Artykuły

Bielsko-Biała. Festiwal Sztuki Lalkarskiej od wtorku

We wtorek 22 maja zaczyna się w Bielsku-Białej impreza, której nikomu rekomendować nie trzeba. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej zakorzenił się w mieście i świadomości jego mieszkańców już przed ponad 50 laty.

W poprzednich 27 odsłonach festiwalu (który w tym czasie kilkakrotnie zmieniał nazwę) wystąpiło ok. 350 teatrów z ponad 50 krajów. Dla środowiska teatralnego bielski festiwal zawsze był przeglądem tego, co w sztuce lalkarskiej istotne i nowe, ale nie tylko nowości kształtowały i kształtują program imprezy.

- Tym, co odróżnia nasz festiwal od innych, jest bardzo staranny dobór przedstawień - mówi dyrektor Banialuki Lucyna Kozień. - Zależy nam na tym, żeby pokazywać ważne dla współczesnej sztuki lalkarskiej tendencje, ale chcemy też prezentować tradycję - lalkarską maestrię, archaiczne teatry narodowe.

Wszystko to zobaczymy podczas 28. MFSL, w którym wezmą udział zespoły teatralne z 14 krajów świata, głównie z bliższej i dalszej Europy (z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii i Węgier), ale także z Azji - Izraela, Libanu i Japonii. I oczywiście z Polski - z Banialuką w sumie siedem.

Co pokażą? Będą oswajać trudne tematy, czarować formą, bawić i zastanawiać. Kogo? Przede wszystkim młodzież, ale spora część spektakli ma trafić do widzów bardzo młodych, z pięciolatkami włącznie (spektakle z Japonii, Portugalii, Słowenii, Węgier, Czech, Libanu i Litwy oraz dwa polskie). Wśród poruszanych przez nie tematów są też te trudne - np. śmierć czy problem migracji.

- Teatr lalek musi zabierać głos w ważnych sprawach współczesnego świata, nie może udawać, że śmierć, samotność, odrzucenie, bieda czy emigracja nie istnieją - tłumaczy Lucyna Kozień.

Festiwal będzie również okazją do kontaktu z afrykańską sztuką lalkarską - będzie mu towarzyszyć wystawa "Kono Donkili: Afrykański teatr lalek" w Galerii Bielskiej BWA

28. MFSL potrwa pięć dni. Oprócz przedstawień konkursowych, których będzie 17, widzowie będą mogli zobaczyć także trzy znakomite przedstawienia Banialuki ("Zieloną Gęś", "Króla Maciusia Pierwszego" i "Oresteję?"), dwa widowiska plenerowe - "Ewolucję miłości" izraelskiego Michal Svironi fantasy theater na placu przed Banialuką oraz "Poza czasem" Teatru Akt z Warszawy na placu Chrobrego - i pokaz w wykonaniu aktora Banialuki, laureata tegorocznej Złotej Maski Mateusza Barty.

Zaplanowano także zorganizowaną przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA dyskusję panelową o przyszłości lalkarskiego ruchu oraz warsztaty dla studentów, edukatorów, terapeutów pt. Stwórz lalkę - stwórz siebie w Teatrze Grodzkim.

Na finał na dużej scenie Banialuki wystąpi zespół Chłopcy kontra Basia z autorskimi utworami, dla których inspiracją są dawne teksty, pieśni i muzyką świata.

Program festiwalu znajduje się pod adresem http://www.festiwal2018.banialuka.pl/program-programme

Bilety na festiwal cieszą się ogromnym powodzeniem, można je kupować on-line pod adresem http://www.festiwal2018.banialuka.pl (jeśli przycisk "kup bilet" przy tytule w zakładce PROGRAM jest aktywny) oraz w kasie Banialuki. Na przedstawienia plenerowe wstęp wolny, na pokaz Mateusza Barty obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania w impresariacie teatru).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji