Szczecin. (Nie)buntująca się młodzież w Operze na Zamku
W niedzielę, 27 maja ok. godz, 20.15 (po spektaklu "Dzieci z dworca Zoo"), w Sali Kameralnej Opery na Zamku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu OPERApress, zatytułowane "(Nie)buntująca się młodzież"
Co to jest bunt? Słownik PWN podaje dwie definicje:
1. sprzeciw, protest, opór
2. wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiejś władzy
Dwie definicje, dwa różne spojrzenia na naturalne zachowanie młodych ludzi wchodzących w dorosłość, szukających własnej tożsamości. I dwa różne zachowania.
W "Dzieciach z dworca ZOO" nastolatkowie buntują się przeciwko szarej, smutnej rzeczywistości biorąc narkotyki. Niszczenie swojego życia, chuligaństwo, kradzieże, używki to bunt jedynie destrukcyjny, niedojrzały. Ale jest też i taki, po którym może narodzić się coś nowego, świeżego - bunt dojrzały, twórczy. Taki, który odrzuca "ja" i wprowadza "my". W niedawnej historii Polski młodzi ludzie odrzucali konformizm, bierność, konsumpcyjny tryb życia i wchodzili na barykady. Wychodzili na ulicę, by zamanifestować swoje poglądy, niezgodę na to, co dzieje się wokół. Inicjowali ważne działania, o których dziś czytamy w książkach.
A co się dzieje teraz? Dlaczego młodych prawie nie widać podczas różnych społecznych protestów? Zamknęli się w korporacjach, za ekranem monitora, w oportunistycznym świecie wirtualnego życia, oglądają życie zza szyby? Dlaczego zawsze milczą? Skąd ta obojętność?
Na te i inne pytania rozmawiać będziemy podczas jednego z naszych cyklicznych spotkań OPERApress, w którym wezmą udział dr hab. Maciej Kowalewski, socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się m.in. polityką protestu i Stanisław Denis, terapeuta uzależnień.
Dyskusja odbędzie się 27 maja, kwadrans po spektaklu "Dzieci z dworca ZOO"
A twórczy buntowniczy ferment wprowadzi dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel.
Wstęp na panel dyskusyjny w Sali Kameralnej im. Jacka Nieżychowskiego możliwy po odebraniu w kasie Opery na Zamku wejściówki.
Spotkanie rozpocznie się ok. 20.00-20.10. Miejsce: sala kameralna. Czas trwania: ok. 1,5 h.