Artykuły

Toruń. Premiera "Literkowa" w Baju Pomorskim

Teatr Baj Pomorski zaprasza 15 kwietnia na nowy kameralny spektakl. "Literkowo" jest kolejną propozycją Baja dla młodszych dzieci. Na małej scenie przedstawienie przygotowały i wykonują dwie aktorki.

Duże, kolorowe litery tworzą scenografię i jednocześnie są rekwizytami, zamienianymi przez pełne energii bohaterki przedstawienia w różne przedmioty, od kół i tłoków parowozu po... owoce klonu.

- Nasze przedstawienie wykorzystuje litery, ale to nie lekcja polskiego! Widzowie mają się przede wszystkim bawić - mówi jedna z autorek i wykonawczyń Edyta Soboczyńska.

- A ponieważ to teatr formy, starałyśmy się wykorzystać wszystkie skojarzenia, jakie wywołują kształty liter - dodaje Marta Parfieniuk-Białowicz. - W poszukiwaniu pomysłów przejrzałyśmy mnóstwo literatury dla dzieci. Czerpałyśmy też z zabaw dziecięcych.

- Kształt liter nie zawsze pozwala je stabilnie ustawić na scenie, z czym musieliśmy się uporać - mówi scenograf Krzysztof Białowież. - Jednak tworzenie tej scenografii było dla mnie wdzięcznym zadaniem. Jako plastyk zajmujący się grafiką użytkową lubię proste formy. To miała być scenografia służebna wobec pomysłów i gry autorek.

Scenariusz "Literkowa" (wierszowany!) aktorki napisały wspólnie według zasady, że mniej znaczy więcej, redukując tekst wraz z postępem prac nad widowiskiem. Dodają, że są gotowe na dalsze modyfikacje zależne od reakcji widowni. Kostiumy zaprojektowała Ada Płachetko, muzykę skomponował Radosław Bolewski, reżyserskich konsultacji udzieliła Lena Alberska. Premiera odbędzie się 15 kwietnia 2018 o godz. 16.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji