Artykuły

Gdańsk. Majowo-czerwcowy afisz Teatru Szekspirowskiego

Wakacje i Lato z Szekspirem zbliżają się wielkimi krokami, ale jeszcze przed ich nadejściem Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na kilka ciekawych spektakli z różnych zakątków Polski. W maju czekają nas trzy mocne przedstawienia, poruszające tematykę społecznych ról kobiet. Czerwiec to spektakle dla dzieci i młodzieży oraz najlepsze studenckie dyplomy teatralne.

Dziewczynka-Kobieta-Matka

W tym roku obchodzimy 100-lecie uzyskania przez kobiety pełnych praw wyborczych oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tych wyjątkowych rocznic, a także ze względu na obchodzony 26 maja Dzień Matki, Gdański Teatr Szekspirowski proponuje cykl trzech spektakli, których tematyka dotyczy zarówno kobiecości, jak i szeroko pojętej wolności. Spektakle "Dziewczynki" Teatru Studio z Warszawy, "Projekt: Matka" [na zdjęciu] Teatru Kana ze Szczecina oraz "Kobietostan" Kolektywu Kobietostan udzielają głosu anonimowym bohaterkom codzienności. Wszystkie trzy spektakle powstały w oparciu o doświadczenia kobiet pełniących różne społeczne role.

"Dziewczynki" autorstwa Weroniki Murek, w reżyserii Małgorzaty Wdowik (25 maja, g. 18), napisane zostały na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kilkunastoma dziewczynkami oraz materiałów wypracowanych podczas prób do spektaklu, w którym występuje m.in. pięć małoletnich aktorek.

Scenariusz "Projektu: MATKA" (26 maja, g. 18), w adaptacji i reżyserii Mateusza Przyłęckiego powstał na podstawie tekstów z blogu "Macierzyństwa bez lukru" autorstwa młodych mam, zabawnie, ale i bez ogródek, a czasem gorzko opowiadających o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Zaś tekst spektaklu "Kobietostan. Chór na jedną aktorkę" (27 maja, g. 18) powstał w oparciu o rozmowy z kobietami w zakładach karnych, schroniskach oraz opiekujących się kobietami fundacjach. Na scenie wykreowane zostaje utopijne państwo, funkcjonujące w alternatywnej rzeczywistości, w którym prawo ustanawiają kobiety.

Trzej muszkieterowie i Kosmos

Kolejną okazją do ciekawego spotkania w teatrze będą majowo-czerwcowe spektakle dla dzieci i młodzieży. W okolicach Dnia Dziecka GTS zaprasza na "Trzech muszkieterów" według Aleksandra Dumas, w wykonaniu Teatru Alatyr (6 czerwca, g. 18). Powieść Dumas, która od lat znajduje się w kanonie literatury młodzieżowej, stała się dla twórców spektaklu pretekstem do cofnięcia się w czasy swojego dzieciństwa. W opowieści o tym, jak dzielny d'Artagnan usiłuje zostać jednym z królewskich muszkieterów, kryje się pochwała zabawy i fantazji, lojalności względem przyjaciół oraz tęsknota za czasami, w których nie było nic złego w noszeniu krótkich spodenek i bieganiu po dachach garaży. Spektakl grany będzie również dla grup zorganizowanych: 5 czerwca o 9 i 11 oraz 6 czerwca o 11.

Natomiast 30 maja o g. 19 oraz 1 czerwca o 17 i 19.30 do Teatru Szekspirowskiego zaprasza Akademia Artystyczna, która przygotowała premierę nowego musicalu "Kosmos". Jak zapowiadają twórcy, będzie to niepowtarzalna opowieść Wszechświata - jego zachwycających gwiazd, planet i księżyców. Nieziemska baśń, opowiedziana śpiewem, akrobacjami, tańcem i muzyką. Na spektakl zaproszeni są wszyscy obywatele planety Ziemia - mali i duzi. "Kosmos" jest dziełem młodych zdolnych ludzi z gdańskiej Akademii Artystycznej. Wystąpią m.in.: Kolektyw Aka Artyst, tancerze Oiseau Company oraz tancerze Ouvert. Scenariusz oraz teksty utworów napisała Magdalena Gabriel, która zajęła się również reżyserią całości oraz choreografią musicalu.

Teatralne dyplomy na scenie GTS

Również w czerwcu Teatr Szekspirowski rozpoczyna nowy cykl teatralny - Spektakle dyplomowe. Jako pierwsze pokaże dwa świetnie ocenione przez krytykę spektakle młodych twórców - "Tęsknotę" wg Antoniego Czechowa w reż. Piotra Siekluckiego; spektakl dyplomowy studentów Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie (16 czerwca, g. 19) oraz "Krwawe gody" wg Federico Garcii Lorca w reż. Adama Nalepy, w wykonaniu studentów IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (17 czerwca, g. 19).

A mówiąc o nowych cyklach - warto przypomnieć, że już 19 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów, Gdański Teatr Szekspirowski rusza z nietypowym cyklem inscenizowanych spacerów po teatrze pod nazwą "Szekspir - 7 grzechów głównych", na pierwszy piekielny ogień biorąc GNIEW. Szczegóły wydarzeń oraz bilety na stronie: www.teatrszekspirowski.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji