Artykuły

Bielsko-Biała. Złote Maski dla Banialuki

"Król Maciuś Pierwszy" na motywach powieści Janusza Korczaka w reżyserii Konrada Dworakowskiego Teatru Lalek Banialuka został uhonorowany Złotą Maską w kategorii "Spektakl dla młodych widzów".

Widowisko (na zdjęciu) było także nominowane w kategorii "Przedstawienie roku". Ponadto Mateusz Barta odtwórca roli tytułowej w nagrodzonym spektaklu oraz w spektaklu "Buratino" w reżyserii Mariána Pecko za obie wymienione kreacje otrzymał Złotą Maskę w kategorii "Rola w teatrach lalkowych". W tej kategorii nominowany był także Włodzimierz Pohl za rolę w spektaklu "Smacznego, proszę Wilka!" autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej.

Nagrody rozdano wczoraj (tj. poniedziałek 26 marca) podczas uroczystej gali w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Wystawiona w Banialuce inscenizacja powieści Janusza Korczaka jest próbą skonfrontowania klasycznej historii ze współczesnością. Budowana za pomocą obrazów, opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły, odbiega od tradycyjnego, opartego na fabule sposobu narracji. Przedstawienie skierowane jest do starszych dzieci i młodzieży. W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji