Artykuły

Warszawa. Czytanie Masłowskiej i promocja "antologii TR/PL"

W poniedziałek 22 maja o g. 19 w TR Warszawa odbędzie się czytanie sztuki Doroty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - kolejnego dramatu napisanego w ramach projektu TR/PL. Opieka reżyserska: Grzegorz Jarzyna. Wstęp wolny.

Po próbie czytanej odbędzie się prezentacja "antologii TR/PL" i dyskusja z autorami. Wśród autorów obok Doroty Masłowskiej znaleźli się Michał Bajer, Marek Kochan, Przemysław Wojcieszek i Paweł Sala.

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to krótki, pełen humoru i niekończących się gagów dramat. Dwoje przesympatycznych bohaterów pod wpływem niejasnego impulsu udaje się w niezamierzoną frenetyczną podróż życia po Polsce, pełną śmiesznych przygód, które stopniowo przestają być tak aż śmieszne, a wręcz przeciwnie, całkowicie nieśmieszne, a wręcz straszne. Widz musi się liczyć z tym, że jest to sztuka nie aż tak wesoła, jak może się wydawać, jej bohaterowie nie reprezentują pozytywnych postaw społecznych i psychologicznych, a ta podróż wcale nie musi okazać się podróżą życia, a wręcz przeciwnie.

***

W sezonie teatralnym 2005/06 Grzegorz Jarzyna rozpoczął w TR Warszawa projekt TR/PL, który, jak podpowiada sama nazwa, ma dwa cele: teatr i Polskę. Autorzy, którzy wzięli w nim udział, mieli za zadanie sprawdzić, "jak najnowsze przemiany (polityczne, społeczne, kulturowe i obyczajowe) wpłynęły na nasz sposób życia i patrzenia na rzeczywistość" oraz "wypróbować i poddać weryfikacji nowe metody scenicznej narracji, odnaleźć dla polskiego teatru nowe estetyki". Pięć spośród napisanych na zaproszenie Teatru tekstów składa się na antologię nowego dramatu polskiego, która ukazuje się w serii Nowa Dramaturgia TR. W antologii publikujemy pierwszy dramat Doroty Masłowskiej zatytułowany "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", zrealizowane już w TR Warszawa "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" Przemysława Wojcieszka i "Strefę działań wojennych" Michała Bajera, a także "Trzecie przyjście" Pawła Sali i "Argo" Marka Kochana.

TR/PL: Bajer / Masłowska / Kochan / Sala / Wojcieszek. Antologia nowego dramatu polskiego. Wydawca: TR Warszawa, Seria: Nowa Dramaturgia TR, 292 str., Format 125 x 190, Oprawa miękka ze skrzydełkami, ISBN 83-918062-5-1

***

Autorzy:

Michał Bajer (ur. 1981), absolwent filologii romańskiej UAM w Poznaniu. Tłumacz dramaturgii francuskiej. W studium dramatopisarskim TR Warszawa napisał dramat "Straż nocna" wyróżniony później w konkursie rozpisanym przez Stary Teatr w Krakowie, którego inicjatorem i jurorem był Krystian Lupa. Autor sztuki "Verklärte Nacht", zrealizowanej w Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Narodowym w Warszawie, oraz dramatu "Zjedz serce wroga". Premiera "Strefy działań wojennych" odbędzie się w 28 maja 2006 roku w TR Warszawa.

Marek Kochan (ur. 1969), studiował socjologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Autor powieści "Franquizea", a także scenariuszy telewizyjnych i zbioru opowiadań "Ballada o dobrym dresiarzu". Jego proza była tłumaczona na węgierski i serbochorwacki W studium dramatopisarskim TR napisał dramat "Holyfood" , który został później wyróżniony podczas IV Tygodnia Sztuk Odważnych w Radomiu i wydrukowany w antologii nowego dramatu polskiego w serii Dramat Współczesny. Na niemieckim Heidelberger Stückemarkt - forum młodych autorów "Argo", prezentowane obok dwóch innych polskich i sześciu niemieckich dramatów, zdobyło nagrodę publiczności.

Dorota Masłowska (ur. 1983), pisarka, autorka powieści "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", która stała się bestsellerem i została przetłumaczona m.in. na francuski, włoski, niemiecki i węgierski. W 2003 roku Masłowska otrzymała Paszport "Polityki" w kategorii literatura za "oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego". W 2005 roku ukazała się jej kolejna książka, "Paw królowej". Obie powieści były kilkakrotnie przenoszone na scenę. "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to pierwszy dramat Masłowskiej.

Paweł Sala (ur. 1968), dramatopisarz, scenarzysta, realizator filmowy. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji na UŚ oraz kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Jest autorem sztuk: "Gang Bang albo Syndrom Sztokholmski" (realizacja w Starym Teatrze w Krakowie), "Spalenie matki", "Syn Królowej Śniegu", "Mortal Kombajn", "Ifigenia - moja siostra" oraz wydanego w anatologii "Pokolenie porno" i zrealizowanego przez autora dla Teatru Telewizji dramatu "Od dziś będziemy dobrzy". Jego tekst "Ciemno" wszędzie zdobył I nagrodę w konkursie dramaturgicznym, "Dialogu" i Starego Teatru. Jest współzałożycielem dramaturgicznej Grupy G8.

Przemysław Wojcieszek (ur. 1974), reżyser filmowy i teatralny, dramaturg i scenarzysta. Twórca filmów "Zabij ich wszystkich" (1999), "Głośniej od bomb" (2001), "W dół kolorowym wzgórzem" (2004) i "Doskonałe popołudnie" (2005). W 2005 roku otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii film. W teatrze zadebiutował jako autor i reżyser sztuki "Made in Poland" (Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy), adaptacji własnego scenariusza, za której reżyserię otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Jego kolejne spektakle to realizacja własnego tekstu, "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" (TR Warszawa, 2005), oraz "Darkroom" na motywach powieści Rujany Jeger (Teatr Polonia w Warszawie, 2006).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji