Artykuły

Kraków. Premiera monodramu "Ostatnie 300 metrów" w Bagateli

"Zginę w górach" - mówiła Wanda Rutkiewicz i słowa dotrzymała. Od jej zagięcia pod Kanczendzongą w Himalajach 13 maja minęło 26 lat. Do losów pierwszej Polki i Europejki, która stanęła na Mount Evereście i pierwszej kobiety na K2, postanowił wrócić reżyser Bartosz Kulas wraz z autorkami tekstu - Patrycją Babicką i Magdaleną Zarębską-Węgrzyn.

Premiera spektaklu "Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz" w piątek 18 maja.

Matka Wandy Rutkiewicz do końca wierzyła, a żyła jeszcze przez 21 lat od zaginięcia córki, że Wanda przeżyła, zeszła do Tybetu i zaszyła się w jednym z klasztorów. Jej przypuszczenia nie potwierdziły się do dziś. Ale kto wie, może intuicja matki się nie myli i Wanda żyje gdzieś na drugim końcu świata? Jej los jest dla świata tajemnicą i właśnie to najbardziej zainteresowało twórców spektaklu "Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz". Bo książek i filmów opartych na biografii Wandy było już sporo. Spektaklu o samotności w ostatnich chwilach jej życia - ani jednego. - Chodzi nam o próbę rozwikłania tajemnicy, o to, by psychicznie otworzyć tę postać, poszukać w niej emocji, a nie przedstawiać jej biografię, która jest dostępna w wielu źródłach. W spektaklu wracamy do konkretnych doświadczeń, uczuć i chwil, które Wanda sobie przypomina - mówi Patrycja Babicka, autorka tekstu.

WYSIŁEK I DROGA

"Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć" - mówiła Wanda Rutkiewicz, odpierając liczne zarzuty o bezmyślność i brak odpowiedzialności ("Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie). Co czuła chwilę przed śmiercią? Czy zmieniła zdanie? - W sztuce towarzyszymy Wandzie w finalnym etapie zdobywania ostatniej góry, w drodze na szczyt Kanczendzongi. Monodram posiada trzy poziomy rzeczywistości, przeplatające się ze sobą. Pierwszy to ten dosłowny, mierzalny - odcinek drogi ku szczytowi. To obraz człowieka mierzącego się samotnie z górą, gdzie dominuje wysiłek fizyczny. Drugi to poziom mentalny - miejsce dostępu do najintymniejszych myśli bohaterki. Dzięki tej sferze będzie możliwe poznanie historii, które ukształtowały ją jako człowieka. Trzeci poziom to droga między światami, doświadczenie graniczne, dotarcie do końca wyprawy zwanej życiem. To pożegnanie się z rzeczywistością, ostatnie spojrzenie na życie, przejście na drugą stronę - opowiada Bartosz Kulas, reżyser.

Życie Wandy Rutkiewicz było nieustającą drogą, dlatego Lidia Olszak, aktorka wcielająca się w tę postać, przez cały spektakl idzie. - Lidia zaczyna iść na początku spektaklu i zatrzymuje się dopiero pod sam koniec. To dla aktorki koszmarny wysiłek fizyczny, a dla widza metafora naszego przedstawienia. Droga trwa tak długo, jak nasze życie. Człowiek mimo wszystko musi iść dalej i radzić sobie ze światem - tłumaczy reżyser. I dodaje: - Chcę, by widzowie fizycznie doświadczyli i współuczestniczyli w ostatnich, arcytrudnych 300 metrach Wandy Rutkiewicz.

KONKURS

Przedstawienie "Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz" to efekt udziału i znalezienia się jego twórców w finale ubiegłorocznej Giełdy Inicjatyw Teatralnych. Giełda to konkurs dla artystów, którzy od dwóch lat nie wzięli udziału w żadnej nowej produkcji teatralnej na terenie kraju. Laureaci I edycji zostali zaproszeni przez dyrekcje krakowskich teatrów do zrealizowania swoich spektakli na zarządzanych przez nich scenach.

W roli głównej: Lidia Olszak. Scenografie, projekcje: Bartosz Kulas, kostiumy: Małgorzata Chruściel, muzyka: Łukasz Pieprzyk, reżyseria świateł: Marek Oleniacz.

Premiera monodramu "Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz" ( w piątek, 18 maja) o godz. 19.15 na Scenie na Sarego 7. Kolejne spektakle jutro o godz. 19.15 oraz w niedzielę o godz. 17. Bilety w cenie 36 zł (ulgowy) i 56 zł (normalny) do nabycia w kasie teatru oraz na stronie bilety-bagatela.com.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji