Artykuły

Płock. Mamuniakowie jak Matysiakowie? Miasto też ma swoje słuchowisko

Jego główny bohater to Adam Mamuniak, mężczyzna bezrobotny i wciąż mieszkający u mamusi. Ma 30 lat, dziewczynę Żanetę i smykałkę do majsterkowania. Mamuniakowie mieszkają w Płocku, a słuchowisko im poświęcone jest osadzone w realiach naszego miasta, choć - jak zaznacza twórca audycji - nie jest to związek ścisły.

Ten twórca to Mariusz Pogonowski, aktor płockiego teatru, także reżyser i scenarzysta.

- W reżyserowanej przeze mnie tegorocznej Szopce Noworocznej występował Marcin Figura z Radia RPL FM - Pogonowski opowiada "Wyborczej", skąd w ogóle wzięli się Mamuniakowie. - Zaproponował, żebym napisał coś w rodzaju słuchowiska, cyklu skeczy. Od razu się zgodziłem, zawsze o tym marzyłem, jestem fanem niesamowitej atmosfery Matysiaków, humoru spod znaku "Kocham pana, panie Sułku". Rzecz jasna, żaden tam ze mnie Friedmann czy Janczarski... W każdym razie - wymyśliłem Adama Mamuniaka!

Mamuniak - nazwisko ma podkreślić bliski związek bohatera z matką. Adam ma 30 lat, pokój u swej rodzicielki, żyje trochę we własnym świecie. W tę rolę wciela się sam Pogonowski. Jego mamę, wielbicielkę radiowych wiadomości i znawczynię życiowych prawd gra uwielbiana przez widzów teatralnych, filmowych i telewizyjnych (a teraz zapewne i przez radiosłuchaczy) Grażyna Zielińska. Dziewczyną Żanetą, nieco nieśmiałą studentką, jest z kolei Sylwia Krawiec (obie panie to także aktorki płockiego teatru).

- Do tej pory napisałem siedem odcinków, nagraliśmy je w czasie dwóch sesji, w Radiu RPL FM każdy ma swą premierę w piątek o godz. 8 - objaśnia Pogonowski. - Wyemitowano już dwa, trzeci słuchacze poznają w tym tygodniu. Wszystkie trwają ok. trzech minut, pierwszy był nieco dłuższy.

Postaci są tylko trzy, choć nasz rozmówca nie wyklucza, że jeśli radiowy serial się spodoba, to świat Mamuniaków może się nieco wzbogacić. Być może dojdzie także do występów gościnnych. Humor w "Adamie Mamuniaku" jest nieco absurdalny, bliżej mu właśnie do pana Sułka niż do Matysiaków. Ale są płockie akcenty - adresy, wydarzenia.

- To takie delikatne nawiązania, postaci ogólnie żyją swoim życiem - zastrzega Pogonowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji