Artykuły

Koszalin. "Niech żywi grzebią umarłych" z Poznania w BTT

Dziś o godz. 19 na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie Polski Teatr Tańca z Poznania zagra spektakl "Niech żywi grzebią umarłych" w choreografii Aleksandry Dziurosz i reżyserii Tomasza Szczepanka. Premiera przedstawienia odbyła się 26 maja 2017 roku w Poznaniu, w ramach projektu choreograficznego "Wieczory dziadowskie. Tryptyk".

Spektakl to współczesna reinterpretacja "Dziadów" Adama Mickiewicza, zrealizowana w formie agonu z choreografią "Dziady_kopia.doc" Tomasza Bazana i "Goryczą" Kai Kołodziejczyk. Powstał jako owoc współpracy duetu artystycznego: choreografki prof. Aleksandry Dziurosz, pomysłodawczyni i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, obecnie zastępcy dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, oraz reżysera teatralnego Tomasza Szczepanka. Autorką muzyki elektronicznej, która stanowi warstwę dźwiękową spektaklu jest Aldona Nawrocka - kompozytorka, improwizatorka i pianistka.

Inspiracją dla twórców była romantyczna tradycja, zwłaszcza "Dziady część 2" Adama Mickiewicza i moment interakcji zbiorowości żywych z osobą nieżyjącą. Jak społeczność radzi sobie z faktem śmierci na poziomie emocjonalnym, religijnym, moralnym? Jak wyglądają i przebiegają ludzkie - indywidualne i zbiorowe - rytuały żałoby? Jak zachować zmarłych w pamięci, jednocześnie pozwalając im odejść i skupiając się na dalszym życiu? Co zrobić, aby przezwyciężyć ból po stracie, znajdując oparcie w żywych? To najistotniejsze pytania, jakie stawiają sobie współautorzy spektaklu, szukając odpowiedzi we własnym doświadczeniu, obserwacji życia codziennego, a także refleksji antropologicznej i naukach społecznych.

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezentacja w Koszalinie odbędzie się w ramach projektu realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, wpisującego się w program Scena dla tańca IMIT 2018.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji