Artykuły

Bielsko-Biała. W piątek premiera "Ciało Bambina" w Polskim

Premierę spektaklu muzycznego "Ciało Bambina" Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz zaprezentuje w piątek widzom Teatr Polski w Bielsku-Białej. Zdaniem twórców, to rzecz o sytuacji kobiet, próbach łamania przez nie stereotypów i przekraczania tradycji.

W 1931 r. w Skoczowie, miasteczku położonym między Bielskiem-Białą i Cieszynem, rozpoczęto budowę stadionu sportowego, największego na Śląsku Cieszyńskim. Po wybuchu wojny hitlerowcy gromadzili na nim jeńców polskich. Sport wrócił tam wiosną 1940 r. - Niemcy zorganizowali rozgrywki piłki nożnej.

Taką sytuację zastała włoska kompania piechoty górskiej Fanteria 4, która przyjechała do Skoczowa jesienią 1940 r. Było to 160 młodych żołnierzy. Mieszkańcy zapamiętali ich jako eleganckich mężczyzn. Cieszyli się powodzeniem u skoczowskich dziewcząt, co budziło zazdrość żołnierzy Wehrmachtu. Włosi przebywali w Skoczowie do lata 1943 r.

- Historia wojennego romansu z wrogiem była punktem wyjścia. Spektakl to kompilacja kilku prawdziwych historii i kilku fantazji. Choć bohaterowie dramatu to figury uchwycone w określonym czasie historycznym, to ich pragnienia pozostają uniwersalne: być wiernym sobie, żyć jakoś po inaczej, po swojemu - poinformował Piotr Ryncarz z impresariatu bielskiej sceny.

Autorka tekstu Zuzanna Bojda powiedziała, że historia, która stała się kanwą opowieści, została już praktycznie zapomniana w Skoczowie. - Pytałam o nią wielu mieszkańców. Nie wiedzieli, że toczyło się tu polsko-włoskie życie towarzyskie. A ja znam tę historię, bo mój dziadek jest synem Sycylijczyka, który przebywał wtedy w Skoczowie. Ona towarzyszyła mi zatem od dziecka - powiedziała.

Jak podkreśliła reżyser Agata Puszcz, spektakl sięga także do czasów powojennych i opowiada historię dwóch przyrodnich sióstr. W 1946 r. zostały oskarżone o pomoc partyzantce, w której walczył m.in. mąż głównej bohaterki. Siostrom zarzucano m.in., że utrzymują z bojownikami stosunki intymne. - Jedna została skazana na śmierć, a druga uniewinniona, gdyż ginekolog orzekł, że jest dziewicą. Dla nas ten wątek kobiecy - ról, jakie przychodzi nam spełniać w historii, bohaterstwa i

patriotyzmu - wydał nam się interesujący. Cały ten spektakl jest o kobietach, a mężczyźni stanowią tło - powiedziała.

Tytuł "Ciało Bambina" nawiązuje do włoskiego powitania, które podczas wojny przez trzy lata rozbrzmiewało na ulicach Skoczowa.

Widzowie na scenie bielskiego teatru zobaczą m.in. Wiktorię Węgrzyn, Anitę Jancię-Prokopowicz, Orianę Soikę, Martę Gzowską-Sawicką, Jagodę Krzywicką, Darię Polasik-Bułkę, Jadwigę Grygierczyk oraz Sławomira Miskę, Michała Czadernę, Mateusza Wojtasińskiego, Grzegorza Sikorę i Adama Myrczka.

Autorką scenografii jest Ilona Binarsch, kostiumów - Iga Sylwestrzak, a muzykę skomponował Krzysztof Maciejowski.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji