Artykuły

Dolnośląskie. Spektakle za 300 groszy

12 maja, z okazji Dnia Teatru Publicznego, bilet w tej cenie kupimy na "Poławiaczy papieru" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, "Emigrantów" w Polskim i "Genialną przyjaciółkę" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Kilka dni później do akcji z biletami za 300 gr (3 zł) dołączą "Opowieści Hoffmanna" w Operze Wrocławskiej (18 maja) i "Babcia na jabłoni" we Wrocławskim Teatrze Lalek (19 maja).

Dzień Teatru Publicznego łączy sto polskich scen. Na Dolnym Śląsku, poza Wrocławiem, świętują go Wałbrzych, Jelenia Góra i Legnica. Warto je wziąć pod uwagę, planując teatralny maraton, bo w programie znalazły się m.in. ostatnie premiery. To np. "Ausgang" w reżyserii debiutującego w tej roli scenografa Mirka Kaczmarka [na zdjęciu], na motywach słynnego komiksu "Maus" Arta Spiegelmana w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym (13 maja).

Gratką dla wrocławian jest obecność w programie obchodów Dnia Teatru Publicznego "Genialnej przyjaciółki", rozchwytywanej przez publiczność adaptacji bestsellerowej tetralogii Eleny Ferrante wyreżyserowanej przez Weronikę Szczawińską. Z precyzją wykrawa ona z powieści Ferrante te fragmenty, które pozwalają jej zamienić sceniczną "Genialną przyjaciółkę" w feministyczny traktat. Łączy zimne z gorącym - teatr formy z emocjonalnym przekazem, scenografię zbudowaną z niewygodnych designerskich mebli z najwyższej półki z bliskim, intymnym wręcz kontaktem aktora z widzem. Muzyka Krzysztofa Kaliskiego miesza włoską klasykę z italo-disco, a zaprojektowane przez Karola Radziszewskiego kostiumy z tkanin Versace stają się - w zależności od postaci, która je nosi - drugą skórą lub niewygodną zbroją.

Na ostatnie w tym sezonie prezentacje tego przedstawienia w dniach 9-13 maja zostało niewiele biletów. 12 maja może być zatem dla zdeterminowanych widzów jedyną okazją, żeby obejrzeć ten świetny spektakl jeszcze w tym sezonie, który zakończy się wyjątkowo wcześnie, bo na początku czerwca (później Współczesny czeka remont). Sprzedaż biletów rozpoczyna się 12 maja w samo południe, a spektakl zaczyna się o godz. 19.

Niezależnie od tego, w jaki dzień planujemy wizytę w teatrze (przedstawienia w ramach akcji pojawiają się w repertuarach od 12 do 19 maja), w kolejce po bilet musimy ustawić się właśnie w Dzień Teatru Publicznego. I to możliwie jak najwcześniej, bo w większości kas bilety w promocyjnej cenie znikają w ekspresowym tempie (jedna osoba może kupić tylko dwa bilety).

Pomysł obchodów Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie istnienia. Akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych z całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów.

Jak wykalkulowano tegoroczną cenę biletu? 300 gr odnosi się do wyników badania, które w 2017 roku przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak. Biorąc pod uwagę efekty bezpośrednie oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnił, że jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr działa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji