Artykuły

Bydgoszcz. Minifestiwal opery włoskiej

Na zakończonym niedawno XXV Bydgoskim Festiwalu Operowym opera włoska nie była reprezentowana, za to w repertuarze Opery Nova w tym miesiącu aż trzy tytuły wielkich kompozytorów rodem z Italii.

W bieżącym tygodniu "Rigoletto" (na zdjęciu) (11, 12 maja, godz. 19; 13 maja, godz. 18). Verdi dokonał zmian w powieści Victora Hugo, która stała się kanwą libretta: dwór francuski stał się księstwem Mantui, zmienione zostały imiona bohaterów. Tytułem opery jest imię noszone przez pokracznego książęcego błazna. Rigoletto odrzucony i wyśmiewany, w naturalny sposób odgrywa się na otaczających go ludziach, aż sam pada ofiarą tragicznych zrządzeń losu.

Wykonawcami roli tytułowej będą: ukraiński baryton Andrij Shkurhan od blisko 30 lat występujący na polskich scenach (w Bydgoszczy słyszeliśmy go jako hrabiego di Lunę w "Trubadurze" oraz tytułowego "Nabucca") i Adam Woźniak, artysta z dorobkiem wielu pierwszoplanowych ról w Operze Nova.

Jako Książę Mantui wystąpią: znany doskonale bydgoskiej publiczności Łukasz Załęski oraz - po raz pierwszy na scenie Opery Nova - Łukasz Gaj, współpracujący z Operą Wrocławską, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Wielkim w Poznaniu. Pełni także funkcję dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (posiadłości, która zachowała się po światowej sławy pianiście i kompozytorze).

W roli Gildy: Krystyna Nowak i Victoria Vatutina. Jako Maddalena: Darina Gapicz i Małgorzata Ratajczak.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

Za tydzień (18, 19, 20 maja) werystyczna i egzotyczna opera Pucciniego "Madama Butterfly" z Iwoną Krzywicką i Katarzyną Nowak-Stańczyk w roli tytułowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas.

Ostatni piątek, sobota i niedziela maja(25, 26, 27 maja) należeć będą do Donizettiego i komicznego "Napoju miłosnego", w którym główne partie zaśpiewają: Julia Iwaszkiewicz/Victoria Vatutina (jako Adina) oraz Łukasz Załęski/Szymon Rona (Nemorino).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji