Artykuły

Gdańsk. Promocja książki "Yiddishland" w NCKu

Fundacja Terytoria Książki, wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają 11 maja na promocję książki "Yiddishland. Pieśni jidysz z kolekcji André Ochodlo".

Zaproszeni goście: André Ochodlo, Adam Żuchowski.

Rozmowę poprowadzi Tomasz Olszewski (Radio Gdańsk).

Data i miejsce: 11 maja, godzina 18, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Fragmenty książki będzie recytował aktor Krzysztof Gordon.

W trakcie wydarzenia wyświetlone zostaną video klipy z recitalu Polin - The Art od Yiddish Songs. André Ochodlo towarzyszy międzynarodowy zespół muzyczny Odem's Quintet. Nagranie zrealizowane zostało przez Video Studio Gdańsk w trakcie koncertu w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej latem 2016.

***

YIDDISHLAND to wyjątkowa kolekcja 120 NOWYCH PIEŚNI JIDYSZ pod redakcją André Ochodlo, skomponowanych przez 12 współczesnych polskich kompozytorów do najwybitniejszych dzieł poezji jidysz. Książka zawiera wszystkie wiersze w oryginale (zapisane alfabetem hebrajskim i łacińskim), a także tłumaczenia na język angielski i polski. Do każdego egzemplarza dołączona została płyta CD "YIDDISHLAND - trailer" zapowiadająca serię André Ochodlo YIDDISHLAND Collection. Płyty ukażą się 1 września 2019 roku w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

"Pamiętam zachwyt, z jakim Agnieszka Osiecka przekładała poezję Mordechaja Gebirtiga. Odnajdywała w nim bratnią duszę. Jeździła z nami po całej Polsce, aby przed każdym recitalem o nim opowiadać - takie to było dla niej ważne. Nikt wtedy nie myślał o kolekcji pieśni jidysz, a jednak wtedy to się zaczęło. Potem był niezapomniany czas wybierania utworów Itzika Mangera do recitalu My Blue, którego premiera odbyła się w lipcu 2001 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Chyba właśnie wtedy zrozumiałem, że to jest moja droga. Zacząłem więc czytać wiersze najróżniejszych poetów jidysz w oryginale i przekładach. Udało mi się nakłonić wielu wspaniałych kompozytorów do napisania nowych pieśni, zebranych w kolekcji Yiddishland. Wyprodukowaliśmy w Teatrze Atelier w Sopocie kilkanaście premier na kanwie wszystkich stu dwudziestu utworów z kolekcji. Jestem wdzięczny za to, że w jakiś sposób stałem się medium zebranych w niej poetów, że duch ich poezji dotknął mnie i towarzyszy mi już od tylu lat. Gebirtig wierzył, że nadejdzie dzień, w którym jego pieśni wrócą. Nie tylko wróciły, ale powstały też nowe w kraju Polin, który żydowskim siostrom i braciom wydawał się kiedyś ziemią obiecaną, a który obrócił się w ich największy cmentarz".

André Ochodlo

---

Biogramy:

André Ochodlo - założyciel i dyrektor Teatru Atelier Sopot (1989, od 1997 roku Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej), festiwalu Lato Teatralne Sopot (od 1994) i Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską (od 2006), reżyser i scenograf. Reżyseruje także w czeskich teatrach w Ostrawie i Brnie oraz na stałe współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

--

Adam Żuchowski - kontrabasista, kompozytor, aranżer. Współtworzy zespół TrioMania, który otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce - Fryderyk - za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010, płytę CD Pearl. Jest członkiem zespołów Irka Wojtczaka. Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Kierownik muzyczny większości projektów Andre Ochodlo.

--

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji