Artykuły

Poznań. "Troja(n)" premierowo w Wielkim

Na przedostatnią w tym sezonie premierę w Teatrze Wielkim zaplanowano balet stworzony przez poznańskich artystów młodego pokolenia. Pierwsze pokazy "Troja(n)a" odbędą się 12 i 13 maja.

Spektakl ma być głosem buntu młodego pokolenia wobec świata, w którym wewnętrzna siła popycha ludzkość do przemocy, podsyca do ciągłej walki. Twórcy spektaklu chcą w nim odwrócić znaczenie jednego z najbardziej znanych mitów greckich, leżącego u podstaw europejskiej kultury. Wrysowując w zarys fabuły o wojnie trojańskiej inne mitologiczne wątki, konfrontując ze sobą określone postaci, postanawiają oddać żywe problemy naszej rzeczywistości. Główną oś ich rozważań stanowi wojna sama w sobie. Mają odrzeć ją z mitycznego heroizmu, pochylając się raczej nad jej bezwzględną, nieprzejednaną siłą, która pociąga ludzkość od pokoleń.

Oczywiste skojarzenie tytułu dzieła z popularnym wirusem komputerowym, etymologicznie nawiązującym do tych samych co balet źródeł, znajduje w koncepcji twórców swoje uzasadnienie. Językiem tańca i muzyki młodzi realizatorzy chcą bowiem - niczym złośliwe oprogramowanie - zasiać ferment, zaintrygować, nie pozwolić odbiorcy trwać w niemym przyzwoleniu na przyjęty powszechnie stan rzeczy. Mit o wojnie trojańskiej jest dla nich pretekstem do zmierzenia się ze współczesną ciemną stroną świata i człowieka, do zadania pytań o cenę i ideę walki.

W wizji poznańskich twórców świat i bohaterowie mitu nie będą tak przejrzyści, jak przyzwyczajeni jesteśmy ich odczytywać. Postaci nie zawsze wylegitymują się tu nadanymi przez powszechną interpretację etykietami, a widz będzie im towarzyszył z perspektywy bliskiej, ziemskiej, nie boskiej. W tej wojnie miarą sukcesu nie jest liczba zabitych, a wielu z jej uczestników nie pamięta już, o co toczy się walka. W tej wojnie nie ma zwycięzców, jej największym herosem jest przecież sama ona - wojna.

Choreografię do najnowszej premiery Teatru Wielkiego stworzył Viktor Davydiuk - na co dzień solista baletu poznańskiej opery. W dziedzinie choreografii artysta wykazał się na deskach rodzimego teatru już kilkakrotnie jako asystent głównych realizatorów spektakli (m.in. przy "Makbecie", "Annie Kareninie" czy "Legendzie Bałtyku"). Najnowsza premiera Teatru Wielkiego będzie wreszcie jego samodzielnym debiutem. Na scenie zobaczymy artystów baletu teatru, a także wyłonionych w castingu statystów, którzy zatańczą do dźwięków muzyki Gabriela Kaczmarka, nagranej przez Orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Premiera zaplanowana jest na 12 maja, natomiast spektakl 13 maja odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji "Bilet do teatru za 300 groszy", finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bilety na ten pokaz dostępne będą w kasach teatru od 12 maja z limitem dwóch sztuk dla jednej osoby.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji