Od operetki po ogniste flamenco. Program V edycji Rzeki Muzyki
Przez całe wakacje na scenie nad Brdą rozbrzmiewać będzie muzyka. Usłyszymy flamenco, piosenkę autorską, jazz, operetkę i muzykę ulicy oraz specjalny koncert z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Pierwsze wydarzenie w amfiteatrze przy Operze Nova już 1 lipca.
Kolejny raz za organizację najpopularniejszego wakacyjnego cyklu odpowiedzialne będzie Scena Studio Jacka Pawlewskiego, a koncerty poprowadzi Malwina Bielicka. - To już piąta Rzeka Muzyki i mamy nadzieję, że nasz tegoroczny program to projekt na piątkę. Zaprosiliśmy artystów wyjątkowych, dzięki którym mamy nadzieję połączyć przeszłość z przyszłością - mówi Pawlewski.
- Już nie mogę się doczekać - dodaje Bielicka. Podkreśla, że letnim koncertom nad Brdą towarzyszy szczególna atmosfera. - Artyści najpierw zachwycają się miastem. Ci, którzy wracają do niego po dłuższej przerwie, są zaskoczeni, jak Bydgoszcz wspaniale się rozwija. Po koncercie natomiast mówią zawsze "Ale tu jest wyjątkowa publiczność". Rzeczywiście, słuchacze dają się ponieść emocjom na scenie. Kiedy w ubiegłym roku mieliśmy w programie tango, nie zabrakło tańczących par. Tym razem zabrzmi m.in. flamenco. Jestem ciekawa czy i tym razem ktoś się odważy zatańczyć - opowiada prowadząca koncertowe niedziele nad Brdą.
Raz Dwa Trzy na początek
Cykl rozpocznie 1 lipca koncert zespołu Raz Dwa Trzy. Muzycy są laureatami siedmiu Fryderyków i niezliczonej liczby nominacji do tej prestiżowej nagrody.
Po pierwszym muzycznym wieczorze z piosenką autorską 8 lipca koncert "Sopran w duecie". - Bydgoszcz ma wierną operową publiczność. Ten koncert to ukłon w jej stronę. Na scenie stanie najmłodsze pokolenie utalentowanych śpiewaków operowych, a scenariusz koncertu przybliży widzom sylwetki światowej sławy śpiewaczek, takich jak Martha Eggerth, Maria Callas czy Ada Sari, w zabawnych i interesujących anegdotach - zdradzają twórcy programu. Na scenie stypendyści Bydgoszczy - Hanna Okońska-Ratajczak i Łukasz Ratajczak, którym akompaniować będzie Artur Pilch.
15 lipca wystąpi Kraków Street Band. Grupę tworzą profesjonalni muzycy, działający na co dzień w ramach innych projektów muzycznych. Znajdują jednak czas na to, aby spotykać się na krakowskim rynku i dawać występy, które stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. - Zespół, który zdobył popularność, kiedy dostał się do finału programu telewizyjnego "Must Be the Music", to propozycja dla miłośników szeroko pojętej muzyki amerykańskiej jak blues, swing, jazz tradycyjny, bluegrass, country czy rock. W opublikowanej właśnie ankiecie czasopisma "Twój Blues" Łukasz Wiśniewski uznany został za Wokalistę Roku 2017, a Tomasz Kruk za Gitarzystę Roku 2017 - mówi Pawlewski.
22 lipca koncert Joanny Dark. Gwiazda musicalu "Metro" przyjedzie do Bydgoszczy z projektem "Krajewski na dziś". Tydzień później na scenie kwartet Tomasza Wendta - artysty jazzowego wyróżnionego Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureata Fryderyka 2017 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za autorski album "Behind the Strings". Tomasz Wendt Quartet to formacja, w której każdy z muzyków zespołu jest twórczym kompozytorem i improwizatorem, a mimo to muzycy potrafią odnaleźć wspólny język muzyczny.
Kapela ze Wsi Warszawa na koniec
W pierwszą niedzielę sierpnia koncert "Paderewski na 100-lecie niepodległości". - To będzie fortepianowy wieczór z historycznym tłem. Inspiracją dla scenariusza jest postać słynnego Polaka, utalentowanego pianisty i interpretatora utworów Chopina i Liszta, ale równie wybitnego kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Chcemy poczuć klimat jego słynnego koncertu w Carnegie Hall w Nowym Jorku - opowiada Pawlewski. Za klawiaturą fortepianu usiądzie Jakub Kuszlik - laureat II nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.
12 sierpnia nad Brdą wystąpi Jan Jakub Należyty - bard, aktor, pieśniarz, satyryk, autor sztuk teatralnych, miłośnik piosenki francuskiej. Piosenki do jego tekstów maja w swym repertuarze Jacek Wójcicki, Ewa Błaszczyk czy Emilian Kamiński, do jego słów śpiewał też Zbigniew Wodecki. Bydgoski koncert zatytułowany będzie "To jest miłość... Brel, Aznavour, Bécaud".
19 sierpnia w amfiteatrze zabrzmi ogniste flamenco. Gwiazdą wieczoru będzie Magda Navarette, artystka, która tworzy spektakle, nagrywa płyty i koncertuje, czerpiąc z muzyki hiszpańskojęzycznej i bałkańskiej. Za oprawę taneczną wieczoru odpowiedzialna będzie formacja Corazón Flamenco.
Na finał cyklu, 26 sierpnia - Kapela ze Wsi Warszawa. 20 lat stołecznej Kapeli to imponujące pasmo sukcesów: cztery Fryderyki, nominacja do amerykańskiej nagrody Grammy, zwycięstwo w plebiscycie "Newcomer" brytyjskiej stacji radiowej BBC3 i ogromne dowody uznania płynące od organizatorów międzynarodowych festiwali, na których Kapela ze Wsi Warszawa popularyzuje naszą kulturę ludową. Na repertuar zespołu składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, z szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu kapela ludową muzykę gra jak punk rocka.
Na tym nie koniec atrakcji na letniej scenie Bydgoszczy. - W dwa poniedziałki w lipcu i w dwa w sierpniu scenę oddamy teatrom, podobnie czwartki kabaretom i piątki Rzece Muzyki Młodych. Kiedy będą podpisane wszystkie umowy, ogłosimy pełny program - wylicza Łukasz Krupa, nowy dyrektor biura promocji w ratuszu.