Artykuły

Warszawa. Najnajowe "Księżycowo" wkrótce w Teatrze Ochoty

11 maja w Teatrze Ochoty odbędzie się premiera spektaklu dla najnajów "Księżycowo" Kolektywu Holobiont.

A gdyby tak... oderwać się na chwilę od ziemi i przenieść do niezwykłej krainy? Krainy, w której można przytulić się do miękkiego kaktusa i zobaczyć oddychającą skałę. Szybko się wówczas okaże, że do poznawania świata wcale nie potrzebujemy słów.

"Księżycowo" to interaktywny spektakl dla rodzin z dziećmi do 2 roku życia. Świat, odkrywany przez twórczynie za pomocą ruchu, powstał z inspiracji dziełami Csara Manrique i krajobrazem wyspy Lanzarote. Jej wulkaniczny i surowy charakter, połączony z tamtejszymi projektami artysty, tworzą pejzaż rodem z księżyca. Zastygła lawa, ogród kaktusów czy podziemne jezioro ukryte w jaskini to elementy scenerii równie fascynujące, co trudno dostępne dla najmłodszych dzieci. W tym spektaklu jednak wszystkie z nich mogą stać się przedmiotem twórczej zabawy, uruchomiającym dziecięcą wyobraźnię.

Harmonijne funkcjonowanie człowieka i natury było jednym z założeń działalności Csara Manrique. Podobnie dzieje się w "Księżycowie" - dzięki swojej instalacyjnej formie zarówno artystki, jak i widzowie, stają się częścią wykreowanego świata. Dlatego nie jest to spektakl jedynie do oglądania. Równie ważne jest działanie oparte na wrażliwości i twórczej sprawczości uczestników. Zapraszając do niespiesznego odkrywania przestrzeni spektaklu kolektyw stara się odpowiedzieć na współczesny problem przebodźcowania. Jednocześnie, pobudzenie wyobraźni i ekspresji uczestników w tak niecodziennych warunkach może stać się okazją do rodzinnego spotkania i zacieśnienia więzi między dzieckiem i dorosłym.

Spektakl został stworzony z myślą o rodzinach - opiekun i dziecko są dla siebie nawzajem przewodnikami po księżycowej krainie. Dorosłych ostrzegamy - w trakcie spektaklu może obudzić się w Was dziecko, a nowe spojrzenie na rzeczywistość sprawi, że wcale nie będziecie chcieli wracać do dorosłego życia!

***

"Księżycowo" - spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi do 2 roku życia

kreacja i wykonanie:

Aleksandra Bożek-Muszyńska, Bożena Wydrowska/ Hanna Bylka-Kanecka

premiera: 11 maja, godz. 17.00, Teatr Ochoty

kolejne pokazy: 12, 13 maja, godz. 10.00 i 12.30, Teatr Ochoty

23, 24 czerwca, godz. 10.00 i 12.30, Teatr Ochoty

3 lipca, Festiwal Sztuka Szuka Malucha (Poznań)

czas trwania: 50 minut

Prosimy o przyjście w strojach niekrępujących ruchów; w przestrzeń spektaklu uczestnicy wchodzą bez butów.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Ochoty z Art Fraction Foundation, w ramach Festiwalu Sztuka Szuka Malucha.

***

Kolektyw Holobiont

Twórczynie spektaklu to laureatki ostatniego "Polowania na motyle" w Teatrze Ochoty. Kolektyw artystyczny Holobiont powstał w 2017 roku i tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka.

Obszarem twórczych zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc w swoich pracach taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Prace kolektywu oparte są na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu - niezależnie od wieku i doświadczenia - jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuk performatywnych. Skupiając się na różnorodności twórczego zaangażowania odbiorców ich prac, artystki obserwują i badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Impulsem do nawiązania współpracy był ich udział w warsztacie dotyczącym praktyki choreograficznej w sztukach performatywnych dla widzów w wieku od 0-6 lat, prowadzonym przez Daliję Aćin Thelander w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015 w Poznaniu.

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym "DOoKOŁA", przeznaczonym dla rodzin z dziećmi od 1,5-3 lat (2017, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań). Praca była prezentowała do tej pory wielokrotnie na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce (m.in. Sztuka Szuka Malucha, Teatralna Karuzela, Festiwal Malta, czy Scena Tańca Studio).

We wrześniu Holobiont rozpocznie pracę nad kolejnym spektaklem interaktywnym "_on_line_", tym razem kierowanym do starszej grupy wiekowej - dzieci w wieku od 5-8 lat i ich opiekunów. Podejmie w nim temat swobodnego rysunku w kontekście śladu ruchu. Wydarzenie będzie możliwe dzięki zaangażowaniu produkcyjnemu Art Stations Foundation oraz jej długoletniemu (i innowacyjnemu na skalę Polski) programowi edukacyjnemu "Roztańczone Rodziny".

Strona internetowa kolektywu: https://www.facebook.com/holobiontcollective

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji