Artykuły

Toruń. Conrad wg Kaczorowskiego i Paszty u Horzycy

14 kwietnia na Scenie na Zapleczu Teatru im. Horzycy odbędzie się premiera spektaklu "#ciemność" w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego i Pawła Paszty. - To próba "odczarowania" powieści Conrada "Jądro ciemności", która często postrzegana jest jako "najkrótsza" i "najnudniejsza" z lektur szkolnych - zapowiadają twórcy.

Tomasz Kaczorowski jest także autorem tekstu inspirowanego "Jądrem ciemności" Conrada oraz współczesnością wykorzystującą kody popkultury. Ważnym widzem dla twórców jest młodzież. Jak mówi Kaczorowski: "(...) zależy mi na dialogu z młodymi ludźmi w teatrze i poprzez teatr w obecnej sytuacji społecznej - przyzwolenia na mowę nienawiści, polaryzację i radykalizację...".

Za dramaturgię spektaklu odpowiada Mariusz Babicki, a koncepcję scenografii stworzyła Agnieszka Wielewska. Na scenie zobaczymy kostiumy Grupy MIXER. Twórcy rozpoczęli pracę nad spektaklem od warsztatów dramaturgiczno-teatralnych z toruńską młodzieżą.

***

Trzymasz w ręku smartfon. A w nim smsy, Facebook, Instagram. Ciężko wyobrazić sobie życie bez niego.

W przeciętnym smartfonie jest około 16 gramów miedzi, której największym producentem jest Chile. Powstają kolejne kopalnie. W bateriach telefonów jest kobalt, którego największym producentem jest Kongo. Powstają kolejne kopalnie.

A my chcemy więcej, więcej, więcej smartfonów.

Jądro ciemności jest bliżej niż myślisz.

Jądro ciemności to realne miejsca na Ziemi - wszędzie tam, gdzie toczą się wojny o surowce, wojny domowe, eksploatacja złóż kosztem natury.

Spektakl "#ciemność" to próba przyjrzenia się naszej obojętności i odpowiedzialności za współczesny świat.

"#ciemność" to także próba "odczarowania" powieści Conrada, która często postrzegana jest jako "najkrótsza" i "najnudniejsza" z lektur szkolnych. Na spektakl zapraszamy szczególnie nastolatków.

Nauczyciele - opiekunowie grup, które przyjdą na nasz spektakl, otrzymają program ze scenariuszem lekcji i tropami dyskusji na temat "Jądra ciemności" Conrada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji