Artykuły

Wielkopolska. Wkrótce IX Festiwal Nowa Siła Kuratorska

W dniach 25 kwietnia - 18 maja odbędzie się dziewiąta edycja Nowej Siły Kuratorskiej, festiwalu organizowanego przez studentów poznańskiej teatrologii na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, przy wsparciu doświadczonych praktyków kultury. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Performuj albo giń!" - podkreśla ono potencjał zmiany społecznej, jaki drzemie w performansie.

Na NSK 2018 składają się 3 projekty odbywające się od 25 kwietnia do 18 maja w Poznaniu, Kaliszu, Jarocinie i Ostrowie Wielkopolskim. Łączy je wspólny temat - obrzeża, przekraczanie granic, sytuacje czy stany zepchnięte na margines. Przygotowaliśmy też specjalny Blok Konferencyjny, który pozwoli zapoznać się lepiej z teoretycznymi aspektami tematów poruszanych przez artystów biorących udział w festiwalu.

Organizujemy już dziewiątą edycję! Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Performuj albo giń!" - podkreśla ono potencjał zmiany społecznej, jaki drzemie w performansie.

Naszym celem jest przede wszystkim tworzenie projektów skoncentrowanych wokół współczesnego teatru i performansu, jednak nie ograniczamy naszych pomysłów wyłącznie do sfery kultury, stawiamy też duży nacisk na projekty prospołeczne czy edukacyjne. Nasze działania przyjmują rozmaite formy - wykłady, warsztaty czy koncerty. Artyści tegorocznej edycji to m.in.: Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman, Laii Abril (Barcelona), Patryk Lichota, Gerard Lebik, Diana Lelonek, Witold Oleszak, Karol Firmanty, Poznańska Orkiestra Improwizowana.

Wstęp na wszystkie wydarzenia projektów tegorocznej edycji będzie bezpłatny, bo za cel stawiamy sobie dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców.

***

Nowa Siła Kuratorska (NSK) jest platformą działań teatralnych i interdyscyplinarnych, w ramach której studenci Instytutu Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM organizują autorskie projekty artystyczne przygotowywane w ramach specjalizacji "Interdyscyplinarne projekty kuratorskie" prowadzonej przez doświadczoną kuratorkę i producentkę teatralną dr Agatę Siwiak.

Wydarzenia koncentrują się na istotnych kwestiach społecznych i estetycznych, dla których medium stają się rozmaite formy sztuki, wśród nich spektakle teatralne, performanse, instalacje, koncerty, pokazy mody, warsztaty, gry miejskie, konferencje i spotkania z artystami najwyższej klasy. Podobnie jak zróżnicowane są wydarzenia, zróżnicowana jest także publiczność, którą tworzą zarówno studenci UAM i innych poznańskich uczelni, pracownicy naukowi, ale przede wszystkim mieszkańcy Poznania, a nawet całej Wielkopolski.

Bardzo istotne są dla nas kwestie społeczne, propagowane przez sztukę partycypacyjną, takie jak równouprawnienie w dostępie do kultury mieszkańców małych ośrodków i wkluczenie grup zagrożonych marginalizacją. Dlatego też od kilku lat Festiwal odbywa się nie tylko w Poznaniu, a w całej Wielkopolsce - gościliśmy m.in. w Szamocinie, Koninie, Wągrowcu, Kościanie, każdorazowo pozyskując wielu lokalnych współorganizatorów. Docieramy do wielu grup wiekowych - począwszy od dzieci, przez młodzież, aż do seniorów, którzy są niezwykle ważną grupą docelową naszego projektu, a zarazem jedną z najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym grup w naszym kraju.

Organizowana od dziewięciu lat Nowa Siła Kuratorska staje się działaniem coraz bardziej rozpoznawalnym. Zakotwiczenie projektu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza okazało się świetnym punktem wyjścia do poszukiwania kolejnych partnerów, wśród których znalazły się między innymi: poznańskie teatry - Teatr Nowy, Teatr Polski, Teatr Animacji - Miejska Galeria "Arsenał", CK Zamek, Uniwersytet Artystyczny i School of Form. Współpracowaliśmy z twórcami tej miary co Mirosław Bałka (światowej sławy artysta, wystawiający swoje prace w najważniejszych galeriach sztuki współczesnej na świecie, m.in. w Tate Modern w Londynie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku), Oskar Dawicki (performer), czy Joanna Warsza (kuratorowała m.in. Berlin Biennale), swoje prace na Festiwalu pokazywali studenci Izabelli Gustowskiej (znakomitej poznańskiej artystki video i performerki, profesorki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), ponadto udało nam się zaprosić do współpracy artystów nowej fali polskiego teatru: Weronikę Szczawińską, Małgorzatę Wdowik, Justynę Sobczyk, Michała Kmiecika. Projekt wspiera także młodych poznańskich twórców oraz teatry alternatywne.

Poprzez NSK pragniemy przybliżać ludziom ideę uniwersytetu, który nie kojarzy się wyłącznie z salami wykładowymi, ale także z twórczym fermentem, artystyczną kreatywnością i zaangażowaniem społecznym. Dzięki sukcesywnej pracy kolejnych roczników Festiwal zdobył patronat najistotniejszych mediów kulturalnych - Gazety Wyborczej, Czasopisma IKS, Radia Merkury (obecnie Radio Poznań), Telewizji WTK i najistotniejszych mediów teatralnych: portalu branżowego e-teatr oraz Gazety Teatralnej "Didaskalia".

---

Dzięki współfinansowaniu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji