Artykuły

Internet. Abelarda Gizy serial o ciemnej stronie stand-upu

"Kryzys" w reżyserii Abelarda Gizy i Adama Van Bendlera to miniserial opowiadający o kryzysie twórczym i związanych z nim perypetiach pierwszego z komików. Produkcja pokazuje kulisy powstawania stand-upu oraz problemy, z jakimi mierzą się artyści. W serialu pojawiają się też trójmiejscy stand-uperzy.

W opisie zamieszczonych w internecie odcinków, Abelard Giza przyznaje, że inspiracją do powstania tej opowieści było jego życie, świat komików oraz serial Louisa C.K. pt. "Louie".

- Może w gąszczu wszystkich tras potrzebował oddechu i odskoczni od stania na scenie - dodaje Adam Bendler, który wspólnie z Abelardem wyreżyserował serial.

"Kryzys" składa się z czterech odcinków, które w całości dostępne są w serwisie Youtube. Już w pierwszym odcinku poznajemy Abelarda z innej niż zazwyczaj strony. Odnoszący sukcesy komik siedzi przygnębiony za sceną po nieudanym występie. Ciążąca na nim presja jest tym większa, że w perspektywie ma ogólnopolską trasę. Czy uda mu się znaleźć natchnienie i do jakich sposobów będzie musiał się w tym celu uciec? Tego dowiadujemy się w kolejnych odcinkach.

Bywalcy trójmiejskich scen stand-upowych na pewno rozpoznają w serialu wiele znajomych twarzy. Występują w nim m.in. Szymon Jachimek, Piotr Splin, Filip Puzyr, Kuba Dąbrowski, ale też Paula Żochowska i Julia Kamińska.

- W każdym odcinku pojawiają się też różni komicy z całej Polski. Praca nad serialem była dość intensywna, ponieważ mieliśmy tylko 10 dni na nakręcenie wszystkich czterech odcinków. To i tak dużo czasu, biorąc pod uwagę nasze zapchane grafiki. Logistycznie było to dość trudne do opanowania. Natomiast sama praca i atmosfera na planie były rewelacyjne. Proszę mi uwierzyć, że takie produkcje z komikami to czysta przyjemność. Każdy włożył maksimum serducha. Pojawiło się również sporo kapitalnych aktorów z Teatru Wybrzeże. Abelard również okazał się bardzo dobrym aktorem - mówi o produkcji Adam Van Bendler.

W serialu Abelard Giza znajduje się w dołku spowodowanym niemocą twórczą, jego serialowy kolega, Adam Van Bendler w każdym odcinku znajduje się o krok od samobójstwa. Czy rzeczywiście życie komików jest aż tak depresyjne?

- Depresyjne to bardzo mocne słowo. Z pewnością mogę przyznać, że komik - jak każdy artysta - to często bardzo wrażliwy człowiek. Bardzo mocno odbieramy bodźce ze społeczeństwa, stąd jesteśmy w stanie głęboko wniknąć w sprawy codziennych problemów. Ma to swoje plusy i minusy. Problem pojawia się, kiedy ktoś jest mocno przewrażliwiony na punkcie samego siebie. Wtedy wiadomo, krytyka boli najbardziej. Dlatego zwłaszcza w zawodzie komika, kiedy twoje poczucie humoru ciągle jest wystawiane na ocenę, należy pracować nie tylko nad swoim materiałem, ale zachowywać do tego zdrowy dystans - mówi Bendler.

W takim razie, ile w "Kryzysie" jest prawdy, a ile fikcji?

- Ostatnio na stacji benzynowej podszedł do mnie człowiek, złapał mnie za ramię i powiedział coś w stylu "Wszystko będzie ok. Pamiętaj, że po deszczu zawsze wychodzi słońce. Trzymaj się". Wyglądał na bardzo przejętego. Byłem w szoku... Aż tak źle mi poszło na ostatnim występie? Natomiast po występie w Białymstoku podchodzi do mnie dziewczyna i pyta: "Czy już wszystko ze mną ok?". Ludzie! Nie bierzcie tego serialu na serio. To jest jedynie nasz obraz w krzywym zwierciadle - apeluje Bendler. - Każdy z nas gra przerysowaną wersję samego siebie, więc w prawdziwym życiu ani Lotek nie jest takim skurczybykiem, ani Pacześ nie wozi ludzi w bagażniku. Sam Abelard również ma się dobrze. Natomiast mną również nie targają myśli samobójcze. Mam się dobrze! No, może, trochę bolał mnie ząb... ale zapewniam was, nie jest to powód do skakania z dachu.

Pierwszy odcinek "Kryzysu" ma już ok. 720 tys. wyświetleń. Czy w związku z tym możemy spodziewać się innych, podobnych produkcji?

- Tak, będzie tego więcej - zapowiada Bendler. - Ja sam również od jakiegoś czasu zacząłem pisać własny scenariusz. Dowiecie się o nim już za jakiś czas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji