Teatralna Karuzela. Ten festiwal rozrusza młodą Łódź
Spektakle z Holandii, Bułgarii, Norwegii i Polski, koncerty, warsztaty i projekcje niepopcornowych filmów. 26 maja rozpocznie się ósma edycja organizowanego przez Teatr Pinokio międzynarodowego festiwalu Teatralna Karuzela.
- To jedyny coroczny festiwal w Polsce, który prezentuje twórczość dla dzieci w tak szerokiej perspektywie, nie tylko teatralnej. I jedyny przegląd tak nastawiony na eksperymenty - mówi Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru Pinokio i Festiwalu Teatralna Karuzela.
- Wykraczamy poza formułę lalkową. Zapraszamy artystów poszukujących, niezamykających się w twórczości dla najmłodszych, takich jak Michał Zadara, Justyna Sobczyk, Magdalena Miklasz. Nieprzypadkowo zaczynamy w Dniu Matki. Karuzela ma być miejscem spotkań rodziców z dziećmi. Zależy nam na promowaniu sztuki, ale też na budowaniu wspólnoty.
Dusza w troki
Hasłem tegorocznej edycji jest "Dusza w troki", a motywem przewodnim - podróżowanie, nie tylko geograficzne.
- Interesuje nas nie tylko odwiedzanie innych, czy też goszczenie ich, również podróże rozumiane metaforycznie, jako poszukiwanie własnej tożsamości - dodaje Dworakowski.
W programie znalazło się czternaście spektakli. Z zagranicy zaproszono holenderski Teatr TAMTAM, bułgarski Puppet's Lab i norweski Teatr Narodowy w Bergen. Widzowie obejrzą również spektakle z Sosnowca (Teatr Zagłębia), Warszawy (Nowy Teatr, Guliwer), Wałbrzycha (Teatr Dramatyczny) i Bielska-Białej (Teatr Lalek Banialuka). Do 2 czerwca przedstawienia prezentowane będą w teatrach Pinokio, Nowym i łódzkich szkołach. - Nie było łatwo uzgodnić terminy, bo to spektakle rozchwytywane, jeżdżące po całej Polsce. To dla nas sygnał, że dokonaliśmy dobrego wyboru - mówi Marta Olejniczak z działu produkcji Pinokia.
Spektakle konkursowe ocenią członkowie dwóch jury - dorosłego i młodzieżowego. W tym pierwszym zasiądą Beata Jewiarz, Leszek Karczewski i prof. Wojciech Kobrzyński. W tym drugim - m.in. podopieczni Społecznego Domu Kultury Stare Polesie. Po raz pierwszy w festiwalu wezmą udział selekcjonerzy z zagranicznych przeglądów teatralnych dla dzieci. Dzięki współpracy z mającym promować polską kulturę Instytutem Adama Mickiewicza do Łodzi przyjadą goście z Izraela, Litwy i Estonii.
Poza konkursem organizator zaprezentuje świetny spektakl "Chłopcy z Placu Broni". A 1 czerwca na Starym Rynku odbędzie się premiera plenerowego widowiska muzycznego "Arka" w reż. Konrada Dworakowskiego (wstęp bezpłatny).
Republika Dzieci
W Parku Źródliska obok kawiarni Tubajka stanie miasteczko festiwalowe Republika Dzieci. - Stworzymy w nim przestrzeń do spotkań. Zastanowimy się wspólnie, co dają podróże, ale też zauważymy, że czasem trzeba się zatrzymać, żeby pomyśleć o ważnych sprawach - mówi Anna Mrozińska, kuratorka części edukacyjnej Teatralnej Karuzeli.
W Republice Dzieci organizowane będą warsztaty - plastyczne, muzyczne, kulinarne - i spotkania autorskie (np. z Anną Dziewit-Meller, autorką książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy" oraz Jarosławem Mikołajewskim, który napisał "Wędrówkę Nabu"). Po raz drugi Karuzela porozumiała się z zaprzyjaźnionym festiwalem filmowym "Kino w trampkach". W sferycznej kopule prezentowane będą filmy dla dzieci i młodzieży. W programie również koncerty - T/Aboret w Cafe Bar Poczekalnia i The Recyklofons w Parku Źródliska.
Na organizację festiwalu Teatr Pinokio dostał 224 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 215 tys. zł z UMŁ.