Artykuły

Wrocław. Trwają przygotowania do opery "Nabucco" na placu Wolności

Na tyłach opery trwają przygotowania do plenerowego przedstawienia "Nabucco" w reżyserii Krystiana Lady. W przyszły weekend ponad dwa tysiące melomanów będzie oklaskiwać babilońskiego satrapę.

Ogromna obsada - soliści, Chór Opery Wrocławskiej i chóry akademickie, balet, orkiestra - ale też dzieło Verdiego daje duże pole do popisu inscenizatorom. To konflikt historyczny, opowieść o początkach "Niewoli babilońskiej" Żydów. "Przybył król babiloński, Nabuchodonozor, wraz z całym swoim wojskiem przeciw Jerozolimie, obległ ją, budując dokoła niej wały oblężnicze" - czytamy w Drugiej Księdze Królewskiej.

Nabuchodonozor (po włosku Nabucco) podbijał Judeę, ale pierwsi widzowie opery Verdiego uważali, że babiloński tyran symbolizuje austriackiego cesarza gnębiącego Włochy. Lada moment miała wybuchnąć Wiosna Ludów, państewka włoskie marzyły o zrzuceniu zwierzchności Habsburgów, więc chór żydowskich niewolników "Va, pensiero" stał się nieoficjalnym hymnem Włoch. Reżyser Krystian Lada zamierza wykorzystać ten uniwersalny potencjał "Nabucca", historia zniewolonego narodu może się zawsze powtórzyć.

- Wiara, polityka, miłość. Te trzy słowa znajduję tak w libretcie, jak i w warstwie muzycznej dzieła Verdiego - mówi Lada. Reżyser tłumaczy, że zamierza skontrastować dwa różne podejścia do tematu wiary, odczytać tematy polityczne także w kontekście historii Polski oraz pokazać, co się dzieje z relacjami rodzinnymi, gdy wkracza w nie polityka.

Scena została wybudowana na tyłach Opery Wrocławskiej, która stanie się ważną częścią scenografii projektu Didzisa Jaunzemsa. Ciekawym elementem będzie też 12-metrowy posąg z twarzą solisty śpiewającego partię Nabucca. Telebimy zostaną wmontowane w scenografię (zwykle ustawiano je po bokach), by śledzenie akcji nie rozpraszało widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji