Artykuły

Pijani proszą o ratunek

"Pijani" Iwana Wyrypajewa w reż. Wojciecha Urbańskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pisze Mirosław Winiarczyk w tygodniku Idziemy.

Uprzejmie proszę Czytelników "Idziemy", aby nie reagowali pochopnie i nie zrażali się tytułem sztuki autorstwa pracującego w Polsce rosyjskiego dramaturga i reżysera Iwana Wyrypajewa. Spektakl "Pijani" wystawiony w Teatrze Dramatycznym w Warszawie nie jest bowiem afirmacją pijaństwa, lecz metaforą obyczajowej i moralnej schizofrenii, w jakiej pogrąża się dziś młode pokolenie w Europie, dzielące czas między pracę i rozrywki. W takim stylu życia nie ma miejsca na głębsze wartości, religię, autentyczne dążenie do miłości i szczęścia ani na inne poważne punkty odniesienia. Wyrypajew napisał tę sztukę na zamówienie teatru niemieckiego, dlatego nadał bohaterom imiona niemieckie, ale zrozumiałe w całej Europie. Niemniej nie jest przypadkiem, że jako artysta rosyjski, spadkobierca Dostojewskie-go i Gogola, głównym podmiotem sztuki uczynił alkohol, jako czynnik wyzwalający w bohaterach gwałtowne, lecz szczere uczucia i emocje.

Na scenie oglądamy grono bohaterów, którzy w stanie nietrzeźwym, po upojnej nocy, przekrzykując się wzajemnie, wypowiadają się na temat zasadniczych kwestii światopoglądowych i egzystencjalnych. Dwa małżeństwa i ich znajomi spowiadają się ze swoich nieszczęść i pragnień, głównie braku miłości i prawdy w relacjach z ludźmi. Jeden z mężczyzn mówi: "Jak mam żyć uczciwie, skoro pracuję w bankowości?". Te i inne podobne kwestie sprawiają wrażenie rozpaczliwego buntu bohaterów przeciwko otaczającej ich pustce. Przede wszystkim jednak wszyscy ci ludzie starają się szukać winy w sobie, zdając sobie sprawę, że człowiek musi odpowiadać za swój los.

Iwan Wyrypajew, niezwykle utalentowany autor kilku filmów i sztuk teatralnych, ukazał w "Pijanych" grono bohaterów, którzy w ludzkim poniżeniu, czasami bluźniąc, wręcz domagają się miłości i Boga. Miody zespół aktorski, zataczając się od lewa do prawa przez dwie godziny, udatnie, z poświęceniem gra owych pijanych nieszczęśników, wywołując aprobatę widowni przy otwartej kurtynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji