"Sprzedawcy bajek" kupili bydgoskie dzieciaki
"Sprzedawcy bajek" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
Tu nie jest słodko i infantylnie. Nic nie jest też po prostu czarne albo białe. W najnowszej propozycji Teatru Polskiego znajdziemy za to sporo humoru i mądrości - i zdaje się, że młodzi widzowie bardzo to doceniają.
Jakub Krofta i Maria Wojtyszko "Sprzedawcami bajek" potwierdzają, że jak nikt inny potrafią robić mądry, nieoczywisty i ciekawy teatr dla dzieci. W dodatku podchodzą do najmłodszych, jak do równych sobie. I to chyba jest ich recepta na sukces, bo dzieciaki czują, że są traktowane poważnie.
W tej bajce jest wszystko, co nam się z bajkami kojarzy - ziejący ogniem smok, trochę rozwydrzony, ale urocza i zabawna księżniczka, której rękę otrzyma ten, kto smoka pokona, królestwo opływające w bogactwa i trochę magii. Jest również królewicz, który marzy, by księżniczka pokochała go za to, jakim jest, a nie za tytuły. Jest wreszcie rodzeństwo, które zupełnie przypadkiem zamienia się rolami i wpada w wir niedopowiedzeń, pomyłek i dziwnych zwrotów akcji, z których bardzo trudno się wyplątać.
Emilia Piech i Damian Kwiatkowski odtwórcy głównych ról są przekonujący, zabawni, momentami wzruszający swoją nieporadnością (szczególnie Kwiatkowski) i sprawnie przeprowadzają młodych widzów przez niełatwe tematy, jakimi są miłość, tolerancja, kłamstwo i jego konsekwencje. Nie lukrują, a za to pozostawiają dzieciakom pole do interpretacji i samodzielnej odpowiedzi na ważne pytania.
Bardzo dobrze wypada też Michalina Rodak w roli księżniczki, a wrażenie robi scenografia - niby oszczędna, ale bardzo plastyczna. Najważniejsze jest jednak to, co myślą dzieci. A te przez niemal cały spektakl obserwują go z uwagą (było parę momentów, gdy zaczynały się trochę nudzić) i żywo reagują. Wybuchają śmiechem, głośno zadają pytania, a czasem same próbują sobie na nie od razu odpowiedzieć.
"Sprzedawcy bajek" to bardzo dobra propozycja. Kto nie miał okazji zobaczyć spektaklu, może to zrobić w najbliższym czasie między 15 a 18 maja, zawsze o godz. 10 w Teatrze Polskim.