Artykuły

Wrocław. "Wieczór Polski" z muzyką Chopina i Kilara w piątek w Operze Wrocławskiej

"Wieczór Polski" z muzyką Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara przygotowała Opera Wrocławska w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Współczesne choreografie autorstwa Emila Wesołowskiego i Teresy Kujawy składające się na spektakl to baletowy hołd złożony przedstawicielom muzyki polskiej.

Choreografowie wykorzystali w balecie koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych. Z kolei przedstawienie zamknie choreografia do "Exodusu" Wojciecha Kilara, przedstawiciela nowej polskiej szkoły awangardowej XX wieku.

- To utwór, który pokazuje w stu procentach język kompozytorski Wojciecha Kilara" - powiedział na konferencji przed premierą dyrektor Opery Wrocławskiej i zarazem dyrygent spektaklu Marcin Nałęcz-Niesiołowski. - Utwór rozpoczyna się jako dzieło zupełnie kameralne, następnie narasta jeśli chodzi o dynamikę, instrumentację, do tego dochodzi jeszcze chór, który pojawia się pod koniec dzieła i dopełnia brzmieniowo, a także tematycznie całość - mówił.

Choreografię do utworu Wojciecha Kilara przygotowała w 2001 r. Teresa Kujawa. Teraz, na wrocławskiej scenie będzie miało miejsce wznowienie jej realizacji. Jak tłumaczy, punktem wyjścia stał się dla niej tytuł dzieła "Exodus", czyli "Różne wyjścia w życiu człowieka", punkt w czasie, od którego coś się zaczyna. - To dzieło bardzo trudne, aczkolwiek frapujące. Moja interpretacja wykracza poza ramy klasycznej sztuki baletowej, postawiłam na techniki współczesne - powiedziała.

Emil Wesołowski, który przygotował choreografię do koncertu f-moll Chopina podkreślił, że kompozycja zainspirowała go do opowiedzenia historii niełatwego życia. - Muzyka Chopina jest niezwykle emocjonalna i barwna, znalazłem w niej to co pomogło mi zrealizować tę opowieść. Zwłaszcza druga część, bardziej liryczna pozwoliła mi opowiedzieć o marzeniach kobiety - wyjaśnił choreograf.

- My, Polacy traktujemy muzykę Chopina trochę jak świętość. Niewielu ośmielało się dotykać jego twórczości, a przecież Chopin czerpał pełnymi garściami z naszej ludowej twórczości, czerpał inspiracje z polskich tańców - mówił Wesołowski.

Premiera "Wieczoru Polskiego" odbędzie się 11 maja. Kolejne spektakle zaplanowano na 12 i 13 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji