Artykuły

Warszawa. II edycja Alternatywnej Sceny Promocyjnej

Od maja do grudnia 2006 roku Stowarzyszenie Office Box będzie realizowało 2 edycję Alternatywnej Sceny Promocyjnej.

1-2 razy w miesiącu, w różnych miejscach Warszawy będą pokazywane teatry już znane, nagradzane na festiwalach w kraju i zagranicą oraz młode debiutujące grupy, m.in. laureatów Łódzkich Spotkań Teatralnych: Teatr Cinema z Michałowic, Teatr Provisorium z Lublina, Dada Von Bzdülöw z Gdańska, Strefa Ciszy z Poznania, Teatr Wiczy z Torunia, Teatr from Poland z Częstochowy, Teatr Krzyk z Maszewa, ART.51 ze Zgierza, Prób z Wągrowca, Teatr Realistyczny ze Skierniewic. Projekt "Alternatywna Scena Promocyjna" w swoim założeniu ma promować teatr nieinstytucjonalny, który często ma więcej do powiedzenia niż teatr zawodowy, poruszając tematy współczesne, społeczne i polityczne. Projekt promuje także nowe zjawiska teatralne, teatry tańca, zespoły z kręgu visual art.

II edycję Alternatywnej Sceny Promocyjnej rozpoczyna 22 maja 2006 r. o 19.00 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, przy ul Elektoralnej 12, spektakl "Miałem taki sen" Teatru Cinema z Michałowic (reżyseria, scenografia, scenariusz: Zbigniew Szumski). Występują: Małgorzata Walas-Antonello, Jan Kochanowski, Tadeusz Rybick, Włodzimierz Dyła, Dariusz Skibiński.

Sytuacje są proste. Nie znaczy, że łatwe do opisania. Komentarze są skomplikowane. Nawet, gdy dążą do prostoty. Sztuka - nie mówię, że teatr musi się opowiedzieć po jednej ze stron. Bez symboli. Śnionych na zamówienie archetypów. Przyśniło się najgorsze z możliwych: ogródki działkowe - banał relaksu, szkoła - banał powielenia, śnieg w Neapolu - skrzypiąca deska w gabinecie Herlinga Grudzińskiego - I cześć Trupowi. Zbigniew Szumski

Stylistyka Teatru Cinema - oparta na absurdalnym poczuciu humoru i surrealizmie - ukształtowała poetykę spektaklu. Równie charakterystyczna i rozpoznawalna stała się postać sceniczna - blady człowiek w czarnym garniturze, ze spojrzeniem ukrytym w cieniu melonika. Ów bohater tragiczny, ale i komiczny staje się symbolem ludzkiej kondycji oscylującej pomiędzy rozedrganiem codzienności i absurdem.

Teatr Cinema od początku istnienia tworzy spektakle autorskie, które są odpowiedzią na wytwory kultury masowej. Swoje działania określają jako "bunt wyobraźni wobec zrutynizowanej rzeczywistości". Inspiracją są dla nich obrazy Rene Magritte'a, twórczość Becketta i dadaistów.

Cena biletów: 15 zł/20zł

***

29 maja w poniedziałek o godz. 20.30 w Jadłodajni Filozoficznej przy ul. Dobrej 33/35 odbędzie się spektakl pt. "Stąd do Ameryki " w wykonaniu Davida Andriyna.

Scenariusz: David Andriyan, Jerzy Lach. Reżyseria, scenografia, wybór muzyki: Jerzy Lach

Sztuka opowiada o ludziach, którzy musieli opuścić swój kraj. Bohater jest młodym Ormianinem, który mieszka w Polsce. Urodził się w Baku (obecnie Azerbejdżan) obywatelstwo i paszport ma ukraińskie, a chciałby pozostać w Polsce. Czuje się Polakiem, ale nikt go tu nie chce. Zadaje sobie pytanie Kim jestem? Jest uchodźcą, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Prawda sceniczna staje się prawdą życiową, ponieważ aktor to autentyczny Ormianin, który jest jednocześnie autorem wspomnień, na podstawie których powstał scenariusz. Historia opowiadana w spektaklu staje się przez to niezwykle autentyczna. Dramat postaci wykreowanej w monodramie polega na tym, że w obecnej sytuacji, zagrożenia terroryzmem, każdy uchodźca o ciemnej karnacji skóry staje się podejrzanym numer jeden./przypadek zastrzelonego Brazylijczyka w Londynie/. Bohater monodramu, a tym samym aktor grający postać Ormianina doświadczyli tego na własnej skórze, tutaj w Polsce.

Spektakl wyróżniono podczas IV Ogólnopolskiego Przegladu Monodramu Wsółczesnego w Starej ProchOFFni w kwietniu br.

Cena biletów: 10, 15 zł

***

13 czerwca we wtorek o godz. 20.00 w Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 odbędzie się spektakl: "2moreless" TEATRU TRAVA (Berlin), choreografia: Anka Jankowska, Rafał Dziemidok, projekt oświetlenia: Ewa Garniec, muzyka: Michał Zybert, Marek Kałuszka, Piotr Staniszewski, tańczą: Anka Jankowska, Rafał Dziemidok

Eksperymentlny teatr ruchu - Theatregroup Trava z Berlina - zrealizował wraz z warszawskim tancerzem własną produkcję teatralną. Do spektaklu "2moreless" zaproszony został choreograf Rafał Dziemidok.

Dwie postaci będące swoimi przeciwieństwami i zarazem jednością badają swój wpływ na siebie nawzajem. Nie ma dla nich ograniczeń czasowych, ponieważ czas w ich mikroświecie nie istnieje. Przestrzeń zamyka się wokół nich nieubłaganie. Cienka błona dzieląca poranek od nocy to ich miejsce konfrontacji. Chcieliby się zrozumieć, ale ich zachowania zawsze są przeciwstawne i zaprzeczają sobie wzajemnie. Ich emocje wobec siebie są intensywne i dla nich samych niezrozumiałe. Ćwiczą ostateczne przewagi, chwytają się każdej możliwości udowodnienia sobie własnej siły. Są jednocześnie ostrożni i brutalni w trakcie tej analizy, bo spojrzenie sobie w oczy może oznaczać zrozumienie, które będzie dla nich ostateczne.

Cena biletów: 15 zł/20zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji