoją najnowszą książką ,,Komeda. Osobiste życie jazzu", Tomasz Lach z książką ,,Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych", a szef festiwalu Łukasz Maciejewski spotka się z bohaterkami swoich publikacji ,,Aktorki. Portrety" i ,,Aktorki. Odkrycia".

Jedną z ważnych zmian Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy jest wprowadzenie nagrody za całokształt twórczości dla kompozytora muzyki filmowej.

Pierwszym laureatem tej nagrody będzie Zygmunt Konieczny.

Łukasz Maciejewski:

Konieczny to dźwięki które rozpoznaje się najczęściej już po pierwszych sekundach. Powiedzieć że ma własny styl, to zdecydowanie za mało.

Konieczny jest jedynym i wyłącznym beneficjentem prywatnego muzycznego kosmosu. Kosmosu o nazwie Zygmunt Konieczny.

Mieści się w nim niepokój i witalność, skrzypce i werble, obsesyjne harmonie i ostinata, Ewa Demarczyk i "Piwnica pod Baranami", Wyspiański i Osiecka, "Grand Valse Brillante" i "Chwalmy Pana". I jeszcze kino, mnóstwo kina.

167 partytur filmowych - począwszy od 1969 po 2018 rok... Fabuły, filmy telewizyjne, dokumenty, animacje, Teatry Telewizji, kino krótkometrażowe i eksperymentalne. Legenda polskiej muzyki, teatru i polskiego kina. Ujmująco skromny, imponująco pracowity, zachwycająco utalentowany.

Skoro patronem festiwalu jest Krzysztof Komeda, nie mogłoby zabraknąć filmów, które zostały zilustrowane muzyką tego wybitnego jazzmana i kompozytora. Publiczność zobaczy ,,Barierę" w reż. Jerzego Skolimowskiego oraz ,,Ambulans" w reż. Janusza Morgensterna. Do Ostrowa przyjadą także artyści, którzy postanowili zmierzyć się z twórczością Komedy. Formacja EABS zaprezentuje swój projekt ,,Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda"), a Wojciech Mazolewski Quintet zagra na zakończenie imprezy koncert zatytułowany ,,Komeda".

W program Grand Prix Komeda na stałe wpisane są też działania po hasłem ,,Ostrowianie na planie", w ramach których można spotkać się z filmowcami, wywodzącymi się właśnie z Ostrowa. Na siódmą edycję festiwalu przyjedzie ze swoim filmem ostrowski filmowiec Jarosław Wszędybył.

Podczas imprezy nie zabraknie też specjalnych wydarzeń muzycznych - pokażemy głośny dokument ,,Ethiopiques. Muzyka duszy" Macieja Bochniaka, "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika, "Młynarski. Piosenka finałowa" Alicji Albrecht, a ozdobą środowego wieczoru będzie recital Joanny Trzepiecińskiej i wybitnego jazzmana, Bogdana Hołowni.

Festiwal to także filmy dla dzieci i młodzieży, koncerty na ekranie (Queen, The Rolling Stones), gra miejska, warsztaty - aktorskie i reżyserskie czy wystawa plakatu filmowego. Całość natomiast poprzedzi filmowa rozgrzewka. Na 2 VI zaplanowaliśmy dwa seanse w prologu festiwalu: ,,Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz ,,Prawdziwą historię" Romana Polańskiego. 7. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu w Ostrowie Wielkopolskim zakończy się w sobotę, 9 czerwca.

***

7. FESTIWAL FILMOWY

niedziela, 3 czerwca

16.00 - ,,Tarapaty" - reż. Marta Karwowska, muz. Antoni Komasa-Łazarkiewicz (OCK)

17.30 - Spotkanie z Tomaszem LACHEM i promocja książki ,,Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych" (OCK)

19.00 - UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

,,Komeda" - film dokumentalny, reż. Marcin Stich, prod. TVN Fabuła (OCK)

20.15 - ,,Wiosna smoków" - reż. Jarosław Wszędybył (OCK)

OSTROWIANIE NA PLANIE: spotkanie z Jarosławem WSZĘDYBYŁEM (OCK)

21.00 - ,,21 x Nowy Jork" - reż. Piotr Stasik, muz. Karol Rakowski (Rynek)

poniedziałek, 4 czerwca

12.00 - ,,Magiczna zima Muminków" - reż. Ira Carpelan, Jakub Wroński, muz. Łukasz Targosz (Kino Komeda)

17.00 - KONKURS: ,,Niewidzialne" reż. Paweł Sala, muz. Marcin Krzyżanowski (OCK)

Spotkanie z Pawłem SALĄ i Marcinem KRZYŻANOWSKIM (OCK)

20.00 - ,,Bariera" reż. Jerzy Skolimowski, muz. Krzysztof Komeda

Spotkanie z Janem NOWICKIM (OCK)

wtorek, 5 czerwca

16.00 - ,,Patrzeć muzyką. O muzyce teatralnej Zygmunta Koniecznego" - reż. Anna Poznańska (OCK)

17.00 - KONKURS: "Zgoda" - reż. Maciej Sobieszczański, muz. Bartłomiej Gliniak (OCK)

Spotkanie z Maciejem SOBIESZCZAŃSKIM (OCK)

"Ambulans" / reż. Janusz Morgenstern, muz. Krzysztof Komeda (OCK)

19.30 - KONKURS: ,,Pewnego razu w listopadzie" - reż. Andrzej Jakimowski, muz. Tomasz Gąssowski (OCK)

Spotkanie z Tomaszem GĄSSOWSKIM (OCK)

22.00 - KONCERT NA EKRANIE: Queen - Hungarian Rhapsody: na żywo z Budapesztu w 1986 (Kino Komeda)

środa, 6 czerwca

15.00 - ,,Ucho wewnętrzne", film o Mikołaju Trzasce - reż. Szymon Uliasz, Magdalena Gubała (OCK)

16.30 - KONKURS: ,,Amok" reż. Kasia Adamik, muz. Antoni Komasa-Łazarkiewicz (OCK)

Spotkanie z Kasią ADAMIK, Antonim KOMASĄ-ŁAZARKIEWICZEM i Mary KOMASĄ (OCK)

19.30 - ,,Jak wyjść z gafy" - recital Joanny TRZEPIECIŃSKIEJ, Bogdan HOŁOWNIA - fortepian (Forum Synagoga)

20.30 - Spotkanie z Jowitą BUDNIK, Joanną TRZEPIECIŃSKĄ i Małgorzatą ZAJĄCZKOWSKĄ

oraz promocja książek ,,Aktorki. Odkrycia" i ,,Aktorki. Portrety" Łukasza MACIEJEWSKIEGO (Forum Synagoga)

21.30 - ,,Młynarski. Piosenka finałowa" - reż. Alicja Albrecht (Forum Synagoga)

czwartek, 7 czerwca

17.00 - Wernisaż wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza (Muzeum Miasta)

19.00 - Wernisaż multimedialny Jana Kantego Pawluśkiewicza ,,Ściany - 3D" (OCK)

19.30 - KONKURS: ,,Człowiek z magicznym pudełkiem" - reż. Bodo Kox, muz. Sandro di Stefano (OCK)

Spotkanie z Bodo KOXEM (OCK)

22.00 - KONCERT NA EKRANIE: Ladies and Gentlemen..., The Rolling Stones (Kino Komeda)

piątek, 8 czerwca

16.00 - KONKURS: ,,Zwierzęta" - reż. Grzegorz Zgliński, muz. Bartosz Chajdecki (Kino Komeda)

Spotkanie z Bartoszem CHAJDECKIM (Kino Komeda)

18.30 - spotkanie z Magdaleną GRZEBAŁKOWSKĄ i promocja książki ,,Komeda. Osobiste życie jazzu" (Muzeum Miasta)

20.00 - KONKURS: ,,Atak paniki" - reż. Paweł Maślona, muz. Radzimir Dębski (OCK)

Spotkanie z Pawłem MAŚLONĄ i Radzimirem DĘBSKIM (OCK)

22.00 - EABS - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) - koncert (Rynek)

sobota, 9 czerwca

12.00 - ,,Twój Vincent" - reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, muz. Clint Mansell (Kino Komeda)

16.00 - Panel dyskusyjny ,,Po co muzyka w filmie?" z udziałem: Jowity BUDNIK,

Bartosza CHAJDECKIEGO, Aleksandra GRUZA, Zygmunta KONIECZNEGO,

Joanny KOS-KRAUZE, Bodo KOXA, Krzysztofa KWIATKOWSKIEGO, Tomasza LACHA, Łukasza MACIEJEWSKIEGO, Pawła MAŚLONY, Jana KANTEGO PAWLUŚKIEWICZA, Mikołaja TRZASKI, Anny WRÓBLEWSKIEJ (OCK)

19.00 - Gala zamknięcia Festiwalu, wręczenie GRAND PRIX KOMEDA 2018

i nagrody za całokształt twórczości Zygmuntowi KONIECZNEMU.

Koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET ,,Komeda" (OCK)

22.00 - Ethiopiques. Muzyka duszy / HBO Europe, reż. Maciej Bochniak, muz. Paweł Lucewicz (Rynek)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

28 maja / 18.00 - wykład Zdzisława Schuberta nt. plakatu filmowego (OCK)

19.00 - wernisaż wystawy Muzyka i film w sztuce plakatu ze zbiorów MNP (OCK)

2 czerwca / 17.30 - ,,Wieża. Jasny dzień" - reż. Jagoda Szelc, muz. Teoniki Rożynek (Kino Komeda)

19.30 - ,,Prawdziwa historia" - reż. Roman Polański, muz. Alexandre Desplat (Kino Komeda)

3-9 czerwca / warsztaty dziennikarskie - telewizja festiwalowa z Jarosławem Wszędybyłem i Włodzimierzem Więckowiakiem (OCK)

4 czerwca / 9.00 - 3. Miejska Gra Filmowa

5-7 czerwca / warsztaty aktorskie z Małgorzatą Zajączkowską (OCK)

15 czerwca / Spotkanie z dr. Piotrem Pławuszewskim (I LO)

bilety: 5 zł - ,,Tarapaty", ,,Bariera", ,,Magiczna zima Muminków"

10 zł - ,,Wieża. Jasny dzień", FILMY KONKURSOWE, KONCERT NA EKRANIE

30 zł - recital JOANNY TRZEPIECIŃSKIEJ ,,Jak wyjść z gafy"

70 zł - koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET Komeda

wstęp wolny: ,,Prawdziwa historia", FILM ,,Komeda", "Wiosna smoków", dokumenty muzyczne, projekcje na Rynku, spotkania autorskie, koncert EABS

(szczegóły: www.festiwalfilmowy.ockostrow.pl, w kasach, www.ockostrow.pl, na Facebooku)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji