Artykuły

Wrocław-Warszawa. Koniec maja z Teatrem Polskim - w podziemiu

Teatr Polski w podziemiu zaprasza na majowe wydarzenia we Wrocławiu i w Warszawie.

Warszawa

22 maja, godz. 19.00

work in progress: pilgrim/majewski POSTAĆ DNIA

Reżyseria Seb Majewski, muzyka live Daniel Pigoński

Obsada: Agnieszka Kwietniewska, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Michał Opaliński, Andrzej Wilk

Miejsce: Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego (Warszawskie Spotkania Teatralne)

"Postać dnia" jest teatralną opowieścią o legendzie wrocławskiej sceny, wybitnym aktorze Igorze Przegrodzkim. Punktem wyjściowym jest historia o mężczyźnie, który nie chce zejść z drzewa, z lipy na placu Kościuszki we Wrocławiu. Ten gest jest nabiera specjalnego znaczenia w momencie, kiedy drzewo zagrożone jest wycięciem, bo kojarzy się ze złymi czasami. Ta lipa kiedyś niefortunnie poświęcona została przyjaźni polsko-wschodnioniemieckiej. Dziś wschodnich Niemiec już nie ma, drzewo zostało i został problem. Co gorsza, drzewo stało się mieszkaniem dla bohatera i nie chce tym domem przestać być. Wokół takiej sytuacji koncentruje się i rozwija opowieść o człowieku, aktorze, jego życiu, teatrze, jego legendzie i jego buncie wobec rzeczywistości.

Po prezentacji odbędzie się spotkanie z artystami, które poprowadzą Dorota Buchwald i Piotr Rudzki.

***

Wrocław

22 maja, godz. 19.00

Magiel teatralny z Krystianem Lupą i Łukaszem Maciejewskim, prowadzenie Agnieszka Wolny-Hamkało

Miejsce: Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu (Sala Lwów)

Pierwszy raz od sierpnia 2016 roku możliwość spotkania z Krystianem Lupą we Wrocławiu połączona z promocją książki "Koniec świata wartości"! Magiel teatralny wymyślony w 2006 roku przez Kasię Majewską i realizowany przez dekadę w Teatrze Polskim we Wrocławiu wraca w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Lupa: "Sztuka powinna być drapieżnym przeciwnikiem, którego warto mieć, bo on pobudza do konfrontacji, do dialogu. Ci, którzy nie pozwalają stymulować się przeciwnikom i wspólnie z nimi marzyć - nawet w sytuacji starcia - są skazani na porażkę. Niekiedy żadna ze stron nie ma racji, niekiedy nie ma jednej racji, ale dialog pozwala nam uzyskać jakąś nową wartość. My, artyści, jesteśmy kowalami pewnych niepokojów. Tego też poszukujemy. Bez tego zapadamy się w fałsz, umieramy".

***

Wrocław

28, 29, 30 maja, godz. 17.00-21.00

PAŃSTWO wg Platona (na zdjęciu)

Reżyseria Krzysztof Garbaczewski, muzyka Bartosz Zaskórski, kostiumy Slawek Blaszewski, producent VR Wojtek Markowski, artyści VR Marta Nawrot, Maciej Gniady, Jagoda Wójtowicz

Obsada: Justyna Białowąs, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Rafał Kronenberger, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Paweł Smagała, Andrzej Wilk

Miejsce: Centrum Innowacji Przejście we Wrocławiu (Przejście pod ul. Świdnicką)

Parateatr. Grupa badawcza Teatr Polski - w podziemiu kontynuuje linię poszukiwań rozpoczętą we Wrocławiu. Dotarli do źródła. Drogą przez technologie, urządzenia prowadzące do źródeł - do przestrzeni obcej. Do początku. Do marzenia o idealnym ustroju. Do potrzeby głębokiej rewizji pojęć etycznych będących w obiegu. Performatywność jako zasada. Każde przedstawienie inne - zawsze premiera. Niekończąca się praca. Nowy tekst sceniczny. Niespodzianka. Eksces. Subwersja teatralna i polityczna.

Katarzyna Lemańska: "W porównaniu do niektórych poprzednich realizacji Teatru w Podziemiu, Garbaczewski zrezygnował z prywatnych historii aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, przeniósł protest części zespołu przeciw dyrekcji Morawskiego (a szerzej - polityki urzędników wobec teatrów państwowych w Polsce, m.in. w Krakowie i Bydgoszczy) na sytuację sceniczną rozpisaną na Platońskie dialogi. Aktorzy nie nawołują do protestu (czy buntu, jak w spektaklu Libera), ale kładą nacisk na wspólnotowy charakter doświadczenia teatralnego (budowanego także za pomocą doświadczenia VR-owego, co widać wyraźnie w pokazie warszawskim). To w systemie pozbawionym hierarchii, ukonstytuowanym na relacji aktorów, sprawiedliwych organów państwowych i widzów (obywateli) można zaproponować nowy model teatru - teatru przyszłości" (K. Lemańska, Wspólnota spalonej ziemi, "Didaskalia" luty 2018, nr 143).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji